Together Magazyn » Styl życia » Oliwa – zacisze w centrum miasta

Oliwa – zacisze w centrum miasta

Oliwa do jedna z najpiękniejszych dzielnic miasta Gdańska. Usytuowana na granicy Zatoki Gdańskiej, Sopotu, Wrzeszcza oraz Zaspy. Dodatkowego uroku dodaje jej bliskość lasu. Jest tajemnicza i pełna zabytkowych budynków. Mieszkańcy ulicy Polanki czy Jelitkowa mogą być szczególnie zadowoleni z bliskości natury i morskiego powietrza. Stąd już niedaleko do Zatoki Gdańskiej. Wystarczy zaledwie kilka kilometrów i spacer Promenadą stanie się faktem. Nawet mieszkańcy okolicznych wysokich wieżowców nie mogą narzekać na swe usytuowanie. Z balkonów rozciąga się bowiem piękna panorama Gdańska, a w oddali widać dopływające do portu statki pasażerskie i mniejsze masowce.

Klimat tego miejsca tworzy także campus uniwersytecki. Po ulicach nieustannie poruszają się zabiegani studenci. W samym centrum nowej Oliwy wciąż powstają kolejne wydziały, a Biblioteka Główna UG pobudza do myślenia choćby na temat istoty swej bryły. Bez wątpienia unosi się tu kulturalna poświata, a obecność tak wielu młodych ludzi dodaje otuchy.

Oliwa to także nieskończenie wiele miejsc, gdzie bez pamięci można się oddawać długim spacerom. Wyprawa z jej uniwersyteckiej części do Parku Oliwskiego, to raptem pół godziny drogi. Obszerny i zadbany Park stanowi centrum zabytkowej i najstarszej części dzielnicy. Z pozoru zaniedbane kamienice są niejako wkomponowane w krajobraz tego miejsca. Jeśli dobrze wciągniemy powietrze w nozdrza, poczujemy zapach zgiełku pozostawiony tu przed dziesięcioma wiekami przez tamtejszych ludzi, głównie zakonników z Opactwa Cystersów. Przez długie lata Oliwa była wsią klasztorną doświadczaną najazdami Krzyżaków, husytów czy Szwedów. Aż trudno uwierzyć, że dzielnica przetrwała do dziś. Oliwa na chwilę przeszła także w ręce Prusaków. W jednym z dworków na ulicy Polanki odpoczywał nawet sam Napoleon Bonaparte. Obecnie także mamy tu swojego Napoleona – Lecha Wałęsę. Choć gdańszczanie przyzwyczaili się już do sąsiedztwa byłego Prezydenta, to dla przybyłych miejsce, w którym mieszka Noblista stanowi dodatkową atrakcję.

Nie bez znaczenia nieruchomości usytuowane w Oliwie utrzymują swoją wysoką cenę. Szczególnie w dzielnicy willowej, zaraz obok lasu. Stare, zabytkowe domy są wizytówką osiedla i swym wyjątkowym charakterem przypominają zaciszne ulice europejskich stolic. Oliwa zaprasza do zwiedzania, ale także jest otwarta na nowych mieszkańców, również przybyszów spoza Północy Polski. To jedno z miejsc, gdzie warto się osiedlić.

Oceń