Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Brodzik do kabiny prysznicowej – jaki wybrać?
zdjecie publikacja togethermagazyn.pl

Brodzik do kabiny prysznicowej – jaki wybrać?

Brodziki prysznicowe stanowią kluczowy element w trakcie aranżacji łazienki. Ich wybór zależy od wielu istotnych czynników. Jeżeli szukasz nowego brodzika i nie wiesz czym się kierować, zobacz, co obecnie oferuje rynek.

Brodziki prysznicowe to nie tylko miejsce, gdzie bierze się kąpiel. Mogą one z powodzeniem pełnić funkcję wanny dla małego dziecka lub większej miski do prania ręcznego. To również dobra alternatywa dla wanny, gdy w mieszkaniu znajdują się osoby starsze lub niepełnosprawne. Obecnie wybór brodzików jest bardzo szeroki. Można przebierać spośród rozmiarów, kształtów czy typów. Najważniejsze jest jednak to, aby jak najlepiej spełniał on swoją funkcję, zapewniając jednocześnie duży komfort użytkowania.

Typy brodzików

Ze względu na ich typ można wyróżnić:

– brodziki klasyczne – to najpopularniejsze brodziki na sklepowych półkach. Występują w różnych kształtach oraz rozmiarach, np. brodziki 90×90. Wśród nich wyróżnić można modele wysokie oraz niskie, których głębokość mieści się w zakresie między 5 a 30 cm.

– powierzchnie prysznicowe – nowoczesny rodzaj brodzika, który niemal zlewa się z podłogą. Są bardzo cienkie. Wykonane są ze stali emaliowanej i pasują do nowoczesnego designu łazienek. Mają kształt prostokątny lub kwadratowy. Można je spotkać w wielu wersjach kolorystycznych.

– brodziki podpłytkowe – przeznaczone są do łazienek w nowopowstałych domach. Wymagają zaprojektowania przestrzeni na ich montaż. Cała konstrukcja wbudowana jest w podłogę a powierzchnia wyprofilowana w taki sposób, by odprowadzić wodę do odpływu.

– walk in – to rodzaj nowoczesnej formy bezbrodzikowej. Do prysznica prowadzi otwarta minimalistyczna kabina. Wykonana jest najczęściej za pomocą tafli szkła zamontowanej na specjalnych profilach. Za brodzik służy posadzka z wbudowanym syfonem.

Kształt i wielkość

Wybierając brodzik do łazienki, należy najpierw określić jego kształt oraz wielkość. Łazienki mają zazwyczaj narzucone rozwiązanie kanalizacyjne, które należy wziąć pod uwagę, planując montaż prysznica.

Głównym parametrem doboru brodzika jest jego wielkość. Musi być ona dopasowana do rozmiarów pomieszczenia. Urządzając małą łazienkę, z reguły wybiera się brodziki pozwalające na oszczędność powierzchni. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda, gdy mamy do czynienia z łazienką o większych wymiarach czy wręcz z salonem łazienkowym. Wtedy można nawet pokusić się o każdy rozmiar oraz każdy kształt pasujący do aranżacji wnętrza. Najczęściej wybiera się brodziki 80×100 i większe.

Brodziki najczęściej posiadają kwadratowy lub półokrągły kształt. Ten drugi rodzaj znajduje zastosowanie w łazienkach o małym metrażu. Zaokrąglony bok pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Podobnie jest w przypadku brodzików pięciokątnych, gdzie front kabiny jest ścięty. Z łatwością dopasowują się on do pozostałych elementów wyposażenia.

W dużych łazienkach sprawdzają się brodziki prostokątne. Występują one w formie powierzchni prysznicowej lub niskiego brodzika. Mogą przybierać również formę asymetryczną, z jednym zaokrąglonym bokiem.

Oceń