Zdrowy i pełnowartościowy sen to podstawa dla lepszego funkcjonowania organizmu. W bardzo prosty sposób można zadbać o pełną regenerację ciała, tak, aby rano obudzić się wyspanym i pełnym sił.

Zbilansowana dieta

Jedzenie odgrywa bardzo dużą rolę we wszystkich czynności życiowych. Bezpośrednio oddziałuje na sen poprzez węglowodany. Nie bez przyczyny po dużym obiedzie większość z nas czuje się ospała i bez sił. Potrawy o dużej zawartości węglowodanów potrzebują więcej energii, aby się strawić. Nie oznacza to, że powinno się unikać tego rodzaju posiłków lub składników o ich dużej zawartości. Węglowodany to podstawowe źródło energii dla organizmu i są one niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jednak trzeba pamiętać, żeby dieta była zbilansowana i zawierała odpowiednią ich ilość. Co ciekawe, osoby aktywne fizycznie lub uprawiające sport będą odczuwały mniejsze skutki spożycia zbyt wysokiej dawki węglowodanów ze względu na większe zapotrzebowanie, niż osoby przykładowo siedzące za biurkiem.

Odpowiednio zbilansowana dieta nie tylko podniesie jakość snu, ale sprawi, że organizm będzie bardziej wydajny w ciągu dnia. Istotnym punktem jest także trzymanie się regularnych godzin posiłku. Taki stan rzeczy poprawia metabolizm i sprawia, że poranne stawanie nie będzie takie trudne, ponieważ mózg daje Ci sygnał, że pora na śniadanie.

Żelazo na długi sen

Posiłki bogate w żelazo pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu energii w organizmie, chociaż same go nie dostarczają. W jaki sposób? Otóż żelazo wpływa na produkcję czerwonych krwinek, a co za tym idzie jest nośnikiem tlenu oraz innych składników w organizmie. Prawidłowo dotleniony organizm nie tylko lepiej funkcjonuje, ale również szybciej zapada w długi i odprężający sen. Niestety obecne badania dowodzą, że zarówno w krajach uprzemysłowionych, jak i tych słabo rozwiniętych odnotowuje się wysoki niedobór żelaza. Najwięcej tego składnika znajduje się w wątróbce, fasoli, szpinaku, orzechach, suszonych owocach czy pełnoziarnistym pieczywie.

Przyprawom mów nie

Okazuje się, że przyprawy wpływają na jakość snu. Zaleca się, aby nie spożywać mocno przyprawionych posiłków, co najmniej 4 godziny przed położeniem się do łóżka. Zaśnięcie utrudniają zwłaszcza ostre przyprawy, takiej jak papryka chili, czosnek, pieprz czy imbir. Wszystko za sprawą kapsaicyny, która jest związkiem chemicznym odpowiedzialnym za ostry smak. Co prawda polepsza spalanie tłuszczu i pomaga schudnąć, jednak podnosi również temperaturę organizmu w nocy i przyśpiesza przepływ krwi. Taki stan rzeczy utrudnia zaśnięcie. Ciało podczas snu powinno spowolnić krążenie krwi, obniżyć temperaturę i wyciszyć się, zamiast pobudzać do działania.

Wpływ światła na sen

Nie bez powodu w zimowe dni czujemy się bardziej senni niż podczas letnich wieczorów. Wszystkiemu winne jest światło, a dokładniej jego ograniczona ilość. Przez lata jedynym źródłem światła było Słońce. Jednak wraz z rozwojem technologicznym powstały nowe urządzenia, które sztucznie przedłużają człowiekowi dzień. Elektryczność spowodowała zaburzenia w dobowym cyklu człowieka, a co za tym idzie przyczyniła się do zmian w jakości i zapotrzebowaniu na sen. Wiele osób ma w zwyczaju siedzieć do późna w nocy i oglądać coś na komputerze, w smartfonie lub telewizorze. Emitowanie tak dużej ilości światła powoduje zmniejszenie wytwarzania melatoniny, która reguluje dobowe funkcjonowanie organizmu.

Aby temu zapobiec wystarczy, że zmniejszymy ilość niebieskiego światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne przez stosowanie filtrów. Można też po prostu zainwestować w tradycyjne świeczki. Wystarczy, że zostaną zapalone po kolacji na godzinę przed położeniem się spać, a wprowadzą trochę naturalnego światła do sypialni.

Dobry materac to podstawa

Nie ma nic gorszego niż spanie na niewygodnym posłaniu. Źle dopasowany materac może być przyczyna problemów z zaśnięciem. Bóle pleców, karku czy odczuwany dyskomfort w wielu wypadkach jest właśnie związany z materacem. Indywidualnie dobrany model sprawi, że jakość snu znacznie wzrośnie. Możliwości jest dużo. Obecnie najzdrowszym i najbardziej komfortowym materac jest model wykonany z lateksu Talalay, który nie tylko dopasowuje się do kształtów ciała, ale również zapewnia optymalną wentylację. Organizm nie poci się podczas gorących, letnich nocy i nie wyziębia się podczas zimowych. Co więcej, wysoka wytrzymałość na odkształcenia i możliwość dobrania twardości względem wagi ciała, sprawia, że materac lateksowy Vita Talalay jest najlepszym wyborem, który zapewni Ci zdrowy sen i wartościowy odpoczynek.

Proste sposoby na lepszy sen.
Oceń ten post

O Autorze

Mat. Redakcyjne

Magazyn Together - Rodzinna strona Trójmiasta

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany