Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Zaparcia u niemowlaka – jakie są przyczyny tej przykrej dolegliwości?

Zaparcia u niemowlaka – jakie są przyczyny tej przykrej dolegliwości?

 zaparciami u niemowlaka wcześniej czy później musi zmierzyć się większość rodziców, są one bowiem dość powszechną dolegliwością. Aby móc skutecznie z nimi walczyć, najpierw musisz zrozumieć, jaka jest ich przyczyna. Dlaczego maluszki tak często cierpią na zatwardzenie? Co na zaparcia zadziała najlepiej? Dowiedz się już teraz!

Przyczyny zaparć i niemowlaków

W przeważającej większości przypadków zaparcia u niemowląt nie są dolegliwością, która zwiastuje poważne problemy zdrowotne. Organizm maluszka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, w tym jego układ pokarmowy, dlatego też mogą pojawić się kłopoty z trawieniem, zaparcia, biegunki, itp. Jest to jednak sytuacja przejściowa.

Inną przyczyną zaparć może być karmienie mlekiem sztucznym. Dzieci karmione naturalnie dużo rzadziej cierpią na zaparcia. Przykre dla maluszka zatwardzenie może wystąpić ponadto w trakcie rozszerzania diety, gdy będziesz wprowadzać do niej pierwsze pokarmy bezmleczne.

Jeszcze inne przyczyny zaparć u niemowlaków, a także starszych dzieci, to m.in. przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, dieta uboga w błonnik, alergia pokarmowa, celiakia, choroba Hirschsprunga, niedoczynność tarczycy, lęk przed wypróżnianiem.

Jak stwierdzić zatwardzenie i jakie objawy powinny zaniepokoić?

W przypadku dzieci do 6. miesiąca życia, w przeciwieństwie do osób dorosłych, zatwardzenia nie stwierdza się na podstawie częstotliwości wypróżnień. Pamiętaj o tym, że układ pokarmowy maluszka cały czas się rozwija. Niemowlęta mogą wypróżniać się zarówno kilka razy w ciągu doby (np. po każdym posiłku), jak i raz czy dwa razy na tydzień. Jeśli nie towarzyszą temu żadne niepokojące objawy, nie musisz się martwić i podejmować działań.

Zaparcie u maluszka możesz stwierdzić wówczas, gdy m.in. stolec jest bardzo zbity i twardy, a podczas próby wypróżniania dziecko napina się, krzyczy lub płacze. Jego brzuszek jest twardy i bolesny. Chociaż w większości przypadków zaparcia nie są oznaką poważnych chorób i problemów zdrowotnych, nie należy ich w żadnym wypadku bagatelizować. Dziecko odczuwa wówczas ogromny dyskomfort, ale Ty na szczęście możesz mu pomóc, sięgając po kilka prostych, domowych sposobów.

Co powinno wzbudzić Twój niepokój? Przede wszystkim takie objawy jak: obecność krwi w kale, wymiotowanie żółcią, zahamowanie przyrostu masy ciała. Dziecko gnębione przewlekłymi zaparciami będzie też zdecydowanie bardziej rozdrażnione i płaczliwe, może stracić apetyt. Jeśli zauważone przez Ciebie objawy są niepokojące, bezzwłocznie udaj się do lekarza.

Jak pomóc maluszkowi podczas zaparć?

Jeżeli powtarzające się zaparcia nie wynikają z poważnych chorób i zaburzeń, możesz sięgnąć po nieinwazyjne, domowe sposoby. Jeśli będziesz stosować je regularnie, masz szansę zażegnać zatwardzenie u niemowlaka. Stosuj je także profilaktycznie, aby zaparcia nie powróciły.

Co należy zrobić? Przede wszystkim podawaj dziecku wodę do picia. W ostateczności mogą to być rozcieńczone soki oraz kompoty – najlepiej przygotowane samodzielnie, ze świeżych lub suszonych owoców pochodzących ze sprawdzonego źródła. Nie zmuszaj maluszka, aby go nie zrazić, ale zachęcaj, aby pił wodę/soki małymi łykami, regularnie w ciągu dnia. Dzięki temu masa kałowa będzie miała luźniejszą konsystencję i będzie łatwiejsza do wydalenia.

Nowe produkty wprowadzaj do diety stopniowo, w niewielkich ilościach – zawsze tylko jeden naraz! Obserwuj, jak maluszek reaguje. Jeśli zauważysz, że dziecko ma problem z wypróżnianiem po spożyciu ryżu, kaszek czy kleików, ogranicz je lub zrezygnuj z nich, możesz je zastąpić inną grupą produktów, np. kukurydzianych.

Ostrożnie wprowadzaj wszelkie rośliny strączkowe. Są one cennym źródłem witamin i minerałów, ale jednocześnie wzdymają i mogą prowadzić do bólu brzuszka. Podawaj je w niewielkich ilościach. Sięgaj po produkty bogate w błonnik. Jego bogatym źródłem, poza roślinami strączkowymi i produktami zbożowymi, są warzywa i owoce.

Zadbaj o to, aby dziecko jadło każdy posiłek w spokoju, tyle czasu, ile na to potrzebuje. Nic nie powinno go rozpraszać i denerwować.

Jeśli wszystko to nie pomoże, skonsultuj się z pediatrą. Nie podawaj żadnych środków leczniczych na własną rękę.

Bibliografia:

  1. Dr n med. Dziechciarz P., Jakie są kryteria rozpoznawania zaparcia u noworodków, niemowląt i dzieci do 4. roku życia? Jakie są najczęstsze przyczyny zaparcia w tej grupie wiekowej?, https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.3.10.37., data dostępu: 30.01.2020
  2. Dr n med. Dziechciarz P., Zaparcia u dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/65370,zaparcia-u-dziecka, data dostępu: 30.01.2020
Oceń