Together Magazyn » Dom » Przyjazny pokój dla dziecka
dywan do pokoju dziecka

Przyjazny pokój dla dziecka

Chcąc stworzyć idealny pokój dla dziecka, musimy to dokładnie przemyśleć. Ważny jest wiek, płeć i zainteresowania naszych pociech. Dobrze byłoby też, żeby meble służyły nam przez kilka lat. Jak się więc za to zabrać?

Małe dziecko potrzebuje przede wszystkim przestrzeni do zabawy i miejsca z szybkim dostępem do swoich skarbów , które łatwo dadzą się uporządkować . Trzeba więc poszukać takiego rozwiązania, które będzie praktyczne i bezpieczne. Dobrym rozwiązaniem jest zabudowa, albo szafa na wymiar, bo możemy ją dostosować do własnych potrzeb i dowolnie kreować.

Szafę warto zapełnić pojemnymi szufladami i półkami, bo dają one swobodny dostęp do wszystkich zabawek, a także ubrań i innych rzeczy należących do dziecka. W ten sposób będzie ono mogło samodzielnie wszystko wyjmować i wkładać, a my będziemy mogli się tylko przyglądać jak świetnie sobie radzi.

Oczywiście można też zastosować drzwi przesuwane z systemem pneumatycznego domykania, co zapewni nam bezpieczne użytkowanie. Młodsze dzieci, mogą po prostu trzymać tam swoje skarby, a kiedy już dorosną i będą potrzebować miejsca do nauki, taką zasuwana wnękę można wykorzystać na biurko. Wstawiamy je wewnątrz, a kiedy kończymy pracę zamykamy za sobą drzwi i jest porządek. Jak wiadomo nastolatki nie lubią sprzątać, a rodzice ciągle ich upominają, a w ten prosty sposób obie strony będą zadowolone.

Jeżeli nie chcemy szafy, to warto pomyśleć o skrzyniach i pudłach na zabawki oraz o małej komodzie na ubrania. Można tez postawić dziecku mały stoliczek i krzesełka, gdzie będzie mogło rysować, oraz przyjmować swoich przedszkolnych przyjaciół. Kiedy dziecko podrośnie, w miejsce stolika postawimy biurko, a zamiast skrzyń , regał na książki, płyty i sprzęt grający.

Ciekawym rozwiązaniem może się okazać zainstalowanie łóżka na górnej części zabudowy (jeśli będzie ona na odpowiedniej wysokości), albo łóżka chowanego do szafy. Większość z nas pamięta za pewne to rozwiązanie z czasów PRL. Meblościanka z chowanym spaniem. Oczywiście teraz mamy zupełnie nową technologię i wygląda to zdecydowanie lepiej, a pozwala na zaoszczędzenie miejsca w pokoju.

Na froncie szafy możemy umieścić właściwie wszystko co nam przyjdzie do głowy. Może mieć ona dowolny kolor. Możemy zastosować lustro, tradycyjna płytę meblową, szybę, tapetę lub dowolnie wybrany prze nas wzór w formie fototapety. Dla maluchów fajne może się okazać zainstalowanie tablicy do pisania kredą . Tak właściwie to ogranicza nas nasza wyobraźnia.

Jeśli zdecydujemy się na gotowe meble, możemy je ozdobić naklejkami i zmieniać w dowolnym momencie. Obecnie na naszym rynku mamy dostęp do szerokiej gamy wzorów naklejek na meble, które swobodnie możemy zdejmować bez uszczerbku.

Co do kolorystyki pomieszczenia, to zawsze warto zastosować neutralne jasne kolory. Takie rozwiązanie zapewni nam spokój na wiele lat i wystarczy tylko od czasu do czasu odświeżyć ściany.

Pamiętajcie , że warto zapytać nasze dzieci jaki chciałyby pokój, bo bardzo często popełniamy błąd, urządzają wszystko pod swój gust . Mały i ten nieco starczy dzieciak na pewno chciałby mieć prawo głosu w tej sprawie. My musimy tylko pamiętać o bezpieczeństwie i funkcjonalności, oraz o możliwościach ewentualnej modernizacji.

Oceń