Together Magazyn » Zdrowie » Oczekujesz dziecka? Te rzeczy warto wiedzieć
oczekiwanie na dziecko - kobieta w ciąży

Oczekujesz dziecka? Te rzeczy warto wiedzieć

Oczekiwanie dziecka to bardzo ekscytujący i ważny okres w życiu każdej przyszłej matki. Poniżej przedstawiamy kilka informacji, które warto wiedzieć na ten temat.

Zdrowie przede wszystkim

W ciąży bardzo ważne jest dbanie o zdrowie i o ogólną dobrą kondycję organizmu. Warto sięgać po zdrową żywność i unikać tej przetworzonej. Należy również pamiętać, że w tym wyjątkowym stanie każda, nawet najmniejsza dawka alkoholu może być niezwykle szkodliwa dla dziecka. Przyszła mama powinna również regularnie chodzić na wizyty u lekarza i suplementować zalecone przez niego  witaminy i minerały. Regularna aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia w ciąży. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie ćwiczenia są odpowiednie w tym okresie, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Przygotowanie do porodu i połogu

Dobrym pomysłem może być uczęszczanie na zajęcia w szkole rodzenia, o jej szukaniu warto pomyśleć już w 4. miesiąca ciąży. Podczas kursu można poznać różne techniki oddechowe, relaksacyjne i rozwiać wszystkie wątpliwości na temat porodu i pielęgnacji noworodka. Coraz więcej mówi się również o przygotowaniu do połogu, który może być trudnym czasem w życiu każdej kobiety. Jako młoda mama nie powinnaś obawiać się prosić o pomoc rodziny i przyjaciół. Dobrym pomysłem może być również znalezienie grupy wsparcia dla przyszłych matek, gdzie można porozmawiać z innymi kobietami przechodzącymi przez ten sam okres w życiu. W trakcie ciąży i po porodzie niektóre kobiety mogą doświadczać wahań nastrojów, a nawet depresji poporodowej. Warto pamiętać, że takie reakcje organizmu są całkowicie normalne, a w razie potrzeby warto zwrócić się do specjalisty.

Wyprawka dla dziecka

Przygotowanie wyprawki dla dziecka to ważne zadanie dla każdej przyszłej mamy i taty. W trakcie ciąży warto zastanowić się nad przygotowaniem domu dla dziecka. Należy zakupić odpowiedni sprzęt i wyposażenie dla maluszka m.in.: łóżeczko, wózek, fotelik samochodowy, ubranka. Warto pomyśleć o takich akcesoriach jak: pieluszki jednorazowe, chusteczki nawilżane, muślinowe pieluszki, koce, termometr do mierzenia temperatury ciała, a także smoczki, butelki i sterylizator do butelek. Z pewnością najczęściej będziemy sięgać po pieluszki do przewijania. W przypadku noworodka będziemy ich zużywać nawet 10–12 dziennie. Dlatego na początku warto przetestować produkty  kilku producentów pieluszek, żeby upewnić się, który z nich będzie najbardziej odpowiednia dla dziecka. Skóra naszej pociechy jest bardzo delikatna, dlatego powinniśmy unikać powstawania podrażnień lub wysypek. Pomóc nam w tym mogą łagodne kosmetyki, ale również  dobrze dobrany rozmiar pieluch, zgodnie z wagą dziecka, np. maluch ważący 6–10 kg będzie nosić pieluchy jednorazowe rozmiar 3.

Podczas oczekiwania na dziecko jesteśmy w stanie przygotować się na wiele sytuacji. Przyszła mama powinna pamiętać o własnym komforcie i dbaniu o siebie, co przełoży się na zdrowie jej i maleństwa.

Oceń