Jeszcze nie wiadomo, czy uda nam się spędzić wakacje tak, jak lubimy – nad morzem, jeziorem czy w zagranicznym kurorcie. Wielu z nas postanowiło w tej sytuacji zainwestować w przydomowy basen, który pozwoli nam bez korzystania z publicznego kąpieliska zażyć komfortowego relaksu w letnie upały. Czy jednak dla naszych dzieci odpowiednie są takie same baseny, jak dla dorosłych?

Powszechnie wiadomo, że dzieci uwielbiają wszelkie zabawy w wodzie i dlatego od najmłodszych lat zabieramy je w lecie tam, gdzie są one możliwe, albo kupujemy im ogrodowe, dmuchane baseniki. W ostatnich czasach nie mogliśmy jednak korzystać z rodzinnych wyjść do aquaparków, a wakacyjny pobyt nad wodą też stanął pod znakiem zapytania. Wprawdzie restrykcje epidemiczne zelżały, ale tak naprawdę jeszcze nie wiadomo, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja. Wielu z nas zdążyło też zrezygnować z wcześniej zaplanowanych wyjazdów, hotele zmuszone były odwołać rezerwacje i teraz musimy zaplanować lato na nowo. Wobec takich realiów, przydomowy basen jawi się faktycznie jako pewna alternatywa, która może uratować przynajmniej część naszych wakacji. Nawet jeśli będziemy skazani tylko na własny dom i ogród, możemy i zapewnić atrakcje dzieciom, które przecież nie zniosą na dłuższa metę nudy i bezruchu, ani nie przyjmą racjonalnych tłumaczeń. A relatywnie niewielkim kosztem możemy zaopatrzyć się w wygodny basen ogrodowy dla dzieci. Tym bardziej, że to korzystne dla dziecięcego rozwoju. 

Pożytek dla zdrowia

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci prawidłowo się rozwijały. Dbanie od najmłodszych lat o ich kulturę fizyczną z pewnością zaowocuje w przyszłości. Aby nie zniechęcić najmłodszych zbyt wysoko postawioną poprzeczką, należy zacząć od drobiazgów, które będą naturalnie pobudzać zainteresowanie dziecka aktywnym spędzaniem czasu. Taką dyskretną zachętą może być basen w ogrodzie. Nasze dzieciaki bez przymuszania będą oswajać się dzięki niemu z wodą i nie wytworzy się w nich lęk, jaki u wielu z nich budzą fale czy głębokość wody. 

Pływanie pozytywnie wpływa na układ kostny i jest zalecane przez lekarzy oraz terapeutów ludziom, którzy cierpią na problemy z kręgosłupem, ale także tym, którzy wolą ich uniknąć w przyszłości. Dziecko oswajane z wodą od początku, później zapewne także wykaże zainteresowanie uczestniczeniem w zajęciach na basenie i doskonaleniem pływackich umiejętności. Wysiłek fizyczny jest lepszą – dla ciała, jak i psychiki – metodą spędzania czasu niż siedzenie przed ekranem telefonu, komputera lub telewizora. Czemu zatem nie skorzystać z możliwości, jakie daje basen dla dzieci?

Jaki basen dla dziecka?

Rzecz jasna, na początek najlepszy będzie basen dmuchany dla dzieci. Jego rozłożenie jest – nomen omen  – dziecinnie łatwe i trwa kilka chwil. Taki basenik można postawić w dowolnie wybranym miejscu i na jakiś czas być może załatwi on sprawę. Dziecko bawiące się chętnie w wodzie narażone jest na działanie promieni słonecznych. Dzieci nie potrafią samodzielnie zatroszczyć się o swoje samopoczucie, ani zasygnalizować w porę ewentualnych dolegliwości. Dlatego tym najmniejszym warto zapewnić osłonę – i baseny dmuchane dla dzieci są często wyposażone w ochronne daszki. To przydatne i dobre dla zdrowia dziecka rozwiązanie, zapobiegające udarom słonecznym, warto je więc rozważyć.

