Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Sztuki walki także dla dorosłych

Sztuki walki także dla dorosłych

Kiedy myślimy o aktywności fizycznej, mamy raczej przed oczami rower, basen, piłkę albo ulubioną trasę biegową. Jednak każda dyscyplina może nam się kiedyś znudzić. A aktywność fizyczna po-winna towarzyszyć nam każdego dnia. Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, aby spróbować swo-ich sił w sztukach walki? To nie tylko świetny sposób na wykorzystanie nadmiaru energii, ale także doskonała metoda rozładowania napięcia i odstresowania się. To także możliwość nabycia umiejęt-ności samoobrony.

Być może zniechęca Cię ryzyko kontuzji, gdyż sztuki walki to dosyć kontaktowe aktywności. Jeżeli wybierzesz dobry ośrodek, w którym respektuje się zasady bezpieczeństwa, nie powinieneś się obawiać. Oczywiście, jak przy uprawianiu każdego sportu, możesz doznać urazu. W przypadku ostrego bólu związanego z urazem mięśni lub stawów możesz sięgnąć po lek przeciwzapalny i przeciwbólowy np. tabletki z deksketoprofenem, a po wykluczeniu poważnego urazu, odpocząć przez kilka dni i z nową energią wrócić na matę.

Gdzie szukać zajęć dla dorosłych?

Zajęcia zwykle odbywają się na szkolnych salach gimnastycznych, w domach kultury oraz specjalnych szkołach sztuk walki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową ,,karate dorośli Warszawa” czy ,,judo dla dorosłych Kraków”. W każdym większym mieście bez większego problemu znajdziemy grupy dla początkujących dorosłych.

Jakie sztuki walki warto rozważyć?

KARATE

To japońska sztuka walki wywodząca się z Okinawy. Nazwa ,,karate” oznacza „pusta (naga, bez broni) ręka” i nawiązuje do znaczenia karate jako metody samoobrony bez użycia broni. Na pierwszy trening przyjdź w wygodnym, luźnym stroju. Nie obawiaj się że jesteś za stary lub za mało wysportowany. Nigdy nie jest za późno na pierwszy kontakt z karate. Forma przyjdzie z czasem. Z treningu na trening jest tylko lepiej.

JUDO

Judo, podobnie jak karate, pochodzi z Japonii. Znaczenie tej nazwy to ,,łagodna droga, łagodny sposób”. Współczesne judo polega na umiejętnym stosowaniu rzutów i chwytów, w taki sposób aby doprowadzić do upadku przeciwnika na plecy lub aby obezwładnić przeciwnika w pozycji na plecach. Oprócz znanych form kontaktowych występują w judo również bezkontaktowe formy ćwiczeń. Na pierwszą lekcję przychodzimy w sportowym stroju i ze spiętymi włosami.

JUJUTSU (JU-JITSU)

Kolejna tradycyjna, japońska sztuka walki. Nazwa jujutsu oznacza ,,sztuka ustępliwości”,,sztuka łagodności, miękkości”. Chwyty wykorzystywane w tej sztuce walki służą zatrzymaniu i rozładowaniu siły przeciwnika. Pozwala to odnieść zwycięstwo nawet o wiele słabszym zawodnikom. Nie trzeba wkładać dużo agresywnej siły do walki technikami ju-jitsu.

TAEKWONDO

Taekwondo to tradycyjna, koreańska sztuka walki. Nazwa składa się z trzech członów: ,,tae” czyli ,,stopa, uderzenie stopą”, ,,kwon” czyli ,,pięść, uderzenie pięścią” oraz ,,do” czyli ,,sztuka, droga, metoda”. Taekwondo jest więc dyscypliną sportową angażującą całe ciało z użyciem obu kończyn górnych i dolnych. Ćwiczenia mają na celu doskonalenie samoobrony i technik walki sportowej oraz wzmacnianie kondycji.

CAPOEIRA

Capoeira to sztuka walki wywodząca się z Brazylii. Jej istotą są elementy tańca wpływające na płynność i nieprzewidywalność ataków. Dlatego jest bardzo rytmiczna, dynamiczna i akrobatyczna. To ciekawa propozycja dla miłośników tańca, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego, ale również związanego z muzyką i ruchem.

Oceń