Together Magazyn » Aktualności » Ślub w ciąży – wady i zalety
Ślub w ciąży

Ślub w ciąży – wady i zalety

Wiele kobiet, będąc w stanie błogosławionym, rozważa zmianę stanu cywilnego jeszcze przed urodzeniem dziecka. Powodów, dla których chcą się tego podjąć jest wiele. Co prawda, podjęcie decyzji o wyjściu za mąż w ciąży nie jest najłatwiejszą kwestią w życiu, ponieważ wiążą się z nią zarówno korzyści, jak i potencjalne problemy.

Najczęstsze przyczyny ślubu w ciąży

Zawarcie związku małżeńskiego trakcie trwania ciąży nie jest sytuacją codzienną, z jaką spotykamy się często. Jest to sytuacja wyjątkowa. Z wielu względów na zawarcie związku małżeńskiego, na osoby które spodziewają się dziecka, może wywierać może naciski ich otoczenie, ze względu na przyjęty zwyczaj i ogólne zasady panujące w społeczeństwie.

Zwykło się sądzić, że dziecko powinno narodzić się w małżeństwie, niezależnie od tego czy było poczęte jeszcze przed ślubem. Miało to chronić dzieci przed ostracyzmem społecznym, a także matkę przed nienawistnymi opiniami ludzi z otoczenia. W dzisiejszych czasach nieaktualne są już jednak zabobony i przekonania z dawnych czasów, a przyszli rodzice w swoim postępowaniu nie kierują się głównie opinią otoczenia, lecz ich własnymi planami i zdrowiem.

Często ludzie decydują się na zawarcie związku małżeńskiego, ponieważ już wcześniej go planowali. Jeżeli wszystkie formalności związane z przygotowaniem ślubu i wesela zostały przygotowane wcześniej, ponadto poczynione zostały na ten cel nakłady finansowe, przyszłym rodzicom może być ciężko przełożyć to wydarzenie na inny termin, ponieważ będzie to dla nich dodatkowy, spory koszt.

Niektóre osoby myślą także o zawarciu małżeństwa jeszcze przed urodzeniem się dziecka ze względów prawnych – ponieważ zgodnie z polskim prawem ojcem jest mąż matki, dlatego też, aby formalnie być rodzicem dziecka należy je uznać, bądź zawrzeć związek małżeński z matką dziecka przed porodem. 

Plusy ślubu przed porodem 

Przyszła panna młoda, która jest w ciąży, może z pewnością liczyć na ogromną pomoc otoczenia w przygotowaniu uroczystości weselnej.  Ponadto należy zauważyć, że młode mamy przez co najmniej rok od urodzenia się dziecka nie mają możliwości ani czasu, żeby w pełni poświęcić się organizacji wesela i ślubu.  Jeżeli zatem wyjdzie za mąż przed porodem, po ślubie będzie mogła w pełni skupić się na regeneracji po ciąży i opiece nad dzieckiem.

Minusy ślubu w ciąży 

Mimo występujących plusów zawarcia związku małżeńskiego jeszcze w trakcie ciąży, jest też sporo czynników, które sprawiają, że ślub w czasie ciąży może okazać się, zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka zbyt dużym i zbyt stresującym wydarzeniem.

Jeżeli przyszła panna młoda należy do osób, które emocjonalnie podchodzą do organizacji ślubu, powinny się zastanowić, czy organizacja tego wydarzenia nie przysporzy im zbyt wielu trosk w stanie, w którym nie mogą sobie pozwolić na stres.

Zdenerwowanie może źle wpłynąć na przebieg ciąży, wielogodzinne przygotowania mogą obciążyć fizycznie przyszłą mamę, która powinna w tym szczególnym okresie jak najwięcej odpoczywać.  Ponadto sam dzień ślubu jest ogromnym fizycznym wyzwaniem nawet dla zdrowej kobiety, która nie jest w ciąży. Wiele godzin stania na nogach, długi czas bez snu, tańce i hałas mogą zaszkodzić kobiecie w ciąży, a już w szczególności zestresowanej pannie młodej. 

Artykuł powstał we współpracy z https://www.wapteka.pl/

Oceń