Together Magazyn » Aktualności » „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” – o ludziach z energią do pomagania

„Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” – o ludziach z energią do pomagania


Twarde krzesło, a przy odrobinie szczęścia – karimata do spania. Brak możliwości zrobienia sobie kawy czy herbaty. Dołująco bure ściany i wspinanie się na wyżyny kreatywności w celu zorganizowania dziecku zajęcia w nudnej sali… Cóż, polskie szpitale rzadko mają warunki, by ułatwić rodzicom wspieranie dziecka w chorobie. Stopniowo zmienia to Budimex, tworząc „Strefy Rodzica”. Ci ludzie mają moc!

Budimex i kampania „Strefy Rodzica” – o co tu właściwie chodzi?

Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Trinity College, hospitalizacja dzieci skraca się aż o 31%, gdy mogą one liczyć na pełne wsparcie swoich rodziców. O wiele łatwiej znieść nowe otoczenie, gdy można wtulić się w mamę. O wiele więcej odwagi można znaleźć w małym serduszku, gdy tata trzyma za rękę podczas pobierania krwi. O wiele spokojniej zasypia się w szpitalnym łóżku, gdy jest się głaskanym przez kochającego rodzica. Ciągła obecność mamy lub taty jest jak dodatkowy super lek.

Program społeczny „Strefa Rodzica. Budimex dzieciom”, organizowany przez Budimex S.A. ma na celu przede wszystkim ułatwienie rodzicom spędzania czasu z chorymi dziećmi poprzez stworzenie im odpowiednich do tego warunków. Dzięki temu w placówkach w całej Polsce powstają specjalne kąciki albo pomieszczenia dla rodziców, w innych dostarczane są składane łóżka, a w pozostałych organizuje się miejsca do odpoczynku i zabawy.

– „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom” to flagowy projekt społeczny Budimeksu, który narodził się dla nas w sposób bardzo naturalny. Poprzez realizowane w całym kraju inwestycje mamy stały kontakt ze społecznościami lokalnymi. Staraliśmy się wsłuchać w ich potrzeby i tak powstała Strefa Rodzica. Szpitale dziecięce są mocno niedofinansowane. Nie mają środków na to, by stworzyć dodatkową, ładnie urządzoną przestrzeń, w której mali pacjenci mogliby spędzać czas ze swoimi opiekunami, dlatego zdecydowaliśmy się pomóc. W tworzenie stref są również zaangażowani nasi pracownicy, którzy tuż przed otwarciem nowej strefy przyjeżdżają na miejsce, by skręcić meble, zawiesić obrazki, półki, udekorować pomieszczenie. Również bardzo motywujące jest dla nas to, jak chętnie szpitale włączają się w tę inicjatywę. Zawsze spotykamy się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony personelu. Często też zmiany dokonane przez Budimex są inspiracją dla tych placówek, by szukać możliwości wdrożenia innych ulepszeń. Z tego jesteśmy bardzo dumni – podkreśla Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex S.A.

Siłą Budimexu są także honorowi ambasadorowie programu – aktorka Agnieszka Grochowska oraz Dariusz Wardziak, bardziej znany jako Darek Stolarz.

Realizacje, że serce rośnie!

Kampania „Strefa Rodzica” nie jest wydarzeniem jednorazowym – obecnie Budimex ma już za sobą 27 edycji programu i 5 lat charytatywnych działań. Oto niektóre ich efekty.

Szpital Rejonowy im. Dr J. Rostka w Raciborzu

Na oddziale pediatrycznym zorganizowano nową świetlicę. Najpierw wymieniono instalacje i podłogę. Kolejnym krokiem było pomalowanie ścian – postawiono na marynarskie akcenty. W szpitalu przebywają zarówno niemowlęta, jak i dzieci do 18 roku życia, zdecydowano więc o zakupie nowym mebli, które będą dopasowane do pacjentów w każdym wieku. Już w sierpniu tego roku dzieci i ich rodzice mogli cieszyć się efektami prac, a firma dodatkowo wyposażyła wszystkie sale szpitalne w nowe krzesła.

