Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Wyprawka dla dziecka

Wyprawka dla dziecka

Kiedy ma się urodzić dziecko, rodzice już na kilka tygodni przed planowanym porodem zaczynają gromadzić wszystkie niezbędne ubranka i akcesoria, wchodzące w skład wyprawki. Jedną wyprawkę przygotowuje się do szpitala, a drugą do domu, na pierwsze tygodnie i miesiące życia dziecka. Co powinno wchodzić w ich skład?

Wyprawka dla dziecka do szpitala

Tuż po porodzie noworodek potrzebuje kilku podstawowych ubrań i środków higienicznych. Młoda mama powinna więc zapakować do niego w torbie do szpitala trzy komplety ubranek, najlepiej śpioszki i kaftaniki w całości rozpinane, które łatwo będzie można dziecku założyć. Do tego bawełniana czapeczka i tzw. niedrapki, czyli rękawiczki bez palców, które uniemożliwiają dziecku zrobienie sobie krzywdy ostrymi krawędziami paznokci.

Poza tym dla dziecka trzeba przygotować miękki ręcznik, pieluszki w najmniejszym rozmiarze „0” lub „1”, kosmetyki, takie jak oliwka, krem na odparzenia, płyn do mycia ciała lub mydełko. Przyda się również środek odkażający do pępka, chusteczki nawilżane czy becik, w który zawiniemy dziecko po porodzie i w pierwszych dniach życia.

Wyprawka dla dziecka do domu

W domu potrzebne będzie znacznie więcej przedmiotów do wyprawki dla niemowlęcia. Przede wszystkim rodzice powinni urządzić kącik dla dziecka lub jego własny pokój. Na podstawowym wyposażeniu takiego pomieszczenia musi znaleźć się wygodne łóżeczko niemowlęce. Może mieć ono postać zwyczajnego łóżeczka ze szczebelkami, kołyski lub tzw. koszyka Mojżesza. Wybór należy do rodziców, ale łóżeczko w rozmiarze 120×60 lub 140×70 cm posłuży dziecku o wiele dłużej niż kołyska.

Do łóżeczka potrzebna będzie też pościel dla dzieci. Powinna być ona dopasowana do wzrostu dziecka i rozmiaru łóżka. Dla najmniejszych dzieci wystarczy pościel w rozmiarze 100 cm na 135 cm, w dowolnym kolorze, która sprawdzi się również jako pościel do wózka czy kołyski. Wszystkie pościele dziecięce powinny być wykonane z bardzo wysokiej jakości bawełny – delikatnej i miękkiej w dotyku, ciepłej, a zarazem lekkiej, aby nie obciążać zanadto dziecka. Najlepiej wybrać pościel dla dzieci wykonaną z naturalnych materiałów, które będą doskonale przepuszczać powietrze.

Do wyprawki dla dziecka do domu przyda się wanienka, przewijak i komoda na ubranka dziecięce. Do tego komplet odzieży o odpowiednim rozmiarze, butelki, smoczki oraz skarpetki czy pieluchy jednorazowe lub pieluchy tetrowe i kosmetyki. To wszystko jest niezbędne w pierwszych dniach życia dziecka. Oczywiście może się okazać, że z różnych powodów będzie potrzebować dodatkowych rozwiązań, ale tym możecie się zająć już po porodzie.

Oceń