Strona główna » Zdrowie » Mali okularnicy

Mali okularnicy

Każde dziecko do drugiego roku życia powinno przejść badanie okulistyczne, takiego zdania są pediatrzy i specjaliści. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku i nie zależnie od tego czy wada jest widoczna czy nie. Tego wymaga profilaktyka. Jak przygotować dziecko do wizyty?

Gabinety okulistyczne to miejsca z dziwnym i tajemniczym sprzętem, które może wystraszyć małego człowieka. My wiemy, że większość badań okulistycznych jest bezbolesna i musimy przekonać o tym nasze pociechy, aby śmiało i bez lęku poddały się badaniu. Jednak samo badanie to nie wszystko, ważne, a może i najistotniejsze, jest podejście samego lekarza. Zawsze szukajmy specjalistów, którzy odpowiadają za badania dziecięce. Nie idźmy do byle pierwszego gabinetu w sklepie z oprawkami. Warto popytać znajomych, poszperać w Internecie, poczytać opinie. Kiedy już zdecydujecie do kogo iść, wtedy przyjdzie pora na rozmowę z maluchem.

Nowe miejsca i sytuacje zawsze są stresujące, ale można to załagodzić wybierając gabinety, w których znajdzie się na przykład kącik zabaw, gdzie panie uśmiechają się, a lekarz jest spokojny i nie spieszy się z badaniem. Musimy pamiętać, że w czasie badania dziecko może potrzebować waszej pomocy, więc sadzajcie je sobie na kolanach przy wszystkich badaniach, niech czuje się bezpiecznie. Dziecko, bardzo szybko przekona się, że badania u okulisty nie jest niczym strasznym, a w maszynach można zobaczyć kolorowe obrazki i światełka. Jedyną nieprzyjemnością może być konieczność podania kropli, które powodują rozszerzenie źrenic, co umożliwia dokładne przebadanie oka. Dziecko może potem nieco gorzej widzieć, ale uspakajajcie je zapewnieniem, że to szybko minie.

Kiedy już okaże się, że konieczne będzie zakupienie okularów, nie róbcie z tego tragedii. Większość wad u dzieci dość łatwo da się skorygować, dzięki szybkiej diagnozie i odpowiednio dobranym soczewkom i oprawką. Tą kwestię także warto skonsultować z optykiem. Nie każde oprawki nadają się dla malucha i nie w każde da się wstawić potrzebne nam szkła. Dla tych najmniejszych proponuje się elastyczną oprawę, z tyłu na gumce. Mają one rozmaite kształty i kolory, więc na pewno dziecko coś sobie dobierze, ale przede wszystkim są bezpieczne i wygodne. Spełnia też swoje zadanie, bo dzięki gumce, nie będą spadać z małego noska więc dziecko prawidłowo będzie przez nie patrzeć na świat. Większość dzieci naprawdę ładnie wygląda w okularach. Poza tym, w przedszkolach i szkołach coraz więcej jest dzieci noszących szkła korekcyjne, więc nie musimy się martwić, że będzie wytykane palcami, co dawniej się zdarzało. W dobie telewizji i komputera nasz wzrok jest narażony na uszczerbek i przemęczenie dlatego tak ważne jest jego kontrolowanie i wspomaganie.

Oceń