Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Na co zwrócić uwagę, wybierając buty outdoorowe?
dennis-ottink-TsMXKWhV-unsplash

Na co zwrócić uwagę, wybierając buty outdoorowe?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na trekking wiosną, czy jesienią, potrzebujesz wygodnego i solidnego obuwia. Dobrej jakości buty typu outdoor to niezbędne wyposażenie każdego miłośnika pieszych wędrówek. Wytrzymałe, wodoodporne obuwie chroni przed deszczem i zimnem, zabezpiecza stopy i wpływa na komfort wędrówki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie buty trekkingowe.

Odpowiednia budowa buta

Dobrej jakości buty typu outdoor to modele charakteryzujące się odpowiednią budową. Stosowne obuwie powinno mieć zatem trwały przód chroniący stopę przed kamieniami, a także grubą podeszwę oraz wzmocnioną część pięty. Ważna jest również wysokość obuwia. Możesz zdecydować się na buty tzw. podejściowe oraz modele wysokie trekkingowe. Zalecanym wyborem jest obuwie drugiego rodzaju. Stabilizuje ono kostkę, co jest szczególnie ważne podczas poruszania się po nierównym terenie górskim. Wystarczy chwila nieuwagi i jeden śliski kamień, aby skręcić lub nadwyrężyć np. staw skokowy. O wypadek tego typu nietrudno w niskich butach, dlatego najlepszym wyborem są właśnie modele wysokie.

Trwała i przyczepna podeszwa

Buty typu outdoor powinny również posiadać gruby, mocny spód o bardzo dobrej przyczepności. Podeszwa musi mieć też określony bieżnik oraz antypoślizgową warstwę. Rozwiązania te zapobiegną przewracaniu się nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Efektywna amortyzacja

Podczas trekkingu w terenie noga i stopa narażone są na spore obciążenia. Jeśli zastosujesz w terenie buty płaskie, bez amortyzacji, to na Twoich stopach bardzo szybko pojawią się odciski, a kręgosłup zacznie boleć już po pierwszych kilometrach. Dlatego najlepszym wyborem są buty typu outdoor wyposażone w specjalny system amortyzacji, który pochłania energię wytwarzaną podczas poruszania się. W efekcie nie nadwyrężysz mięśni, ścięgien ani stawów.

Odpowiednia przewiewność i oddychalność

Dobre obuwie trekkingowe powinno także posiadać odpowiednie rozwiązania zapewniające przewiewność i oddychalność. Trekking wymaga intensywnego, wielogodzinnego wysiłku, który naraża stopy na zapocenie i przegrzanie. Doprowadzenie nóg do takiego stanu może z kolei prowadzić do chorób i kontuzji. Dlatego bardzo ważne jest, aby obuwie było odpowiednio wentylowane. Dobrej jakości system pozwalający nodze na oddychanie sprawi, że będziesz czuć się komfortowo nawet po długotrwałym wysiłku, niezależnie od tego, czy wędrujesz w lecie, czy zimą.

Solidne wiązanie

Buty outdoorowe powinny też posiadać solidny, wytrzymały system wiązania, który powinien zabezpieczać Cię przed rozwiązaniem sznurowadeł.

Oceń