Together Magazyn » Dom » Rodzaje lamp do wykorzystania w oświetleniu kuchni
pięknie oświetlona kuchnia

Rodzaje lamp do wykorzystania w oświetleniu kuchni

Dobre oświetlenie kuchni to podstawa, aby pomieszczenie to było w pełni funkcjonalne. Nie można pominąć też faktu, że lampy pełnią jednocześnie funkcję dekoracyjną. Jakie lampy do kuchni zapewnią odpowiednią ilość światła i wyjątkowy nastrój? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę aranżując oświetlenie w kuchni oraz co sprawdzi się w poszczególnych miejscach.

Lampy kuchenne – rodzaje

Mówi się, że sercem każdego domu jest kuchnia, warto więc zadbać o to, żeby było to miejsce przytulne i zachęcające do jak najczęstszego przebywania w nim. Meble kuchenne, sprzęt AGD, a także kolor ścian i podłóg to nie jedyne kwestie, które należy poruszyć, projektując tę wyjątkową przestrzeń. 

Myśląc o oświetleniu, bardzo często skupiamy całą swoją uwagę na lampach sufitowych, które stanowią główne źródło światła, zapominając o tym, jak ważne jest „doświetlenie” poszczególnych stref pomieszczenia. Warto tu zaznaczyć, że jest to zabieg istotny nie tylko ze względów praktycznych, ale i estetycznych. 

Oryginalne i niezawodne oświetlenie kuchenne to klucz do stworzenia aranżacji swoich marzeń – postaw na różnorodność a z pewnością nie pożałujesz!

Lampy wiszące

Lampa wisząca odpowiada zazwyczaj za oświetlenie główne, dlatego montuje się ją w centralnej części sufitu. Świetnie sprawdzą się tutaj zarówno tradycyjne żyrandole, jak i klosze ze szkła czy tworzywa sztucznego. Modele wiszące dają dziś naprawdę wiele możliwości, dlatego że sami możemy zdecydować, na jakiej wysokości będą wisieć. 

Bardzo popularnym dzisiaj rozwiązaniem jest umiejscowienie lampy wiszącej nad wyspą kuchenną bądź blatem do przygotowywania posiłków, przy którym jednocześnie możemy te posiłki spożywać (mowa tutaj o stylu barowym). Takie rozwiązanie sprawdza się również w przypadku kuchni połączonej z jadalnią – wówczas to nad stołem jadalnianym montuje się lampę wiszącą, w kuchni zaś za główne źródło światła odpowiada plafon bądź oczka. 

lampy wiszące do kuchni

Plafony

Plafony to lampy sufitowe, które w przeciwieństwie do lamp wiszących całkowicie przylegają do sufitu. Ten rodzaj oświetlenia ma wielu zwolenników, i nic dziwnego, gdyż jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, a mianowicie zabiera znikomą część przestrzeni, przez co świetnie sprawdza się w niskich i małych kuchniach. 

Lampa sufitowa w formie plafonu gwarantuje doskonałe oświetlenie w całym pomieszczeniu, jeśli zaś chodzi o estetykę, to również mamy dobrą wiadomość, gdyż do wyboru dostępne są modele w niemal każdym stylu. Plafony są uniwersalne, cechuje je duża funkcjonalność i stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych żyrandoli. 

lampy plafony w drewnianej kuchni

Oczka

Oczka to niemal niewidoczna forma oświetlenia, która jednocześnie daje bardzo dużo światła. Lampy te, a może raczej lampki, wmontowuje się bezpośrednio do sufitu, tworząc z nim równą linię, co oznacza, że ponad powierzchnię sufitu nie wystaje nic lub maksymalnie kilka milimetrów (w zależności od modelu oprawy). 

Ten rodzaj oświetlenia jest bardzo funkcjonalny, możesz go zastosować nad blatem roboczym, kuchenką, wyspą lub na całej powierzchni sufitu. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić, czasem wystarczają dosłownie dwa lub trzy oczka, aby pomieszczenie było w pełni oświetlone. W kwestii estetyki można uznać je za uniwersalne, choć zdecydowanie lepiej będą się prezentować w kuchni na styl nowoczesny lub minimalny niż na styl retro czy boho. 

lampy oczka w białej kuchni

Kinkiety

Kinkiety to lampy ścienne, które kojarzymy najczęściej z łazienkami, korytarzami i tarasami. Ten rodzaj oświetlenia w kuchni spełnia jedynie funkcję dekoracyjną, gdyż ciężko się dopatrzeć ich funkcjonalności akurat w tym pomieszczeniu. Niestety, światło wydobywające się z kinkietu nie jest w kuchni szczególnie pomocne, ponieważ jego strumień rozlewa się zazwyczaj po powierzchni ściany. 

