Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć?
zobacz jak pozbyć się blizn po trądziku

Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć?

Blizny po trądziku niestety bywają bardzo widoczne. Sprawiają też, iż samoocena człowieka nie jest wysoka. Bliznowce, zmiany na skórze, zaczerwienienia mogą obejmować naprawdę duże partie twarzy. Można spróbować je zakryć kamuflażem, jednak nie przynosi to należytych efektów.

Rodzaje blizn trądzikowych

Blizny potrądzikowe powstają na skutek uszkodzenia skóry, ale te uszkodzenia głębszych jej warstw. Wyciskanie pryszczy może zwiększać ryzyko ich powstania, ale też prowadzi do dużego stanu zapalnego. Gdy dochodzi do uszkodzenia skóry organizm wypełnia uszkodzenia tkanką włóknistą. Wbrew pozorom z problemem blizn potrądzikowych nie zmagają się tylko nastolatkowie, ale i dorośli. Blizny mogą mieć charakter hipertroficzny. oznacza to, że wystają ponad powierzchnię skóry. Mogą mieć też charakter atroficzny, co oznacza, że są wgłębieniami w skórze. Zmiany mogą być też odbarwione. Dodatkowo blizny potrądzikowe mogą mieć różny kształt, choćby szpikulca czy wagonu. Mogą też rozlewać się na większą partię skóry. Jednocześnie trzeba pamiętać, że źle leczone blizny po trądziku stają się jeszcze większym problemem, gdyż są bardziej widoczne. Można zastosować domowe sposoby, które są bezpieczne, przy czym należy zdawać sobie sprawę, że sprawdzą się tylko w przypadku małych blizn. Dobrze sprawdzi się tutaj ocet jabłkowy czy sok z cytryny. Ich stosowanie usuwa martwy naskórek, a dodatkowo też świetnie oczyszcza skórę. Wystarczy tylko nałożyć odrobinę octu czy też soku z cytryny na wacik, a następnie przemyć nim widoczne blizny. Jeżeli Wasza skóra jest naprawdę wrażliwa, to może pojawić się podrażnienie i wtedy z tej metody należy zrezygnować. Można też spróbować żelu z aloesu, przy czym najlepiej stosować świeży żel, a więc taki, który wyciśniecie z łodygi. Cienką warstwę nakładamy na zmienione partie skóry i pozostawiamy aż się wchłonie.

Blizny po trądziku – czy można się ich skutecznie pozbyć?

Blizny po trądziku wymagają właściwej pielęgnacji. Najlepiej wybierać dermokosmetyki, które oczyszczają z nadmiaru sebum, ale też tworzą warstwę ochronną. Doskonale sprawdzają się żele do mycia, które mają formułę wygładzającą. Najlepiej wybierać produkty, które w swoim składzie mają ceramidy. Odbudowują one strukturę skóry, ale też dobrze ją oczyszczają i złuszczają. Dzięki temu blizny stają się mniej widoczne. Bardzo ważnym składnikiem jest także kwas hialuronowy, który wykazuje świetne właściwości nawilżające. Sprawia, że skóra staje się jędrniejsza, ale też zabezpieczona przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Stosujcie też nawilżające kremy do twarzy, które także powinny być bogate w ceramidy. Polecamy Wam np. kremy SPF 25. To nadal nie wszystkie możliwości. Z pomocą przychodzi tutaj laseroterapia. Laserowe usuwanie blizn jest bardzo skuteczne. W tym przypadku wiązka światła zostaje nakierowana na bliznę. Dochodzi do uszkodzenia struktury skóry, a następnie do jej odbudowania i w ten sposób blizny są mniej widoczne. Trzeba jednak pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie, aby pozbyć się blizn, trzeba zdecydować się na przynajmniej kilka zabiegów laseroterapii. Jednocześnie przeciwwskazaniem do laseroterapii jest proces zapalny, czynna opryszczka, czy też ciąża bądź niektóre choroby o podłożu immunologicznym. Skuteczna jest także mezoterapia.                     

Oceń