O senniku słyszał chyba każdy z nas. Przewodnik po snach, mapa, opis znaczeń, które mają za zadanie wskazać nam dobry kierunek postępowania w realnym życiu. Niektórzy w ogóle nie zawracają sobie nim głowy, inni traktują poważnie. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, przygotowaliśmy dla Ciebie sporo ciekawych informacji. Oto kilka słów o tym, czym jest sennik, a przede wszystkim, czym są sny — zapraszamy.
Z doświadczenia wiemy, że wykorzystanie sennika w codziennym życiu to powszechna praktyka. Sny, historie, jakie się w nich przewijają, mogą być podpowiedzią, która pokieruje nas, zwróci naszą uwagę na kwestie, jakie w normalnej sytuacji zostawilibyśmy bez jakiegokolwiek komentarza. Można więc powiedzieć, że mamy do czynienia z wyjątkowym oknem, jakie zapewnia szerszą perspektywę i pozwala dostrzec to, co w wielu przypadkach pozostaje ukryte.
Sny — o co tyle szumu?
Śnimy wszyscy, zawsze. Być może to dla części osób zaskoczenie, ale przecież mózg pracuje nieustannie, dlatego nie powinno dziwić trwałe połączenie snu z marzeniami sennymi. Warto jednak przyjrzeć się bliżej snom, a to dlatego, że przeciętny człowiek przesypia w życiu aż dwadzieścia lat! Dobrze wiedzieć, co w tym czasie dzieje się z naszym mózgiem!
Sen z perspektywy naukowej
Gdybyśmy zajrzeć do encyklopedii, aby przekonać się, jak nauka definiuje sen, to prawdopodobnie znaleźlibyśmy w niej definicję zbliżoną do poniższej:
Sen to stan fizjologiczny, w którym następuje zniesienie świadomości, obniżenie wrażliwości na bodźce, jak też spowolnienie funkcji fizjologicznych. Ma charakter czasowy i powtarzalny, występuje w rytmie dobowym. Umożliwia organizmowi regenerację. Zapotrzebowanie na sen jest różne w zależności od wieku. Przyjmuje się jednak, że dorosły człowiek powinien spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę.
To oczywiście opis uproszczony, ale wiemy już, że sen jest stanem powtarzalnym, występującym w pewnym rytmie. Można więc przyjąć, że z marzeniami sennymi jest podobnie.
Regularność snów bywa zastanawiająca, zwłaszcza gdy — a u wielu osób występuje taka sytuacja — przerwana wraz z wybudzeniem historia, jest kontynuowana po zaśnięciu następnego dnia. Każe się to zastanowić, czy złożone w jedną opowieść obrazy, dźwięki, uczucia faktycznie mają charakter przypadkowy? A może jednak jest w nich coś więcej? Może nasza podświadomość ma nam coś do przekazania? Cóż, wówczas korzystanie z sennika wydaje się całkiem rozsądnym rozwiązaniem.
Sny a psychologia
Zanim jednak zajrzymy do sennika, warto sprawdzić, co psychologia mówi o marzeniach sennych. Jak je klasyfikuje i czy czerpie z nich, usiłując zrozumieć ludzką naturę? Przede wszystkim marzenia senne są wykorzystywane w psychoterapii. Ich analiza, próba pełnego zrozumienia bywa kluczowa i często prowadzi do świetnych rezultatów. Niektórzy — jak np. Freud — uważali, że sny są manifestacją niezrealizowanych żądz, inni widzieli w nich klucz do dalszego rozwoju jednostki. Najważniejsze jednak, że dziś sny uznaje się za warte uwagi i zajmują one stałe miejsce w szeroko rozumianej psychologii.
Psychologia i sennik — jak to pogodzić?
