Nadbałtyckie Centrum Kultury większości kojarzy się z Ratuszem Staromiejskim. A jak Ratusz, to mogłoby się wydawać, że nuda. A jak stary i miejski, to już podwójna, a nawet potrójna. Nic bardziej mylnego! Koncerty, wystawy, festiwale muzyczne i filmowe, promocje książek, spotkania, widowiska, gry miejskie, warsztaty – tu ciągle się coś dzieje dla dużych i małych. A dla najmłodszych niespodzianka – gdzieś tam, w ratuszowych murach, śpi krokodyl. Krokodyl Alojzy. Może go odwiedzisz?
Nadbałtyckie Centrum Kultury, czyli NCK w skrócie
Nadbałtyckie Centrum Kultury (NCK) to instytucja kultury założona w 1992 w Gdańsku. Jej celem jest promowanie kultury Pomorza oraz dorobku kulturalnego krajów bałtyckich w kraju i za granicą. Organizuje i współorganizuje różnego rodzaju wydarzenia skierowane do dorosłych i do dzieci: koncerty, wystawy, festiwale muzyczne i filmowe, promocje książek, spotkania z ludźmi kultury i nauki, widowiska multimedialne i projekty interdyscyplinarne. NCK prowadzi również działalność wydawniczą. Od 2004 dyrektorem Nadbałtyckiego Centrum Kultury jest Larry Ugwu.
Ratusz Staromiejski
NCK znajduje się w zabytkowym Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej w Gdańsku, który pełni funkcję siedziby instytucji kultury od 1953 roku. Ratusz Starego Miasta wzniesiony został pod koniec XVI w. w stylu niderlandzkiego manieryzmu. Przeznaczony dla władz miasta przez wieki był miejscem skupiającym życie polityczne, gospodarcze, naukowe i towarzyskie. Tu elity obradowały nad sprawami miasta. 400-letni Ratusz jest jednym z niewielu gdańskich zabytków ocalałych po wojnie. Jego wyjątkowe, renesansowe wnętrza są znakomitą atrakcją turystyczną. Każdy może wejść i obejrzeć wnętrza budynku. Można to zrobić w grupach zorganizowanych i z przewodnikiem albo indywidualnie w porze otwarcia Ratusza.
Mieszczańskie wnętrza z kamienic gdańskich
– Na parterze działa Galeria NCK, gdzie zawsze prezentowana jest wystawa, której nierzadko towarzyszą warsztaty organizowane dla dzieci lub młodzieży. Przy wejściu można znaleźć informacje o Ratuszu w formie ulotki, z pomocą której można zwiedzać Ratusz samodzielnie. Zwiedzający znajdą tam opisy i historię poszczególnych miejsc: Gabinetu Burmistrza, Sali Mieszczańskiej. Na początku XX wieku do wnętrz ratusza trafiły cenne obiekty uratowane z mieszczańskich kamienic, które były modernizowane przez ich właścicieli: plafony, obrazy, kominek, fragmenty portali. Konserwatorzy traktowali ratusz jak swoistą szkatułkę, służącą do przechowania klejnotów gdańskiej sztuki – opowiada Monika Czajkowska-Kostka, Kierownik Działu Marketingu i PR Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Zabytkowe renesansowe wnętrza Ratusza
Dla miłośników historii sztuki i innych zainteresowanych to nie lada gratka – można tu bowiem zobaczyć wiele niezwykłych detali architektonicznych, malarstwo, płaskorzeźby, głównie w stylu renesansowym, ale i z innych okresów, a także neobarokowe meble i inne elementy mieszczańskich wnętrz. Już na samym dole wita nas z głębi sieni renesansowo-barokowy portal z piaskowca o licznych złoceniach. Na piętrze z kolei podziwiać można reprezentacyjną sień, do której dostaniemy się pięknymi schodami o historyzujących formach. We wnętrzu sieni zgromadzono cenne zabytki z modernizowanych gdańskich kamienic. Wśród nich największą wartość ma kamienna rzeźbiona arkada i malowany plafon przeniesiony z domu przy ul. Długiej. Dopełnieniem wyposażenia są charakterystyczne kręcone schody, prawdopodobnie z końca XVII wieku, oraz powszechnie używane w gdańskich wnętrzach holenderskie płytki ścienne zwane „delftami”.
