Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Klocki – 5 ciekawych zabaw na zimowe wieczory
zabawy z dzieckiem

Klocki – 5 ciekawych zabaw na zimowe wieczory

Nie da się ukryć, że jedną z najciekawszych i najbardziej satysfakcjonujących zabaw jest układanie klocków. Można z nich zbudować dosłownie wszystko – zwierzęta, domki, samochody, ludzi, a nawet całe miasto! Jak można bawić się klockami, gdy za oknem zimowa zawierucha i dlaczego warto to robić?

Pomysłów na zabawę klockami może być naprawdę wiele. Jedynym ograniczeniem staje się nasza wyobraźnia! Jeżeli jednak w danym momencie zabraknie nam weny, można posiłkować się tymi oto propozycjami:

1. Budowanie wieży na czas

Możesz zorganizować wraz ze swoim dzieckiem wyścig w układaniu wieży z klocków. Kto ułoży wyższą w określonym czasie – wygrywa. Albo z drugiej strony – kto pierwszy ułoży wieżę z 15 klocków – wygrywa. Tego typu zabawa pomoże w nauce skupiania się i koncentrowania Twojego malucha.

2. Rozpoznawanie kształtów i kolorów

Rozsyp wszystkie klocki na dywanie i poproś swoją pociechę o wyciągniecie wszystkich klocków jednego koloru. Później drugiego, trzeciego, i tak dalej… Możesz również poprosić malucha o policzenie wszystkich czerwonych klocków (jeśli oczywiście potrafi już liczyć). Równie ciekawą zabawą jest rozpoznawanie kształtów. Dzięki klockom możesz nauczyć dziecko, jak wygląda sześcian czy prostopadłościan.

Klocki dla dzieci możesz kupić na https://heyandplay.pl/category/zabawki-klocki

3. Odwzorowywanie budynków z książek i gazet

Możecie razem z maluszkiem postarać się odwzorować słynne budowle, które znajdziecie w książkach oraz czasopismach. To dość wymagające zadanie, ale na pewno mocno rozwijające. Dzięki niemu nasze pociechy rozwiną nie tylko swoje zdolności manualne, ale również pamięć i koncentrację.

4. Składanie literek

Ciekawą i na pewno mocno rozwijającą formą zabawy z klockami jest układanie z nich liter. Możemy pisać na kartce drukowane litery, które nasze dzieci będą miały za zadanie ułożyć z klocków. Dzięki takiej aktywności możemy mieć pewność, że maluchom będzie łatwiej przyswoić alfabet, a poza tym zaczną przygotowywać się do szkolnych wyzwań.

5. Kalambury z klocków

Możesz zachęcić swojego malucha do ułożenia czegoś, co tylko chce. Ty później postarasz się zgadnąć, co to jest. I na odwrót! Ty ułóż jakiś znany kształt i spytaj swojego szkraba, co przedstawia budowla. Możliwości i kombinacji jest wiele. A zabawy i główkowania jeszcze więcej!

Tekst powstał we współpracy ze sklepem Hey&Play!

5/5 – (3 głosów)