W końcu jednak dmuchany basen stanie się za mały dzieciaków, poza i my sami chcielibyśmy czasem móc pobawić się razem z nimi. Następnym etapem jest więc basen rozporowy, który pomieści więcej osób, a przy tym daje bardziej zróżnicowane możliwości wypoczynku. Baseny rozporowe są też bardziej trwałe od dmuchanych. Ich wadą może się jednak okazać właśnie rozmiar – pełnowymiarowy basen będzie za duży i za głęboki dla dzieci poniżej 3 lat. Z pomocą może w pewnym zakresie przyjść specyficzna cecha basenu rozporowego, dzięki której da się ograniczyć jego wielkość – jeśli wypełnimy basen rozporowy tylko w części, całość „nie urośnie” (dmuchany kołnierz basenu sprawia, że jego objętość powiększa się wraz z poziomem wody), dzięki czemu dziecko będzie bezpieczniejsze. Wtedy jednak nie będziemy wykorzystywali wszystkich możliwości, jakie daje nam basen. Już przed zakupem warto więc zastanowić się, jak basen ma być używany i w jakiej perspektywie czasowej. 

Dmuchany, rozporowy czy może stelażowy?

Chcąc zapewnić dzieciom zabawę na dłużej, powinniśmy zaopatrzyć się w basen rozporowy. Basen dmuchany jest wprawdzie tańszy, można go błyskawicznie napompować i wypełnić wodą, a także zabierać wszędzie ze sobą, ale, co tu kryć, nie będzie bardzo wytrzymały. Szybko też stanie się za mały dla dziecka – wyrośnie z niego już w wieku 3-4 lat. W basenie rozporowym zaś, w zależności od modelu, zmieści się więcej osób, bez wątpienia będzie też trwalszy. A przy tym cena jego  akupu wcale nie musi być dużo wyższa – dostępne są tanie baseny rozporowe o niewielkich  ozmiarach (acz również i takie o całkiem sporych gabarytach). Są też jeszcze większe baseny  grodowe o mocniejszej konstrukcji, oparte na stelażu. Baseny stelażowe mogą pomieścić więcej  sób, nie mają regulowanej wysokości ścianek, nie jest to zatem idealne rozwiązanie dla  niejszych dzieci, a raczej dla dorosłych i starszych dzieciaków. Sposób ich rozstawiania jest  onadto bardziej skomplikowany i trwa dłużej niż w przypadku basenu rozporowego. Niemniej, w  alszej, długoletniej perspektywie może to być inwestycja najtrafniejsza. 

O bezpieczeństwo należy dbać

Ściany basenu rozporowego poddają się działaniu ciśnienia wody. Wraz ze wzrostem jej poziomu, są one rozpierane pod wpływem jej parcia i nabierają docelowego kształtu. Dmuchany kołnierz na górnej krawędzi zbiornika utrzymuje się na powierzchni, utrzymując całą konstrukcję w stabilnej formie i nie pozwalając wodzie uciec. Możemy w ten sposób jednocześnie regulować głębokość wody i wysokość basenu. Dzięki temu nada się on zarówno dla dorosłych, jak dla dzieci w wieku powyżej 3 lat. Nie bezwarunkowo oczywiście – bez względu na wiek dziecka, nic nie zwolni nas z obowiązku nadzoru nad nim.

