Together Magazyn » Zdrowie » Badania sportowe dla dzieci – jakie korzyści przynosi regularne monitorowanie zdrowia młodych sportowców?
zdrowe przebadane dziecko gra w piłkę

Badania sportowe dla dzieci – jakie korzyści przynosi regularne monitorowanie zdrowia młodych sportowców?

Masz dziecko, które uwielbia uprawiać sport? Pamiętaj, że oprócz korzyści dla zdrowia aktywność fizyczna może też wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Dlatego warto monitorować zdrowie małego sportowca, wykonując u niego badania sportowe dla dzieci. Dowiedz się, dlaczego jest to ważne dla jego zdrowia oraz gdzie można wykonać badania sportowe dla dzieci.

Czy sport niesie wyłącznie korzyści dla zdrowia dziecka?

Sport jest bardzo korzystny dla rozwoju dzieci. Wzmacnia układ mięśniowy i kostny, poprawia kondycję i wytrzymałość, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia jakość snu. 

Należy mieć jednak na uwadze, że sport może nieść pewne zagrożenia. Mogą wynikać one np. z niedostosowania intensywności treningów do możliwości organizmu dziecka lub nieprawidłowo skomponowanej diety, która nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych. Ewentualne schorzenia, jakie mogą pojawić się u aktywnych sportowo dzieci, których dieta i obciążenie treningowe nie są dostosowane do ich potrzeb i możliwości lub które mają niezdiagnozowane problemy zdrowotne, to np.:

 • choroby układu krążenia;
 • zaburzenia hormonalne;
 • zaburzenia pracy nerek i wątroby;
 • niedobory witamin i minerałów.

Badania sportowe dla dzieci – dlaczego warto monitorować zdrowie małego sportowca?

Sport może bardzo korzystnie wpływać na zdrowie i rozwój dzieci, dlatego nie należy zniechęcać młodych adeptów różnych dyscyplin do aktywności fizycznej. Wystarczy regularnie monitorować ich zdrowie, aby wiedzieć, czy występują jakieś zagrożenia lub przeciwwskazania do uprawiania sportu. Badania sportowe dla dzieci umożliwiają monitorowanie zdrowia małych sportowców i podejmowanie kroków, które mają na celu minimalizowanie ryzyka występowania schorzeń.

Na podstawie wyników badań lekarz może wydać zalecenia co do intensywności treningów czy stosowania właściwej diety. Pozwoli to tak ułożyć plan treningowy oraz sposób żywienia, aby obniżać ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, w tym kontuzji czy efektu przetrenowania.

Gdzie wykonać badania sportowe dla dzieci?

W celu wykonania badań sportowych u aktywnego dziecka można skorzystać z oferty ALAB sport. Dostępny jest tam pakiet Mały sportowiec, który zawiera 19 badań pozwalających na ocenę parametrów istotnych w kontekście:

 • zdrowia serca,
 • funkcji nerek i wątroby,
 • zdrowia kości i mięśni,
 • funkcji tarczycy,
 • metabolizmu,
 • poziomu witamin,
 • tolerancji wysiłku,
 • profilaktyki stanów zapalnych.

Pakiet przeznaczony jest dla aktywnych sportowo dziewcząt i chłopców, którzy uprawiają szeroki zakres dyscyplin sportowych, m.in. lekkoatletykę, pływanie i inne sporty wodne, sporty drużynowe, sporty siłowe, sporty walki, tenis, kolarstwo i wiele innych. W ramach dodatkowej usługi można skorzystać z konsultacji wyników badań z lekarzem (konsultacja online). Pomoże to właściwie ułożyć treningi i dietę.

Aby umówić się na badanie wystarczy odwiedzić stronę internetową ALAB sport i dokonać zakupu pakietu Mały sportowiec. Materiał do badania dziecko może oddać w najbliższym Punkcie Pobrań ALAB laboratoria – obecnie na terenie całego kraju znajduje się ich ponad 600, co ułatwia dostęp do badań małym sportowcom zamieszkującym różne części Polski. Wyniki badań można odebrać online.

Oceń