Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Na czym polega airsoft i jak przystąpić do gry?
la

Na czym polega airsoft i jak przystąpić do gry?

Airsoft to coraz popularniejszy sport strzelecki, który może uprawiać tak naprawdę każdy. Jest bardzo zróżnicowany i nie zawsze wymaga dużej sprawności fizycznej, a jednak można się dzięki niemu poruszać i towarzyszą temu ogromne emocje. Airsoft polega przede wszystkim na rywalizacji z przeciwnikiem i jest grą zespołową, która zapewnia zastrzyk adrenaliny i świetną zabawę.

Najważniejszym airsoftowym sprzętem jest replika broni, która bardzo realistycznie odwzorowuje modele na ostrą amunicję. Różnica polega na tym, że z repliki strzela się małymi, plastikowymi lub biodegradowalnymi kulkami. Jest to więc całkowicie bezpieczne. Replika jest wyposażona też w inne rozwiązania konstrukcyjne, które umożliwiają wprawdzie strzelanie kulkami, ale już zastosowanie prawdziwych naboi nie jest możliwe. Dzięki temu, kupowanie i używanie replik jest w pełni dozwolone i nie wymaga od żadnych formalności. Możemy wygodnie zamówić replikę przez Internet, np. ze sklepu ASG takiego jak Gunfire.com

Przejdźmy teraz do tego, na czym polega sama gra airsoft. Przebiega ona według różnych scenariuszy, a ten najbardziej popularny polega na walce dwóch przeciwnych drużyn. Każda z nich liczy minimum kilku zawodników, a ich głównym celem jest wyeliminowanie, czyli „zastrzelenie” wroga. Airsoftowe strzelanki są organizowane w lesie lub też w opuszczonych magazynach/fabrykach – mówimy wtedy o rozgrywkach CQB. Mogą trwać kilka godzin lub nawet cały weekend, jeśli scenariusz gry zakłada odwzorowanie prawdziwych wojskowych misji. Mamy wtedy do czynienia ze strzelanką typu Mil-Sim. Na koniec warto wspomnieć też o speedsofcie, a więc najbardziej intensywnych i wymagających rozgrywkach, które są krótkie, ale trzeba podczas nich dużo biegać, skakać, wspinać się, czy nawet czołgać.

ddsc

Przygotowujemy się do pierwszej gry

Airsoftowe rozgrywki są bardzo urozmaicone, dzięki czemu każdy może wziąć w nich udział. Możemy też wybrać dla siebie rolę w drużynie, np. snajpera albo stanąć na pierwszej linii frontu, i w ten sposób również dopasować swój udział w grze do preferencji i fizycznych możliwości. Każdy, kto chce dołączyć pierwszy raz do gry, może znaleźć w swojej okolicy firmę, która zajmuje się organizacją airsoftowych imprez lub samych graczy.

W większych miastach znajdują się zazwyczaj organizatorzy takich cyklicznych strzelanek, którzy od razu wypożyczają sprzęt i nawet prowadzą wstępne szkolenia. Jeśli jednak ich nie ma, to zawsze pozostaje opcja dołączenia do prywatnego airsoftowego zespołu. Pasjonatów tego sportu znajdziemy zapewne w Internecie – na lokalnych forach lub na grupach w social mediach. Możemy też stworzyć swój własny zespół, z przyjaciółmi czy kolegami z pracy.

Jeśli mamy już z kim grać, to jeszcze pozostaje kwestia zaopatrzenia się w potrzebny sprzęt. Podstawowe airsoftowe wyposażenie składa się z repliki, amunicji oraz z okularów ochronnych. Tych akcesoriów może być o wiele więcej, od ochraniaczy, przez taktyczne kamizelki i uchwyty, aż po nawet pełne umundurowanie. Typów replik też jest oczywiście sporo, m.in. pistolety, karabiny czy karabiny snajperskie. Jednak już z takim ograniczonym zestawem możemy od razu przystąpić do gry.

Oceń