Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak rozpoznać i leczyć zaburzenia lękowe?

Jak rozpoznać i leczyć zaburzenia lękowe?

Lęk jest naturalny, jest normalną reakcją na stresujące sytuacje w życiu codziennym. Ważny egzamin, pierwszy dzień w nowej pracy, zmiana szkoły – każdy odczuwa niepokój w związku z wydarzeniami, których doświadczamy każdego dnia. Jednak lęk, który paraliżuje i ogranicza normalne funkcjonowanie nie jest już czymś powszechnym. Taki strach jest jednym z najczęściej występujących w społeczeństwie zaburzeń psychicznych i nazywany jest zaburzeniami lękowymi. Jak je rozpoznać i jak wygląda leczenie zaburzeń lękowych?

Czym są zaburzenia lękowe?

Szacuje się, że około 20% populacji cierpi na zaburzenia lękowe, z czego najwięcej osób w tej grupie to osoby w wieku 24 a 44 lata. Poniżej przedstawiamy kilka faktów o zaburzeniach oraz typowe objawy, na które warto zwrócić uwagę. 

Objawy zaburzeń lękowych

Każdy człowiek może cierpieć na różne rodzaje zaburzeń lękowych, dlatego objawy mogą wykazywać się dużą zmiennością i u każdego występować pod inną postacią. Wśród najczęściej występujących symptomów można wyróżnić przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej, zimne poty, zawroty głowy, duszność i drżenie. Tak jak jednak wspomnieliśmy wyżej – nie dla każdego objawy będą jednakowe, dlatego należy obserwować częstotliwość ich występowania i nasilanie.

Zobacz również: Stany lękowe – jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny występowania

Dokładne przyczyny występowania zaburzeń lękowych nie są znane, jednak mogą być one wywołane traumatycznymi przeżyciami we wczesnych latach życia, niestabilną sytuacją życiową lub zawodową, zmianami lub czynnikami genetycznymi. Badania wskazują również, że wiele zaburzeń może być wywołanych nieodpowiednią dietą i cukrzycą, które powodują brak równowagi chemicznej w organizmie człowieka. 

Czy zaburzenia lękowe mogą prowadzić do powikłań?

Każda osoba cierpiąca na zaburzenia lękowe wymaga indywidualnego podejścia, dlatego ciężko jednoznacznie określić jakie i czy w ogóle choroba ta powoduje powikłania. Warto jednak wiedzieć, że mogą one wystąpić. Jednymi z najczęstszych są depresja, uzależnienia od narkotyków czy alkoholu, bruksizm, zaburzenia odżywiania, ale też wieczne poczucie osamotnienia. Zaburzenia lękowe, podobnie jak inne zaburzenia psychiczne, należy konsultować ze specjalistą, dlatego tak ważne jest, by podjąć się leczenia. 

Jak leczyć zaburzenia lękowe?

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym krokiem jest wypracowanie radzenia sobie z własnym stresem. W tym celu absolutnie niezbędna jest wizyta u odpowiedniego specjalisty, by odbyć psychoterapię lub otrzymać niezbędne leki. 

Farmakoterapia

Jednym ze sposobów leczenia zaburzeń lękowych jest farmakoterapia, czyli wykorzystanie leków przeciwdepresyjnych oraz leków z grupy benzodiazepin. Leki przeciwdepresyjne mogą być stosowane długoterminowo i nie są uzależniające, a przy odpowiednim doborze znacznie poprawiają funkcjonowanie osoby chorej. Benzodiazepiny to leki wyłącznie do stosowania krótkotrwałego i pomocniczego, nie są też głównym sposobem na walkę z chorobą, a jedynie jej wsparciem.  

Terapia psychiatryczna

Najbardziej skuteczną formą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. To właśnie na niej pacjent może otwarcie opowiedzieć o swoich lękach, dzięki czemu łatwiej dostrzec tok swojego myślenia. Na terapii wypracowuje się schemat leczenia, zmiany redukujące lęk, dobiera się potrzebne lęki i skupia się na indywidualnym problemie pacjenta.

Wideoterapia online

Leczenie zaburzeń lękowych nie musi odbywać się wyłącznie za pośrednictwem bezpośredniej terapii w gabinecie psychiatry. Dzisiejsza technologia daje zdecydowanie więcej możliwości, dlatego możliwa jest wideoterapia online w różnych portalach psychologicznych jak np. Avigon. Wystarczy wejść na stronę serwisu, wybrać odpowiedniego specjalistę i zarezerwować wizytę – tylko tyle wystarczy, by dać sobie pomóc. 

Zaburzenia lękowe wbrew pozorom to poważne zaburzenie psychiczne, dlatego nie wolno go lekceważyć. Odpowiednie leczenie i wypracowanie metodologii radzenia sobie z problemem to kluczowy aspekt życia osoby chorej. Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, nie zapominajmy o tym – podejmijmy właściwe kroki. 

5/5 – (1 głosów)