Nieostrożne korzystanie przez dzieci z basenu, zwłaszcza bez opieki dorosłych, może być dla nich ryzykowne. Należy bezwzględnie pamiętać o środkach bezpieczeństwa, nie spuszczać małych dzieci z oczu nawet na chwilę, aby mieć pod kontrolą sposób, w jaki baseny dla dzieci czy jakiekolwiek inne są przez nie wykorzystywane. Nawet podczas grupowych zabaw da się zmniejszyć ryzyko kontuzji, ustalając zawczasu granice i zasady oraz zezwalając na igraszki w miejscach, które nie sprzyjają urazom. Baseny dla dzieci renomowanych firm, dzięki materiałom, z jakich są zbudowane i umiejętnie zaprojektowanej konstrukcji, są zwykle takimi miejscami. Profesjonalni projektanci biorą pod uwagę zarówno obawy rodziców, jak potrzeby dzieci, dbając o to, by sama budowa basenu zapobiegała zagrożeniom. Tylko wysokiej jakości tworzywo PVC gwarantuje brak podrażnień skóry i reakcji alergicznych, a także to, że basen nie będzie ulegał niszczącemu działaniu słońca czy łatwym uszkodzeniom. 

Zaufaj sprawdzonym markom

Sami nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić – jeśli więc nie chcemy przez niewiedzę kupić bubla, a potem zaraz wymieniać go na inny, warto polegać na markach wyspecjalizowanych producentów basenów, takich jak np. INTEX czy Bestway, firmy znane na całym świecie i cieszące się zaufaniem milionów klientów, dzięki wieloletniemu doświadczeniu, nieustannym badaniom i testom oraz sprawdzonym technologiom. Ich autoryzowani sprzedawcy zagwarantują nam ponadto brak problemów z ewentualnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym. Takiej pewności nie uzyskamy u nieznanego producenta czy sprzedawcy, nawet gdy basen wydaje się pozornie pozoru wykonany według podobnych technologii. W trosce o zdrowie i komfort dzieci (oraz własne), lepiej od razu sięgnąć po ofertę wypróbowanych marek. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy wymiary kupowanego basenu są odpowiednie dla naszego dziecka oraz na wskazania producenta co do dopuszczalnego wieku użytkowników.

Wybierz sprzęt dla dzieci

Sklepy sprzedające baseny ogrodowe oferują też zazwyczaj szeroki wybór dodatkowych akcesoriów do nich. Oprócz tych przydatnych i niezbędnych do utrzymania czystej wody w basenie (co ważne zwłaszcza wtedy, gdy z basenu korzystają dzieci, na których zdrowiu nam najbardziej zależy), takich jak pompy filtrujące, skimmery czy dozowniki chemii, dostępna jest wielka różnorodność produktów, których celem jest zapewnienie dzieciom zabawy i bezpieczeństwa, jak rękawki (skrzydełka) albo dmuchane kółka oraz cała menażeria dmuchańców i gumowych zabawek do wody. Wszystko to można kupić za niewielką cenę w atrakcyjnych, kolorowych motywach, atrakcyjnych dla dzieci. 

Warto dobrać model basenu do wieku dziecka, kierując się zwłaszcza wymiarami zbiornika i głębokością wody. Dla najmniejszych, dwu-trzyletnich dzieci najlepiej nadadzą się małe, dmuchane baseny lub brodziki, w których będą się mogły pluskać w płytkiej wodzie, dodatkowo stymulowane wzrokowo radosnymi kolorami i inspirującymi zabawy motywami zwierząt, roślin czy postaci z bajek. Na tym jednak nie kończy się pomysłowość producentów – można swoim podopiecznym ustawić w ogrodzie cały dmuchany plac zabaw, wyposażony w zjeżdżalnie, wieże lub działka wodne. Gdy natomiast z basenu mają korzystać nieco starsze dzieciaki, warto już pokusić się o zakup nieco większego basenu rozporowego lub stelażowego – przy rozważnym korzystaniu z niego, dla dzieci nada się tak samo, jak dla dorosłych. Warto się rozejrzeć – asortyment jest bardzo szeroki i możesz łatwo znaleźć basen dostosowany zarówno do Twoich potrzeb, jak do pragnień Twojego dziecka i który przygotuje Twój dom i ogród na wakacje.

Baseny ogrodowe – jakie będą odpowiednie dla dzieci?
Oceń ten post

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany