Together Magazyn » Zdrowie » Konsekwencje niedoboru snu – kilka skutków
konsekwencje-niedoboru-snu-kilka-skutkow

Konsekwencje niedoboru snu – kilka skutków

Sen to jedna z głównych potrzeb fizjologicznych każdego człowieka. Musi być ona zaspokojona, aby jednostka mogła być utrzymana przy życiu w jak najlepszej kondycji. W trakcie wypoczynku zachodzą różne zmiany w organizmie. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat i sprawdzić jakie są dokładne konsekwencje związane z niedoborem snu.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie w trakcie snu? 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile zmian zachodzi w organizmie każdego z nas w trakcie snu. Przede wszystkim nieco spada temperatura ciała, a także ciśnienie krwi oraz rytm serca. Kolejną kwestią jest głębszy i równomierny oddech. W ten sposób organizm jest bardziej dotleniony i wzmocniony. W trakcie snu serce pompuje taką samą ilość krwi, jednak żeby ułatwić jego prace dobrze jest leżeć na lewej stronie. 

kobieta trzymająca się za łokieć

Konsekwencje niedoboru snu 

Bez właściwej ilości snu organizm z pewnością nie działałby prawidłowo. Zdrowy i wartościowy wypoczynek ma bezpośredni wpływ na samopoczucie, koncentrację, a także zapamiętywanie. Dodatkowo wspiera on również koordynację i czynności ruchowe. Sen pozwala też na skuteczne utrwalanie różnych wspomnień. Sen ma również bardzo duży wpływ na układ odpornościowy. Jego niedobór może się przyczynić do większej podatności do zapadania na różne choroby. 

Jak wygląda zdrowy sen?

Zdrowy sen składa się z kilku faz następujących po sobie. Faza NREM trwa średnio 80 do 100 minut i dzieli się na stadia, które przechodzą jedno z drugie. Pierwsze z nich to zasypianie, następnie sen płytki i głęboki. Z kolei faza REM trwa jedynie około kwadransa. W tym czasie mózg oczyszcza się z emocji, a także pojawiają się sny. W trakcie jednej nocy zwykle pojawiają się cztery fazy snu. Zdrowy i optymalny sen dla osoby dorosłej powinien wynosić 7 do 9 godzin. Natomiast w wieku szkolnym 9 do 10 godzin. Najwięcej oczywiście śpią niemowlaki. W ich wypadku to nawet 20 godzin na dobę – nie powinno to nikogo niepokoić. 

Najczęstsze skutki większego niedoboru snu

Większy niedobór snu może się wiązać z wieloma negatywnymi skutkami. Przede wszystkim może dojść do nadprogramowego przyrostu masy ciała. Mała ilość snu zwiększa apetyt, a także zwiększa ochotę na niezdrowe przekąski. Kolejną kwestią jest zdecydowanie większe ryzyko wystąpienia schorzeń i chorób. Odpoczynek jest kluczowy zarówno dla utrzymania zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przede wszystkim zwiększa się ryzyko powstania chorób dotyczących układu krążenia czy cukrzycy.  Niedobór snu zaburza również problemy z koncentracją i pamięcią. Pogorszeniu ulega sprawność intelektualna, a także zdolność do przetwarzania różnych informacji. Niewiele osób wie, że niedobór snu może także doprowadzić do pogorszenia wzroku. Przede wszystkim pojawić się może jaskra, która stopniowo zmniejsza pole widzenia. 

Jak zadbać o sen dobrej jakości?

Aby poprawić jakość snu, warto pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy zdecydować się na zakup dobrego materacu. Warto zapoznać się z ofertą marki Hilding dostępną na stronie: https://sleepinghouse.pl/Dobry materac do spania powinien mieć odpowiednie wymiary, a także być dobrze dopasowany do potrzeb danej osoby. Duże znaczenie ma stopień twardości, a także materiał, z którego go wykonano. Największym zaufaniem konsumentów cieszą się materace wykonane ze specjalnej pianki termoelastycznej lub sprężyn kieszeniowych. Zapewniają one właściwe podparcie dla kręgosłupa, a także duża wygodę. Marka Hilding oferuje także tzw. materace nawierzchniowe, które można ułożyć na starym materacu lub nawet na kanapie z funkcją spania, aby zwiększyć jakość wypoczynku. 

Na sen wpływają także warunki, które panują w sypialni. Warto więc wywietrzyć pomieszczenie i zapewnić dobrą wilgotność powietrza. Osoby, które mają problem z zasypianiem bardzo często wykorzystują też specjalne olejki eteryczne, które mają właściwości zdrowotne i bardzo dobrze wpływają na sen. Niedobór snu może mieć bardzo poważne konsekwencje dla stanu zdrowia. Przede wszystkim może on doprowadzić do rozwoju różnych chorób i dolegliwości. Warto więc zaopatrzyć się w materac najwyższej jakości, a także zadbać o odpowiednie warunki w sypialni przed snem. Marka Hilding oferuje szereg produktów, które zapewniają zdrowy i komfortowy sen oraz pomagają pozbyć się różnych dolegliwości. Sen to najważniejsza potrzeba każdego człowieka, nie powinno się jej lekceważyć ani zaniedbywać, a poważne zaburzenia z nim związane wymagają konsultacji z lekarzem. 

kobieta medytująca na swoim łóżku
5/5 – (4 głosów)