Centrum św. Jana
W odbudowanym, zabytkowym gotyckim kościele św. Jana NCK od 2011 roku prowadzi działalność jako Centrum św. Jana, gdzie organizowane są koncerty, wystawy i spektakle teatralne. To unikalne miejsce, łączące funkcję sakralną z działalnością kulturalną. Dzięki pracom konserwatorskim, rekonstrukcyjnym i adaptacyjnym powstała profesjonalnie i nowocześnie wyposażona przestrzeń koncertowo-wystawiennicza.
Krokodyl w Ratuszu?!
Czy wiedzieliście, że w Ratuszu mieszka krokodyl? To Krokodyl Alojzy.
– Krokodyl Alojzy powstał w związku z Bałtyckimi Spotkaniami Ilustratorów. Stworzony został przez Grażynę Rigall – ilustratorkę książek. Powstał jako element aranżacji wystawy i tak już pozostał z nami. Później brał udział w projekcie edukacyjnym związanym z przybliżaniem dzieciom różnych kultur świata „Okienka na świat”, a Agata Królak, znana gdańska ilustratorka i autorka książek dla dzieci, zaprojektowała serię książeczek, których bohaterem jest Alojzy. Teraz publiczność może spotkać Alojzego najczęściej podczas Nocy Muzeów – wyjaśnia Monika Czajkowska-Kostka.
NCK dla dzieci
Każda impreza organizowana lub współorganizowana przez NCK ma w swojej ofercie program edukacyjny przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Są to warsztaty, spotkania z autorami książek, gry miejskie dla rodzin z dziećmi i inne atrakcje. Najciekawsze z nich to:
Noc Muzeów w Ratuszu
W nocy z 19 na 20 maja 2018 roku odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów na Pomorzu. Czeka moc kulturalnych atrakcji. Będziemy mogli wziąć udział w wydarzeniach zorganizowanych pod hasłem „Ratusz Kobiet”. Odbędą się warsztaty, wycieczki i prezentacje związane z historią Ratusza.
Festiwal Literatury dla Dzieci
Uwielbiany przez dzieci i rodziców, największy festiwal literatury dziecięcej w Europie. W czerwcu 2018 roku odbędzie się już po raz piąty. Wystawy, konferencje, czytanki, spotkania, warsztaty, spektakle, projekcje filmowe, piknik literacki – czeka nas całe mnóstwo atrakcji!
Festiwal Dźwięki Północy
Festiwal organizowany jest przez NCK cyklicznie co dwa lata. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 5-8 lipca 2018 r. To jeden z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Swą wyjątkowość zawdzięcza systematycznie pogłębianemu wątkowi „Północy” oraz bliskości Morza Bałtyckiego i Skandynawii, której muzyczna tradycja stanowi nieustające źródło inspiracji. Oprócz koncertów, w programie festiwalu znajdują się: warsztaty tańca tradycyjnego, jarmark rękodzieła, warsztaty kulinarne, zabawy taneczne, projekcje filmów, spotkania i prezentacje.
Cud jedności
„Cud jedności” to konferencja popularnonaukowa, która odbędzie się w NCK-u w październiku 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach tego projektu dla rodzin z dziećmi przygotowana zostanie gra miejska.
Bałtyckie Spotkania Ilustratorów
To cykliczny projekt interdyscyplinarny, którego każda edycja składa się z wielu działań promujących literaturę i sztukę dziecięcą i jej aktywny odbiór. 13. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów odbędą się w dniach 13-17 listopada 2018 r. W trakcie tego wydarzenia będzie miała miejsce międzynarodowa wystawa ilustracji, której będą towarzyszyć warsztaty i spotkania z twórcami książek.
Autor: Magdalena Raczek