Together Magazyn » Zdrowie » Jak działa elektoniczna recepta?
wyjaśniamy jak działa elektroniczna recepta

Jak działa elektoniczna recepta?

Wraz z popularnością e-recept, czyli recept w postaci elektronicznej, zaczęły pojawiać się kolejne ułatwienia, w tym np. otrzymanie leków na odległość. Obecnie działa wiele miejsc, które umożliwiają konsultacje online z lekarzem. Ich plusem jest możliwość szybkiego kontaktu z lekarzem, w dogodnym dla pacjenta czasie i miejscu, bez oczekiwania w kolejkach. W ramach konsultacji z lekarzem pacjent może również uzyskać receptę online, dzięki czemu może szybko wykupić potrzebne aktualnie leki w aptece.

Erecepty – recepty online

Recepty elektroniczne mają wiele zalet.  Jest to bezpieczne, wygodne i łatwe rozwiązanie. To także brak konieczności jeżdżenia do lekarza za każdym razem, gdy jest potrzebna recepta oraz oszczędność czasu. Wszystkie erecepty są całkowicie legalne i bezpieczne. Receptę może wystawić każda pielęgniarka i lekarz. Po wystawieniu dokumentu ląduje on w systemie Ministerstwa Zdrowia, z którego korzysta większość aptek w Polsce. Popularność telemedycyny wzrosła w czasach pandemii. Dzięki niej pacjenci nie muszą wychodzić z domu, aby otrzymać receptę lub poradę. Dodatkowymi plusami takiego rozwiązania są: poprawność dokumentu, więcej czasu bez stania w kolejkach do lekarza, lepsza czytelność recept, usprawnienie procesu realizacji recept oraz wyeliminowanie problemu gubienia recept.

E-recepta online – internetowe konto pacjenta

Elektroniczne recepty online to możliwość elektronicznego zamówienia leków przez pacjenta w internecie. Zamówienie składa się na platformie internetowej, a lekarz wydaje receptę elektroniczną, którą pacjent może wydrukować lub pobrać. Umożliwia to także konsultacja online, dzięki czemu nie trzeba iść do lekarza. Recepta online działa jak tradycyjna recepta w formie papierowej i może zostać zrealizowana w aptece. E-recepta jest wygodna dla pacjentów, ponieważ pozwala na składanie zamówień bez konieczności pójścia osobiście do lekarza, a także powoduje, że proces wystawiania recept jest szybszy. E-recepta online jest także dobrym rozwiązaniem dla aptek, ponieważ pozwala im bardziej efektywne i szybsze realizowanie zamówień leków. Dzięki takiemu systemowi wystawiania recept, apteki mogą szybciej sprawdzić, czy dany lek jest dostępny oraz przygotować je do wydania pacjentowi. E-recepta to wygodny i nowoczesny sposób na wystawianie recept, który jest korzystny dla pacjentów, lekarzy i aptek. Wprowadzenie tej formy wystawiania recept pozwala na usprawnienie procesu leczenia, a także przyspieszenie procesu realizacji zamówień leków. Jest bardzo łatwo zamówić receptę online. 

E-recepty na internetowym koncie pacjenta

Każdą receptę elektroniczną można zrealizować w większości aptek na terenie Polski. Na elektronicznej recepcie można znaleźć dane lekarza i pacjenta, znaleźć można czterocyfrowy kod, który potrzebny jest do jej realizacji. Aby odebrać leki, należy podać farmaceucie kod recepty i numer PESEL. Jeżeli nie chcemy podawać numeru PESEL w aptece, możesz pokazać farmaceucie swój dokument tożsamości lub e-receptę na urządzeniu mobilnym – w tym przypadku farmaceuta nie będzie musiał prosić o dodatkowe dane. Normalna ważność e-recepty to 30 dni od jej wystawienia. Należy wziąć pod uwagę, że czas na zrealizowanie recepty na szczepionki, antybiotyki i leki jest krótszy, ponieważ jest to tylko 7 dni. O datę ważności recepty najlepiej spytać lekarza, który ją wystawiał. Otrzymując receptę na kilka opakowań tabletek, nie trzeba kupować od razu wszystkich. Obecnie można także skorzystać z innych usług online jak np. zwolnienie online

Oceń