Można je wykorzystać w celu zaakcentowania danej strefy w kuchni oraz podkreślenia stylu, w jakim wnętrze zostało urządzone. Ich różnorodność pozwala na dopełnienie aranżacji w stylu nowoczesnym, loftowym, retro czy art déco. Jeśli więc zależy Ci na wyszukanej estetyce, jest to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie!

Oświetlenie podszafkowe

Oświetlenie montowane pod szafkami to stosunkowo nowy i dość oryginalny trend, który, jak się okazuje, znajduje coraz więcej zwolenników. Nietrudno się domyślić, że jest to kolejna propozycja z serii lamp niewidocznych. Lampy kuchenne podszafkowe mają za zadanie tylko i wyłącznie doświetlić konkretną przestrzeń – najczęściej jest to blat roboczy. Ten rodzaj lamp jest łatwy w montażu i może być zasilany za pomocą sieci elektrycznej bądź za pomocą baterii.

Alternatywą dla powyższego rozwiązania są taśmy LED, dzięki którym możesz zaakcentować zarówno blat, jak i inne miejsca. Dowolność w tym przypadku jest tak naprawdę nieograniczona, ponieważ możesz dostosować długość taśmy i przykleić ją gdziekolwiek chcesz.

lampy podszafkowe

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Kuchnia to dla wielu z nas najważniejsze pomieszczenie w domu – to w nim przygotowujemy posiłki, eksperymentujemy z przepisami, często też spędzamy długie poranki bądź wieczory w gronie najbliższych. Niewątpliwie jest to miejsce wyjątkowe, dlatego warto postarać się o jego wyjątkowy charakter. Projektując oświetlenie w kuchni, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które naprowadzą nas na odpowiedni tor. Wiemy, jak łatwo jest dać ponieść się emocjom i wrażeniom, jakie wywierają na nas różnego rodzaju lampy i inne dodatki, zwłaszcza że mamy duży wybór produktów i wiele z nich nam się podoba. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

szklane klosze

Po pierwsze – styl aranżacji. Czy wyobrażasz sobie, jak wyglądałby średniowieczny pałac wypełniony gadżetami z XXI wieku? Co najmniej dziwnie. I choć jest to dość absurdalny przykład, to pokazuje on, jak ważna jest spójność w kwestii projektowania wnętrz. Dlatego pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest styl, w jakim urządzasz kuchnię – rustykalny, skandynawski, glamour, boho, loftowy, a może jeszcze jakiś inny? Niech dany styl będzie punktem wyjścia dla dalszych kroków, zawęzi to Twoje pole poszukiwań.

Kolejna kwestia to wymiary kuchni – od nich zależy jaki typ oświetlenia powinieneś zamontować w pomieszczeniu, a także jak dużo powinno go być. Nie w każdej kuchni lampy wiszące będą dobrym pomysłem, a konkretnie mamy tu na myśli kuchnie małe i niskie, charakterystyczne dla mieszkań w blokach. Jeśli zaś we wnętrzu znajduje się wyspa kuchenna, to zmienia postać rzeczy, gdyż nad nią lampa wisząca będzie strzałem w dziesiątkę. W przypadku dużej kuchni warto zdecydować się na kilka różnych typów oświetlenia; w kuchni małej zaś sprawdzi się jedna lampa sufitowa oraz oświetlenie podszafkowe, które urozmaici wystrój.

Ponieważ lampy pełnią zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną, musisz zdecydować co jest dla Ciebie ważniejsze – funkcjonalność czy estetyka? Często możemy z łatwością pogodzić te obydwa aspekty, jednak nie zawsze jest to możliwe. Oczka, choć niezwykle praktyczne i dające dużo światła, nie wyróżniają się; dla kontrastu fikuśne żyrandole w wyszukanym stylu nie zawsze spełniają się pod względem funkcjonalnym. 

Na sam koniec – pamiętaj, że to będzie Twoja kuchnia i nikogo innego. Katalogi, zdjęcia w internecie i opinie znajomych często robią nam mętlik w głowie, przez co tracimy z oczu to, co jest ważne dla nas samych. Kieruj się swoją intuicją i wyczuciem stylu, wybierz to co podoba Ci się najbardziej i ciesz się swoją wymarzoną kuchnią!

5/5 – (3 głosów)