Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Nożyce i pilarki – wybieramy sprzęt do prac ogrodowych
Para ze sprzętem do prac ogrodowych Źródło:123rf

Nożyce i pilarki – wybieramy sprzęt do prac ogrodowych

Aby prace w ogrodzie przebiegły sprawnie, potrzebny jest Ci odpowiedni sprzęt. W ramach pielęgnacji różnych krzewów sprawdzą się na przykład nożyce do żywopłotu. Najlepiej zdecydować się na urządzenia akumulatorowe, które zapewniają swobodę ruchów i możliwość dotarcia do najdalszych zakątków działki. Poznaj zalety tego typu urządzeń oraz porady na temat tego, w jaki sposób o nie dbać.

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe

Nożyce do żywopłotu to urządzenie, które jest bardzo pomocne podczas wielu prac w ogrodzie. Za jego pomocą możesz pielęgnować nie tylko żywopłot, ale również krzewy, rośliny ozdobne, trawę, a nawet niewielkie drzewka owocowe. Urządzenie wykorzystasz do:

  • przycięcia roślin do odpowiednich rozmiarów, aby miały one odpowiednie warunki rozwoju – taki zabieg zapewnia, że będą one lepiej zagęszczone u podstawy,
  • dekoracyjnego kształtowania krzewów, dzięki czemu staną się one ozdobą Twojego domu.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie nożyce do żywopłotu będą najlepszym wyborem, sprawdź urządzenie akumulatorowe RYOBI. Jest to lekki i niezwykle poręczny sprzęt, który zastosujesz w każdym miejscu ogrodu – Twoje ruchy nie są ograniczane przez kabel. Wśród innych atutów tego urządzenia należy wymienić:

  • dużą precyzję podczas pracy, którą zapewniają ostrze diamentowe,
  • łatwość obsługi – decyduje o tym uchwyt liniowy LINEA, a także przystawka HedgeSweep™, pozwalająca na szybkie usuwanie wycinków.

Nożyce do żywopłotu RYOBI, tak jak pozostałe elektronarzędzia tego producenta, funkcjonują w ramach systemu ONE+™. Dzięki niemu wiele sprzętów zasilisz jednym akumulatorem, co jest wygodne i ekonomiczne.

>>Poznaj, jakie nożyce i pilarki przydadzą się do przycinania żywopłotu.

Nożyce do żywopłotu na wysięgniku

rMężczyzna korzysta z ręcznych nożyc do żywopłotu Źródło:123rf

Jeśli Twój żywopłot z cisa czy bukszpanu jest bardzo bujny i obawiasz się, że możesz mieć problemy z dotarciem do najwyższych partii roślin, RYOBI także i w tym przypadku oferuje ergonomiczne rozwiązanie. To nożyce z uchwytem teleskopowym, które łatwo dopasujesz do wysokości krzewów. Dzięki nim nie musisz stosować drabiny, z której mógłbyś spaść.

Wygodę w trakcie obsługi takiego urządzenia zapewnia:

  • możliwość wyboru prędkości cięcia,
  • obracany tylny uchwyt, w którym do dyspozycji masz 4 pozycje – pozwalają one lepiej kontrolować nożyce, a także ciąć rośliny pod różnymi kątami.

Taki sprzęt jest funkcjonalny, gdyż wykorzystasz go nie tylko do dekoracyjnego formowania żywopłotu i innych krzewów. Posłuży Ci on także do przycinania grubszych gałęzi, na przykład podczas gromadzenia drewna na opał oraz pielęgnacji drzew owocowych.

Podkaszarki do żywopłotu

Jeśli na Twojej działce znajduje się żywopłot zimozielony, do jego pielęgnacji możesz użyć podkaszarki RYOBI. Jest ona kompatybilna z końcówkami Expand-it, dzięki czemu zastosujesz w niej również nożyce do żywopłotu. Tego typu sprzęt przyda Ci się do przycinania mocno rozwiniętych roślin, które są silnie rozkrzewione u postawy, co może utrudniać ich pielęgnację w tym miejscu.

Urządzenie jest wielofunkcyjne, dlatego wykorzystasz je również do:

  • koszenia trawy w trudno dostępnych miejscach, a więc przy chodniku i rabatach roślinnych oraz wokół drzew i krzewów,
  • okrzesywania niewielkich drzew w celu dekoracyjnego uformowania korony.

Warto zdecydować się na podkaszarkę RYOBI, która poza możliwością bezprzewodowej pracy oferuje kilka trybów ustawienia prędkości i wybór szerokości koszenia. Pozwala to dopasować parametry urządzenia do rodzaju prac prowadzonych w ogrodzie.

Czytaj więcej na temat narzędzi przydatnych do formowania żywopłotu i innych krzewów.

Piły do żywopłotów

Pilarka łańcuchowa do żywopłotu jest niezbędna wówczas, gdy rośliny są bardzo bujne i twarde (przykładem jest żywopłot z grabu), a więc ich formowanie za pomocą nożyc może być dla Ciebie uciążliwe. Takie urządzenie zapewnia dużą efektywność podczas pracy, dlatego nawet wówczas, gdy Twoja działka ma sporą powierzchnię, pielęgnację roślin wykonasz sprawnie i bez wysiłku. Gdy wybierzesz sprzęt RYOBI, obsługę ułatwia wiele ergonomicznych rozwiązań, w tym antywibracyjny uchwyt oraz automatyczne smarowanie łańcucha.

Sekator akumulatorowy do żywopłotu

Jeśli roślinność na działce nie jest mocno rozkrzewiona, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie sekator do żywopłotu. Za jego pomocą łatwo przytniesz krzewy rosnące na niewielkiej wysokości. Urządzenie, pomimo niewielkich rozmiarów, pozwala na wydajną pracę – decydują o tym ostrza wykonane z chromowanej stali hartowanej. Na jednym zasilaniu za pomocą baterii o pojemności 1,5 Ah wykonasz nawet 1 500 cięć.

Jak dbać o akumulatorowe narzędzia do pielęgnacji żywopłotów i krzewów?

Aby nożyce do żywopłotu oraz inne akumulatorowe sprzęty służące do pielęgnacji ogrodu długi Ci posłużyły, powinieneś prawidłowo je eksploatować. Pamiętaj o:

  • czyszczeniu urządzeń po każdorazowym użyciu – należy usunąć resztki roślin, aby nie doszło do zablokowania podzespołów,
  • wymianie zużytych elementów – praca z wyeksploatowanym ostrzem może być bardzo męcząca, a nawet niebezpieczna.

Zadbaj poza tym o to, aby piła czy sekator do żywopłotu były przechowywane w czystym i suchym miejscu. Warto kupić jedną z funkcjonalnych toreb bądź walizek RYOBI, które ułatwiają składowanie elektronarzędzi. Nie zapomnij również o używaniu dedykowanych ładowarek, które zostały wyposażone we wskaźniki diodowe, informujące o stanie naładowania akumulatora, a także inteligentny system monitoringu, stale analizujący napięcie, co wpływa na wydłużenie trwałości sprzętu.

Oceń