Jak sprawić, aby najmłodsi melomani czerpali radość z obcowania z muzyką klasyczną? Jak zachęcić dzieci do pogłębiania wiedzy muzycznej? Czy na te pytania znaleźli odpowiedź twórcy cyklu multimedialnych koncertów pt. „Cztery pory roku dla dzieci”?
Zapowiedzi wydają się wielce obiecujące. O przygotowaniach do październikowej premiery, nietypowych rozwiązaniach oraz… obecności kompozytora podczas koncertu – rozmawiamy z Anną Boną współorganizatorką wydarzenia oraz skrzypaczką w Orkiestrze Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Skąd pomysł na cykl koncertów dla najmłodszych odbiorców?
Dzisiejsze pokolenie dzieci wolny czas spędza chętniej przed ekranami niż na przysłowiowym podwórku, a producenci reklam prześcigają się w pomysłach, jak najskuteczniej dotrzeć do tej grupy odbiorców. Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów jest muzyka. Dlatego bezbłędnie rozpoznajemy arcydzieła, kojarząc je z konkretnymi produktami, ale nie wiemy, co to za melodia. „Cztery pory roku” Vivaldiego to najczęściej wykorzystywane w mediach fragmenty muzyczne i warto zapoznać się z oryginałem, który w naszym koncercie przedstawi sam… kompozytor. Wybór tego właśnie utworu nie był przypadkowy – niemalże każdy potrafi rozpoznać arcydzieło kanonu muzyki, które od ponad 280 lat zachwyca melomanów na całym świecie. „Cztery pory roku” doczekały się wielu opracowań, interpretacji i adaptacji, a my chcemy pokazać je dzieciom w przyjaznej dla nich formie, i to właśnie najmłodsi widzowie są dla nas inspiracją i źródłem wiedzy. Dzieci to najbardziej wymagająca publiczność. Nigdy nie wahają się z odpowiedzią, czy koncert im się podobał, czy nie, tylko szczerze i bezpośrednio mówią o swoich odczuciach.
W jaki sposób artyści przybliżać będą muzykę Vivaldiego?
Mamy szczęście, że muzyka Vivaldiego jest tak genialna i ciekawa, że broni się sama! Jednocześnie stanowi źródło niewyczerpanych możliwości, jeśli chodzi o wykonania sceniczne. Zaprosiłyśmy do współpracy aktorów z gdańskiego Teatru Miniatura, którzy z pomocą profesjonalnych marionetek teatralnych wcielą się w role samego kompozytora (Antonio Vivaldiego) i jego przyjaciół z epoki. Marionetki będą przewodnikami nie tylko po świecie dźwięków, ale również zjawisk przyrody. Nie możemy oczywiście zdradzić wszystkiego, co się wydarzy na scenie, ale zależy nam przede wszystkim na przełamaniu konwencji typowego koncertu. Połączymy różne dziedziny sztuk na jednej scenie, wykorzystamy elementy multimedialne i zaprosimy publiczność do interakcji. Pobudzimy wszystkie możliwe zmysły do odbioru muzyki. Jeśli na koniec dzieci wyjdą, nucąc fragmenty z „Czterech pór roku”, to znaczy, że nam się udało.
„Cztery pory roku dla dzieci” to rodzaj multimedialnego spektaklu, to ciekawa podróż przez tytułowe pory roku. Ta podróż zaczyna się od odwiedzin artysty-lutnika, to dość nietypowy początek koncertu… Czego dzieci mogą dowiedzieć się z tego spotkania?
Rzeczywiście rozpoczniemy dość nietypowo. Odwiedziny w pracowni lutniczej to raczej rzadkość dla dzieci, które nie są związane zawodowo z grą na instrumencie. Nasz koncertowy bohater, Vivaldi, rozmawia i przygląda się pracy znanego gdańskiego lutnika – Jacka Sikorskiego. To trochę jak zaglądanie od kuchni i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jak powstają instrumenty. Każdy z koncertów z cyklu Pór roku będzie wykorzystywał krótki materiał filmowy, przybliżający widzom te elementy muzyki, które zazwyczaj ukryte są za kulisami. Przecież proces przygotowania koncertu muzycznego jest o wiele bardziej złożony niż efekt, który obserwujemy na scenie, a przez to niezmiernie ciekawy.
Jakie jeszcze niespodzianki czekać będą na najmłodszych melomanów?
Nie możemy zdradzać wszystkich planów, bo wtedy nie będzie to już niespodzianka. Pomysłów mamy mnóstwo i postaramy się je wszystkie zrealizować w czasie, który mamy do dyspozycji na scenie. Zapewniamy, że nudy nie będzie!
Premierę koncertu zaplanowano na październik. Na jakim etapie są prace nad tym przedsięwzięciem?
Udział w koncercie potwierdzili wszyscy zaproszeni do współpracy goście: aktorzy, muzycy, soliści. Możemy się pochwalić, że będziemy gościć między innymi kompozytora znanego z produkcji teatralno-filmowych – Piotra Salabera. Wkrótce na facebookowym profilu będzie można śledzić na bieżąco postępy w pracy nad przedstawieniem. Zapraszamy do aktywnego włączenia się w proces powstawania cyklu Pór roku – specjalnie dla naszych widzów ogłosimy konkurs plastyczny, a jego zwycięskie prace będziemy prezentować na wystawie w trakcie przedstawienia. Dla zwycięzców również będą przyznane nagrody. Szczegóły konkursu będą dostępne na stronie cyklu: www.poryroku.org.
Serdecznie zapraszamy na premierę 17 października na godz. 9.00 i 11.15 do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku na Ołowiance.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Urszula Abucewicz
„Cztery pory roku dla dzieci” to cykl multimedialnych koncertów przełamujący tradycyjną formułę edukacji muzycznej najmłodszych. „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego powstają na oczach dzieci i przy ich aktywnym udziale, a przewodnikami po świecie dźwięków i zjawisk przyrody będą teatralne lalki wcielające się w postać kompozytora i jego przyjaciół. Interaktywna forma koncertu w atrakcyjny sposób przybliża arcydzieła kanonu muzyki i pobudza wyobraźnię najmłodszych słuchaczy.
Koncert jest dedykowany dzieciom w wieku 5–11 lat. Premierę zaplanowano na 17 października.
Wykonawcy:
Solistka – Natalia Walewska, skrzypce (koncertmistrz Filharmonii Bałtyckiej)
Orkiestra – muzycy z orkiestry Filharmonii Bałtyckiej
Aktorzy z Teatru Miniatura:
Jacek Gierczak
Wojciech Stachura
Joanna Tomasik
Polska Filharmonia Bałtycka
Sala Koncertowa
ul. Ołowianka 1, Gdańsk
Więcej informacji: www.poryroku.org