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim

W tej placówce wystartowała 27. edycja programu. Działania przeprowadzono na Oddziale Dziecięcym z Pododdziałem Neurologii Dziecięcej, w którym przyjmuje się najwięcej małych pacjentów w całym województwie lubuskim. Dzięki działaniom Budimexu powstała słoneczna kuchnia, w której rodzice w komfortowych warunkach mogą przygotować posiłki sobie oraz swoim pociechom. Nie zapomniano jednak o tym, co najważniejsze dla małych pacjentów – na tym samym piętrze, w nieużywanej części korytarza, powstała kolorowa i przyciągająca strefa wypoczynku i zabaw. Dodatkowym jej elementem jest uroczy stolik w kształcie kaczki, wykonany przez Darka Wardziaka. – Cieszę się, że mogłem dać coś od siebie. Fajnie móc zrobić coś dla dzieciaków. Już obmyślam niespodziankę na następną strefę – dodał nowy ambasador programu.

Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku

Szpital w Białymstoku doczekał się wsparcia Budimexu w czerwcu 2016 roku. Działania przeprowadzono w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej, skupiając się przede wszystkim na remoncie świetlicy oraz stołówki. Sale zyskały kolorowe, czyste ściany, nowe meble i cieszące oko drobiazgi wykończeniowe.

Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Również w 2016 roku odbył się finał akcji „Strefa Rodzica” w Łodzi – tym razem w Centrum Zdrowia Matki Polki, w Klinice Gastroenterologii i Pediatrii. Jednym z najważniejszych celów Budimexu był remont nieużywanej do tej pory łazienki. W odświeżonym pomieszczeniu pojawiła się nowa kabina prysznicowa, umywalka oraz toaleta. Następnie zorganizowano komfortowe pomieszczenie socjalne z szafkami i kuchenką, co umożliwiło rodzicom przygotowywanie posiłków. Uwieńczeniem prac był ukłon w stronę samych pacjentów, czyli remont świetlicy, dostarczenie nowych mebli oraz zabawek. O tym, jak bardzo pracownicy Budimexu zaangażowani są w akcję, świadczy gest w postaci składki na nowy telewizor i gry dla małych pacjentów.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach

Już od dwóch lat nowymi pomieszczeniami, meblami i zabawkami mogą cieszyć się mali pacjenci oddziału Chirurgii i Urologii z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach – jednego z największych szpitali w Polsce. Dzięki akcji „Strefa Rodzica” powstał wygodny pokój socjalny do dyspozycji rodziców oraz kilka kącików, w których zabawie mogą oddać się sami pacjenci. Zwieńczeniem tej edycji programu był zakup nowoczesnych łóżek dla rodziców, którzy pragną towarzyszyć swoim pociechom także w nocy.

Szpital Kliniczny im. Karola Jonschera w Poznaniu

W tym szpitalu Budimex wkroczył do działania na oddziale Chirurgii Dziecięcej, gdzie rocznie leczeniu zostaje poddanych aż 1400 najmłodszych pacjentów. Pracom remontowym poddane zostały świetlica, pokój socjalny oraz korytarze. Pomieszczenia odświeżono i pomalowano, zyskały także nowe meble oraz sprzęt ADG. Również i w tej placówce do dyspozycji czuwających przy dzieciach rodziców oddano nowe, funkcjonalne łóżka.

Szpital Dziecięcy „Polanki” im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku

Działania Budimexu w tej właśnie placówce odbyły się w 2014 i były wieloaspektowe – wyremontowano łazienkę, stworzono pokój socjalny i zorganizowano piękną salę zabaw dla dzieci. Także i tutaj firma zadbało o komfortowy sen rodziców małych pacjentów, zakupując nowe, rozkładane łóżka.

Po pierwsze działanie, po drugie edukacja

Budimex stawia nie tylko na działanie, ale również na edukację, podkreślając terapeutyczny wpływ obecności rodziców na stan chorego dziecka. Organizatorzy akcji wzorują się między innymi na Szwajcarii, gdzie rodziców chorych dzieci traktuje się nie jak gości, ale współpracowników i gorąco zachęca się ich do towarzyszenia najmłodszym w okresie choroby.

Na stronie akcji (www.strefarodzica.budimex.pl) można znaleźć także cenne informacje wprost z Europejskiej Karty Praw Dziecka w Szpitalu – ważne przypomnienie praw, które przysługują zarówno rodzicom, jak i ich chorym i potrzebującym pomocy pacjentom.

Autor: Karolina Wojtaś

5/5 – (1 głosów)