Together Magazyn » Aktualności » Macierzyństwo krok po kroku

Macierzyństwo krok po kroku

„Macierzyństwo krok po kroku” – gdański projekt okołoporodowej pomocy psychologicznej oraz laktacyjnej
Finansowany ze środków Gminy Miasta Gdańska projekt będzie realizowany do grudnia 2017 r.

Pomoc psychologiczna

Program skierowany jest do gdańszczanek, które borykają się z różnymi problemami w związku z macierzyństwem. Projekt „Macierzyństwo krok po kroku” zakłada udzielanie pomocy psychologicznej osobom, które doświadczają różnego rodzaju trudności w okresie okołoporodowym. Ze wsparcia psychologa mogą korzystać kobiety z objawami depresji poporodowej, matki wcześniaków, ciężarne, które otrzymały diagnozę o wadzie wrodzonej dziecka (również wadzie letalnej), kobiety, które straciły dziecko oraz takie, dla których poród był doświadczeniem traumatyzującym.

lokalizacja: gabinet psychologa, Szpital św. Wojciecha w Gdańsku,
al. Jana Pawla II 50
niezbędna rejestracja telefoniczna tel. 797-707- 838
rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-16.00

Poradnictwo laktacyjne

W przyszpitalnej poradni laktacyjnej bezpłatną pomoc mogą uzyskać gdańszczanki, które mają różne problemy z karmieniem piersią lub pojawiają się u nich wątpliwości dotyczące przebiegu karmienia.

lokalizacja: poradnia laktacyjna przy poradni neonatologicznej, Szpital św.
Wojciecha w Gdańsku, al. Jana Pawla II 50
niezbędna rejestracja telefoniczna tel. 797-707- 838
rejestracja od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-16.00

Szkolenia:

Zajęcia dla personelu medycznego, pracującego z kobietami w ciąży i młodymi matkami. Tematyka wykładów obejmować będzie zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym w okresie okołoporodowym oraz poradnictwo laktacyjne. Serdecznie zapraszamy osoby prowadzące szkoły rodzenia, personel placówek podstawowej opieki zdrowotnej i szpitali. Tematyka zajęć obejmować będzie zagadnienia psychologiczne i laktacyjne.
Terminy szkoleń: 22 czerwca, 14 września, 12 października w godzinach 12.00- 16.00
lokalizacja: aula Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, al. Jana Pawła II 50

Spotkania grupy wsparcia matek karmiących

Przy współpracy z Fundacją Promocji Karmienia Piersią organizowane są spotkania matek karmiących zamieszkałych na terenie Gdańska. Młode mamy mają okazję podzielić się swoimi doświadczeniami, porozmawiać o wątpliwościach, trudnościach i sukcesach w karmieniu piersią.

Spotkania grupy wsparcia matek karmiących:

Spotkania odbywają się raz w miesiącu ul. Jaśkowa Dolina 84, Gdańsk (budynek Akpol)
Informacje mailowo: zuzanna@osrodek-blizej.pl

Współpraca ze szkołami rodzenia i personelem medycznym:

W ramach projektu prowadzone są konsultacje dla prowadzących zajęcia w szkołach rodzenia, położnych środowiskowo-rodzinnych, lekarzy. Możliwe będzie skonsultowanie się telefoniczne lub w kontakcie osobistym w sytuacji wątpliwości pojawiających się w pracy z ciężarnymi z zaburzeniami psychicznymi lub kobietami, u których występuje ryzyko pojawienia się depresji poporodowej. Zachęcamy także do współpracy w zakresie prowadzenia prostych badań przesiewowych w kierunku depresji.

Konsultacje dla personelu medycznego:

Kontakt telefoniczny we wtorki w godzinach popołudniowych tel. 789-442- 930 lub osobiście po wcześniejszym uzgodnieniu terminu: mkowalska8@icloud.com.

Ocena skuteczności projektu:

Projekt ma charakter pilotażowy. Przy współpracy z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzone zostaną badania, które ocenią skuteczność realizowanych zadań

Zadanie jest finansowane ze środków Gminy Miasta Gdańska, realizatorem jest Szpital św. Wojciecha COPERNICUS PL Sp. z o.o.

Oceń