Together Magazyn » Aktualności » Polska Filharmonia Bałtycka nie tylko dla dorosłych

Polska Filharmonia Bałtycka nie tylko dla dorosłych

Do filharmonii z dzieckiem? To pytanie zadaje sobie wielu dorosłych, zwłaszcza tych, którzy sami niechętnie korzystają z dobrodziejstw tej instytucji. Filharmonię – podobnie jak operę, a czasem także teatr – wciąż wielu z nas kojarzy z poważnymi panami w smokingach, eleganckimi damami w wieczorowych sukniach, ogólnie panującą nudą i oficjalnym klimatem.

Świątynie sztuki nowoczesnej

Tymczasem, jak udowadnia to wiele instytucji kultury, czasy się zmieniają – nie chodzimy już w filcowych kapciach po muzeach, prawie poznikały małe kina, gdzie można było obejrzeć seans, będąc jedynym widzem, a po filmie „Romeo i Julia” z Leonardo DiCaprio wiemy już, że Szekspir należy tak do kultury wysokiej, jak i do pop-kultury.

Filharmonie, opery i teatry, te niegdysiejsze „świątynie sztuki”, powoli odmieniają swe niedostępne oblicza, stając się coraz bardziej otwarte i przyjazne dla najmłodszych gości. Większość instytucji zdaje sobie bowiem sprawę, że widza należy wychować i – jeśli zainwestują w edukację dzieci – za kilkanaście lat na ich widowni nie braknie zainteresowanych.

Trochę faktów, czyli filharmonia w elektrociepłowni

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku ma swoją siedzibę na urokliwej wyspie Ołowiance, w dawnej elektrociepłowni z końca XIX wieku. Wraz z zabytkowym Spichlerzem Królewskim z 1606 r., w którym początkowo mieściła się sala prób orkiestry i biura, a obecnie funkcjonuje Hotel Królewski, tworzy Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe. Autorem koncepcji architektonicznej Gdańskiego Centrum Muzyczno-Kongresowego jest gdańszczanin – architekt Marcin Kozikowski (KD Kozikowski Design). Realizacja inwestycji trwała do 2007 roku.
filharmonia bałtycka

Filharmonia Bałtycka dziś

Dziś jest to największa instytucja życia muzycznego w północnej Polsce i jedno z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju. Organizuje koncerty symfoniczne, recitale i wieczory kameralne, których wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata. Ma też coraz bogatszą ofertę dla najmłodszych melomanów. Centrum dysponuje imponującymi czterema salami: Koncertową (1100 miejsc), zwaną „sercem” filharmonii, z centralnie położoną sceną na wzór amfiteatrów greckich; Kameralną (180 miejsc), która jest szczególnie ceniona wśród muzyków ze względu na swoje walory akustyczne; Jazzową (200 miejsc) i Dębową (100 miejsc). We wszystkich salach oraz w dwukondygnacyjnym foyer (o powierzchni 1700 m2) organizowane są koncerty, spotkania oraz różnego rodzaju wydarzenia.

Orkiestra Symfoniczna

Filharmonicy gdańscy należą do polskiej czołówki orkiestr. Obecnym Dyrektorem Artystycznym jest dyrygent George Tchitchinadze. Orkiestrę Symfoniczną prowadzą znakomici dyrygenci z kraju i ze świata. Filharmonia zaprasza wybitnych artystów-solistów. Uczestniczyła także w wielu krajowych i europejskich festiwalach, koncertowała po Europie, zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych.

Studio nagrań

Filharmonia prowadzi także działalność studyjną. Zastosowane w studio nagrań najnowocześniejsze technologie cyfrowe oraz zespół licencjonowanych akustyków gwarantują wysoki poziom oferowanych usług, od nagrań studyjnych i koncertowych po pełną obróbkę materiału dźwiękowego.

Galeria sztuki i restauracja

W Centrum na Ołowiance funkcjonuje również galeria sztuk plastycznych, prezentująca prace artystów rodzimych i zagranicznych. Znajduje się tu ponadto trzykondygnacyjna elegancka Restauracja Filharmonia z tarasem widokowym, z którego można podziwiać gdańską starówkę.

Aleja Gwiazd

To dodatkowa atrakcja – aleja na dziedzińcu Polskiej Filharmonii Bałtyckiej honoruje wybitnych artystów filmu, muzyki, literatury i sztuk pięknych z Polski i ze świata. Oprócz gwiazd rodzimych trwały ślad zostawili tu między innymi David Lynch, Faye Dunaway oraz wiele innych sław.

Edukacja muzyczna dla dzieci i młodzieży

W czasach, gdy edukacja muzyczna w szkołach woła o pomstę do nieba, sami musimy zadbać o kontakt dziecka z muzyką, o jego rozwój i edukację muzyczną. Filharmonia Bałtycka przychodzi nam z pomocą, organizując cykliczne koncerty edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz koncerty familijne dla całych rodzin.

Kosmiczna Filharmonia

W obecnym sezonie Filharmonia przygotowała cykl multimedialnych widowisk zatytułowanych „Kosmiczna Filharmonia”, stworzonych we współpracy i pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. W trakcie koncertów mali słuchacze, oprócz muzyki Bacha, Vivaldiego, Boccheriniego, Haendla i innych, poznają ciekawostki ze świata nauki, a sala koncertowa zamieni się w kosmiczne obserwatorium. Bohaterem cyklu jest gdański astronom Jan Heweliusz.

Fan Club Muzyki Wielkiej

Drugim cyklem tego sezonu jest organizowany od lat Fan Club Muzyki Wielkiej, czyli koncerty dla dzieci w wieku 5-13 lat. Na estradzie pojawią się wszystkie grupy instrumentów orkiestry symfonicznej: smyczkowe, dęte drewniane i blaszane, perkusyjne oraz organy, a ponadto chór i śpiew solowy. Dzieci w trakcie tego koncertu mogą również potańczyć.

Zabierz dziecko do świata muzyki

Słuchanie muzyki klasycznej uspokaja, stymuluje rozwój dziecka, poprawia koncentrację i pamięć, wpływa na szybsze przyswajanie wiedzy. Niezliczone są pozytywy z przebywania dziecka w świecie muzyki. Dajmy mu tę szansę i zaprowadźmy do filharmonii.

Tekst: Magdalena Raczek

5/5 – (5 głosów)