Pytanie postawione w powyższym śródtytule wydaje się trudne, ale tylko wówczas, gdy skupimy się na typowo naukowym aspekcie marzeń sennych. Jednak, jeśli spojrzymy na to niezwykłe zagadnienie szerzej, dojdziemy do wniosku, że sennik, to tylko kolejna droga prowadząca do zrozumienia opowieści rozgrywających się w naszej głowie podczas snu. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby próbować różnymi drogami dojść do tego samego celu, prawda? Okazuje się, że — mówiąc wprost — niczego godzić nie trzeba, bo zarówno psychologia, jak i analiza snów z wykorzystaniem sennika może być pomocna. Pamiętajmy o tym, usiłując wytłumaczyć niektóre z naszych marzeń sennych.
Sennik — co to jest?
Sny nie zawsze były przez naukę traktowane poważnie. Warto zaznaczyć, że ich interpretacja zwróciła uwagę uczonych dopiero w okolicach XIX wieku. Nie znaczy to jednak, że nikt nie zajmował się analizą i tłumaczeniem snów. Wręcz przeciwnie — niemal od zawsze marzenia senne były uważane, za okno do naszej duszy, wskazówki, na które trzeba zwracać uwagę, a nawet przepowiednie.
Wiemy, że już w starożytności powstawały pierwsze senniki. Starożytna Grecja, czy Egipt to miejsca, gdzie interpretacja snów była niezwykle istotna, umożliwiała komunikację z bóstwami. Nic dziwnego, że kapłani usiłowali zrozumieć sny władców, zwłaszcza przed ważnymi bitwami, czy innego rodzaju istotnymi wydarzeniami. Liczono, że w snach uda się znaleźć odpowiedź na męczące pytania, wskazówki, wsparcie w trudnych chwilach.
Dziś sennik również stanowi wsparcie, choć już nie cieszy się taką estymą. Korzystając z niego mamy do czynienia z długo opracowywanym zbiorem najważniejszych, najczęściej pojawiających się snów. Liczne próby ich interpretacji pozwoliły na stworzenie spójnych opisów, swego rodzaju tłumaczeń, które jednak zawsze muszą być osadzone w kontekście. Okoliczności, w jakich znajduje się osoba śniąca, stanowią kluczowy element, o jakim nie wolno zapominać.
Interpretacja snów z wykorzystaniem sennika — poradnik
Samodzielna analiza snów to świetny sposób na to, aby nie tylko je w pełni zrozumieć, ale też wyciągnąć wnioski i wszystkie wskazówki, jakie nasza podświadomość usiłuje nam przekazać. Polecamy do tego celu sennik na stronie magazynkobiet.pl. Ważne, aby robić to regularnie, usiłując odkryć szerszą perspektywę. Przygotowaliśmy mini poradnik, dotyczący interpretacji snów, korzystając z sennika. Mamy nadzieję, że będzie on przydatny.
Interpretując sny, musisz pamiętać o tym, aby:
- zapisywać sny zaraz po przebudzeniu. Niewiele osób to robi, a przecież wystarczy kilka minut i zapominamy większą część snu, a niekiedy jego cały przebieg. Jeśli więc chcesz interpretować sny, musisz je najpierw zapamiętać;
- wyłapywać powtarzające się motywy lub te, które według Ciebie stanowią trzon snu. Przeanalizuj je, zastanów się, czy budzą w Tobie jakiekolwiek emocje. Jeśli tak, to jakie? Następnie pomyśl o swoim życiu, o obecnej sytuacji, problemach, szczęściu, o wszystkim, co jest dla Ciebie w danym czasie istotne;
- zajrzeć do sennika, przykładowo ale dopiero wówczas, gdy wykonasz poprzednie kroki, wtedy przykładowo jeśli przyśniły się tobie dzieci wpisujesz w wyszukiwarkę ’sennik dziecko’. Po przeczytaniu interpretacji uzbrojony w taką wiedzę możesz zestawić swoje przemyślenia z tym, co mówi sennik. To kluczowy moment, w którym powinieneś już zaczynać rozumieć, o czym tak naprawdę traktował Twój sen. Pamiętaj też, że marzenia senne wraz z ich interpretacją muszą zawsze być osadzone w odpowiednim kontekście.
