Together Magazyn » Art. zewnętrzny » O czym należy pamiętać podczas zabaw z dziećmi w domu?

O czym należy pamiętać podczas zabaw z dziećmi w domu?

Czas spędzony razem z dziećmi to niezwykle ważny element, niezbędny do ich prawidłowego rozwoju. Dzięki temu pomiędzy rodzicami a dziećmi buduje się głęboka relacja i więź, która daje poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Dlatego każdego dnia powinniśmy znaleźć czas dla naszych pociech. Co ważne, nie muszą to być huczne wyjścia do kina czy zoo, a wystarczy dobrze zorganizowana zabawa w domu, która również może być świetną formą rodzinnej integracji.

Wspólnie wymyślcie zabawę

Chcąc, by wspólna zabawa była udana, warto zacząć od zaangażowania dzieci w zorganizowanie rozrywki. Dzięki temu dzieci szybko nie znudzą się zabawą i będą mogły samodzielnie wymyślić zasady, które będą im odpowiadać. Dodatkowo pobudzi to ich kreatywność, rozwinie pewność siebie i da poczucie zrozumienia. Niestety bardzo częstym błędem jest narzucanie pociechom sposobu aktywności, na który nie do końca mają ochotę. Powoduje to spadek zaangażowania dziecka, zmniejszenie motywacji, a nawet frustrację, która może wzmagać w dziecku niepotrzebne negatywne emocje.

Pozwól dziecku być sobą

Od najmłodszych lat rodzice i najbliższe otoczenie w pewien sposób kształtują osobowość dziecka. Najlepiej gdy dzieje się to w sposób bierny, kiedy dziecko samodzielnie dopasowuje pewien model zachowania do swoich potrzeb. Jednak często obserwuje się, że rodzice na siłę starają się ukierunkować dziecko według swoich upodobań. Dlatego kiedy spędzamy czas z dzieckiem, pozwólmy, aby mogło samodzielnie wyrazić swoją osobowość. Na przykład podczas zabaw w domu warto jest pozwolić dziecku na indywidualne wybory, podyktowane jego potrzebami, samemu będąc jedynie obserwatorem nadającym dobre wzorce.

Nie dzielcie się na grupy – działajcie wspólnie

Świetnym pomysłem na zbudowanie silnych więzi z dziećmi jest gra zespołowa, która angażuje każdego z graczy do osiągnięcia wspólnego celu. Taki sposób zabawy nie tylko wzmocni relacje między domownikami, ale także da dzieciom poczucie akceptacji i przynależności do grupy, z którą będą się mogły identyfikować. Dodatkowo, żeby stworzyć taką zabawę, nie potrzeba dużych przygotowań, wystarczy wykorzystać to, co mamy w domu. Można np. wspólnie zbudować prom kosmiczny dla całej rodziny, aby dostać się na księżyc – wykorzystując koce, krzesła i poduszki, które są pod ręką.

Nagrody dla wszystkich

Doskonałym zwieńczeniem wspólnej zabawy jest wyróżnienie wszystkich uczestników za zaangażowanie i zakończenie zadania. Ma to sens, zwłaszcza jeżeli aktywność była dla dzieci wymagająca i stanowiła wyzwanie. Jednak warto tutaj pamiętać, aby żadne z nich nie czuło się pominięte, ani przesadnie wyróżnione. Dobrym pomysłem może być zamówienie dla całej rodziny ulubionej pizzy albo wspólny seans filmowy z popcornem. Dzięki temu dziecko będzie pozytywnie wspominało ten dzień i kolejnym razem chętnie przystąpi do wspólnej zabawy.

Uważaj na skórę dziecka

Zabawy w domu, zwłaszcza te bardzo aktywne, mogą narazić dziecko na pogorszenie kondycji skóry. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką żel Fastum Junior, który pomaga zachować skórę w dobrej kondycji, nawet gdy jest ona narażona na zmiany związane z aktywnością fizyczną. Fastum Junior dzięki zawartości bromelainy działa kojąco i redukuje zaczerwienienia. Zawarta w nim trokserutyna chroni naczynia krwionośne, a mentol chłodzi i działa obkurczająco zapewniając uczucie natychmiastowej ulgi. Dzięki małej i poręcznej tubce zmieści się do każdej domowej apteczki i przyda się w niespodziewanych sytuacjach. Trzeba jednak pamiętać, aby nie nakładać go na uszkodzoną skórę.

Oceń