Together Magazyn » Aktualności » Europejski Poeta Wolności z operą „ahat-ilī – siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk

Europejski Poeta Wolności z operą „ahat-ilī – siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk

Przedostatniego dnia obchodów Święta Wolności i Demokracji, 31 sierpnia br. o godz. 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, rozpocznie się uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 połączona z operą „ahat-ilī – siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk. Bilety na wydarzenia będzie można nabyć w cenie 99 złotych poprzez system ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. 

– Szósta edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności to święto poezji i jej twórców. W tym roku na żywo spotkamy się jedynie z laureatkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska, Sinéad Morrissey i jej tłumaczką, Magdą Heydel. Sylwetki pozostałych nominowanych przybliżymy podczas gali wręczenia Nagrody. Formą wspólnego zaproszenia do przeżywania i wkroczenia w świat sztuki w tym roku będzie interpretacja muzyczna dzieła Olgi Tokarczuk na podstawie powieści „Anna In w grobowcach świata” w kompozycji Aleksandra Nowaka. Zapraszamy również na otwarte, plenerowe spotkanie z laureatkami Nagrody, 1 września, o godz. 19:00 przy Skwerze Świętopełka – mówi Aleksandra Szymańska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Europejska Poetka Wolności

Europejską Poetką Wolności 2020 została irlandzka autorka Sinéad Morrissey uhonorowana za zbiór wierszy „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel. Tom to opowieść o nieoczywistej równowadze świata, zarówno tego obserwowanego, jak i tego intymnego – kobiecego.

– Wiersze Morrissey mówią jednocześnie lirycznie i dyskursywnie. To książka konsekwentna i spójna w niemal surrealnym bogactwie swych obrazów. Jury Nagrody doceniło sposób, w jaki poetka podróżuje między różnymi kulturami, jej imponującą wiedzę o świecie oraz umiejętność mówienia językami różnych form poetyckich, w których pobrzmiewa zarówno fascynacja wyobraźnią ludową, jak i nowoczesną nauką – dodaje Aleksandra Szymańska.

„ahat-ilī – siostra bogów” Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk

W stylistykę i rozważania wierszy Morrissey wpisuje się skomponowana przez Aleksandra Nowaka w 2018 r. opera „Ahat-ilī – siostra bogów. Powstała do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie powieści polskiej noblistki „Anna In w grobowcach świata”. Opowieść interpretuje na nowo jeden z najstarszych mitów – historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Opera zostanie przedstawiona w wersji koncertowej.

– Bohaterami opowieści są postacie boskie, ludzkie i demoniczne, kierowane różnymi tajemniczymi siłami, splecione ze sobą siecią fatalnych relacji. Postacią główną jest nie bóg, lecz, odwrotnie niż w oryginalnym micie, człowiek, usiłujący odnaleźć swoje miejsce w świecie rządzonym przez bogów, zrozumieć i uratować go przed zgotowaną przez istoty wyższe katastrofą. Ostateczną ofiarę, by zachować boski porządek, ponosi człowiek – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpią uznani polscy artyści. W rolę tytułową Ninszubur wcieli się Urszula Kryger. Joanna Freszel wystąpi jako bogini życia Inanna, Ewa Biegas jako siostra Inanny, bogini śmierci Ereszkigal, a Jan Jakub Monowid jako kochanek Inanny, Dumuzi. Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda i Szymon Kobyliński to w operze bogowie-ojcowie. Towarzyszyć im będzie, przygotowany przez Annę Szostak-Myrczek, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia w rolach tłumu ludzi i demonów oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

Bilety i reżim sanitarny w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Bilety na koncert będzie można nabyć od czwartku, 13 sierpnia br. Do otwartej sprzedaży w dwóch turach trafi limitowana pula biletów w cenie 99 zł. Zakup obu będzie możliwy przez system ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Do każdego biletu będzie dołączony formularz z danymi osobowymi i kontaktowymi, który trzeba będzie obowiązkowo wypełnić i przekazać organizatorom przed rozpoczęciem Gali na adres rezerwacje.wydarzenia@muzeumgdansk.pl.

– W związku z wymogami reżimu sanitarnego prosimy o przybycie na minimum 20 minut przed rozpoczęciem Gali. Poza obowiązkową dezynfekcją rąk gorąco zachęcamy do noszenia maseczek ochronnych – jeśli nie w trosce o swoje zdrowie, to z troski o innych uczestników wydarzenia. W zależności od wykupionego miejsca ich posiadacze będą mogli wejść przez określone drzwi. W dniu koncertu nie będą czynne również szatnie. Swoje rzeczy będzie można położyć obok – na wolnym miejscu, które będzie oddzielało nas od drugiej osoby – mówi Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.  

Organizatorami Gali Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 oraz koncertu operowego są Instytut Kultury Miejskiej oraz Muzeum Gdańska.

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Gdańska Europejskiego Poety Wolności 2020 i opera ahat-ilī – siostra bogów Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk

Kiedy: 31 sierpnia (poniedziałek) 2020 r., godz. 19:00-22:00

Gdzie: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, ul. Ołowianka 1

Bilety: bilety w cenie 99 zł, od 13 sierpnia 2020 na ticketmaster.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej do wyczerpania puli biletów

Uwagi: na sali koncertowej obowiązuje reżim sanitarny i określona organizacja ruchu. W dniu koncertu uczestnicy gali oraz koncertu zobligowani są do wypełnienia i pozostawienia danych osobowych oraz kontaktowych załączonych do zakupionego biletu, a także posiadania środków ochrony osobistej (maseczek); szatnie będą nieczynne; przybycie na minimum 20 minut przed rozpoczęciem gali.

Więcej informacji tu

W dniu koncertu uczestnicy są proszeni o stosowanie się do zasad następującej organizacji ruchu. Widzowie w sekcji A1-A3 proszeni są o wejście przez wejście główne strony placu, sekcji B poprzez wejście D (od strony Hotelu Królewski), zaś sekcji C poprzez wejście B od strony nabrzeża i parkingu przy kładce.

5/5 – (3 głosów)