Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaka biżuteria nadaje się na prezent?
zdjecie publikacja togethermagazyn.pl

Jaka biżuteria nadaje się na prezent?

Prezenty dajemy w różnych sytuacjach. Na listach popularnych podarunków biżuteria zawsze znajduje się w ścisłej czołówce. Wydaje się więc, że stanowi ona bezpieczny i uniwersalny prezent na każdą okazję. Jednak warto poznać kilka zasad, aby dowiedzieć się, czy w danej sytuacji będzie to właściwe.

Podarowanie komuś biżuterii zwykle świadczy o sympatii i przywiązaniu. Tego rodzaju prezenty szczególnie ucieszą bliskie osoby i będą wyrazem naszej wdzięczności, szacunku czy uczucia. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre rodzaje biżuterii są zarezerwowane na pewne wyjątkowe okazje i przez to mogą stać się źródłem nieporozumień. Klasyczny wybór stanowi zwykle biżuteria srebrna i złota, ale komu wypada podarować pierścionek czy naszyjnik, a komu spinki do mankietów czy broszkę?

Prezenty w związku

W tym przypadku praktycznie nie ma ograniczeń. Partnerzy zwykle znają swój gust i potrafią wybrać prezent, który spodoba się drugiej osobie. W bliskiej relacji wypada wręczyć najbardziej osobiste ozdoby – jak np. pierścionki czy naszyjniki. Swojemu partnerowi można podarować zarówno klasyczne spinki do mankietów czy krawata, jak i bardziej awangardowe, elementy biżuterii – jeśli pasują do jego stylu. Na takich przedmiotach można też umieścić pamiątkowy grawer. Uczucie usprawiedliwi również podarowanie bardziej wartościowej biżuterii. Jednak aby uniknąć nieporozumień, warto przemyśleć, czy dobrym pomysłem będzie podarowanie partnerce pierścionka. Szczególnie jeśli jest to model bardziej szykowny, np. z brylantem. Taki gest może być odczytany jako oświadczyny i postawić obie osoby w niezręcznej sytuacji.

Podarunki dla najbliższej rodziny

W takiej sytuacji wiele zależy od relacji, jakie panują w danej rodzinie. Jednak większość mam, sióstr czy córek z pewnością ucieszy się z takiego prezentu. W tym przypadku można wręczyć zarówno uniwersalne bransoletki, broszki czy kolczyki, jak i biżuterię uznawaną za bardziej osobistą – pierścionki czy naszyjniki. W takich relacjach można także wręczyć biżuterię mężczyźnie. Ważne jednak aby upewnić się, że pasuje do jego estetyki i nie będzie dla niego zbyt ekstrawagancka.

Biżuteria dla panny młodej

Popularnym zwyczajem stało się ostatnio wręczanie biżuterii przyszłej pannie młodej podczas wieczoru panieńskiego. Często stanowi ona uzupełnienie ślubnej stylizacji. Aby dobrać odpowiedni model, trzeba dobrze znać gust przyszłej mężatki. Jednak najczęściej wyboru takiego dokonuje świadkowa, która z reguły jest jej najlepszą przyjaciółką. Stare, ludowe mądrości mówią, żeby nie wręczać przyszłej pannie młodej biżuterii z perłami, gdyż mają one symbolizować łzy i nieszczęście w małżeństwie.

Prezenty w pracy

Relacje w miejscu pracy zwykle nie należą do najbardziej osobistych. Dlatego dobór prezentów powinien być ostrożny.  W zależność od stopnia zażyłości czasem można pozwolić sobie na podarowanie biżuterii, jednak lepiej wybrać jej mniej osobiste rodzaje – dla kobiet broszki i bransoletki, a dla mężczyzn spinki do krawata czy mankietów.  Takie prezenty będą też bardziej stosowne, jeśli nie wręczamy ich osobiście, a stanowią podarunek od większej grupy.

Oceń