Pamiętaj, że to nie koniec. Po pierwsze, może Ci się ponownie przyśnić ten sam sen, ale np. rozgrywający się w odmiennej scenerii. Zwracaj uwagę na detale, gdyż te bardzo często się różnią. Wróć do interpretacji danego snu po jakimś czasie. Być może będziesz miał wtedy inną perspektywę, jaka pozwoli wysnuć nowe, ciekawe wnioski. Świetnym pomysłem jest też prowadzenie dziennika snów. To nie tylko wygodne, ale też praktyczne.
Typy snów w senniku
Jak wszystko, również sny występują w rozmaitych rodzajach. W senniku znajdziesz je wszystkie, ale dobrze wiedzieć, z jakim typem marzeń sennych masz akurat do czynienia. Oto trzy najczęściej występujące rodzaje snów:
- sen emocjonalny — nacechowany emocjami, intensywny. Tego typu sny zostają z nami na długo. Najczęściej występują, gdy w realnym życiu stoi przed nami duże wyzwanie lub musimy podjąć ważną decyzję;
- sen symboliczny — najczęściej stanowi przypomnienie lub ostrzeżenie. W interpretacji tych snów, występujących zresztą najczęściej, niezbędny jest sennik. Przy mądrej analizie można z nich wyciągnąć naprawdę bardzo wiele interesujących wskazówek;
- sen wieszczący — określany także mianem proroczego. Mówiący o tym, co dopiero się wydarzy, często prowadzi nas tam, gdzie w realnym życiu dopiero się pojawimy. Sny niezwykle cenne, momentami dziwne w odbiorze.
Sennik — sposób na koszmary
Sennik to także świetny sposób na poradzenie sobie z koszmarami. Każdy, kto zmagał się z tego typu snami, przyzna, że są wyjątkowo nieprzyjemnym, męczącym doznaniem. W dłuższym czasie mogą mieć naprawdę negatywny wpływ na naszą kondycję psychiczną. Na szczęście możemy wykorzystać sennik, aby poradzić sobie z nimi.
Najbardziej boimy się tego, czego nie znamy. Właśnie dlatego świetnym sposobem na pozbycie się niechcianych, często strasznych snów jest zapoznanie się z nimi poprzez dogłębną analizę i późniejszą interpretację. Zajrzyj do sennika i zapoznaj się z interpretacją motywów, które występują w Twoim śnie. Jesteśmy przekonani, że jeśli pojmiesz, co oznacza konkretny sen, osadzisz go w odpowiednim kontekście, to bardzo szybko zrozumiesz, jakie jest jego zadanie, co Twoja podświadomość chce Ci przekazać.
Inspiracja w snach
Warto też spojrzeć na sny od tej strony. To z reguły niezwykle pomysłowe, kreatywne historie, które — choć nierealne — mogą mieć wpływ na nasze życie. Wielu artystów czerpało i czerpie inspirację z marzeń sennych. Przykładem może być choćby Salvador Dali. Ty również możesz znaleźć w swoich snach coś więcej.
Co ważne, nie musi być to artystyczny rodzaj inspiracji. Tak naprawdę marzenia senne mogą obudzić w Tobie kreatywność zawodową, jaka sprawi, że zwiększysz swoją efektywność lub wpadniesz na genialny z biznesowego punktu widzenia pomysł. Możliwości jest wiele, ważne, aby się nie zamykać na to, co niosą sny. Miej więc otwarty umysł, staraj się bacznie obserwować wszystko wokół Ciebie i na podstawie tego, co tu i teraz interpretuj swoje marzenia senne, szukając w nich inspiracji.
Zajrzyj do sennika
Jak widać, sennik od wieków był obecny w naszym życiu, choć zmieniała się jego rola i postrzeganie. Dzisiaj możemy korzystać z interpretacji marzeń sennych, które pomogą nam zrozumieć więcej i wyciągnąć należyte wnioski ze swoich snów. Jeśli Ty również szukasz odpowiedzi na to, co przyniosła Ci Twoja podświadomość w snach — zajrzyj do sprawdzonych i polecanych senników. To pierwszy krok do tego, aby nawiązać połączenie ze swoim wnętrzem i żyć w harmonii.