Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kurs parenting – czy warto?
rodzina

Kurs parenting – czy warto?

Dziś wymaga się znacznie więcej nie tylko od dzieci, ale także od rodziców. To swoisty znak naszych czasów, które narzucają pewne schematy postępowania. Tylko jak odnaleźć się w tym świecie, szczególnie jeśli na świat przyszło wasze pierwsze dziecko? Warto korzystać z doświadczeń naszych mam, poświęcić się internetowi, czy może skorzystać z kursów parentingowych? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy powinien decydować zgodnie ze swoimi potrzebami. Dziś przyjrzymy się ostatniej z wymienionych opcji, czyli szkoleniom parentingowym.

Moda

Szkolenia parentingowe stały się modne. Prowadzą je nie tylko doświadczone położne czy lekarze, którzy mogą podczas kilku zajęć, przekazać wartościowe informacje przyszłym bądź nowym rodzicom. Coraz częściej spotkacie oferty coachów, którzy specjalizują się w tematyce rodzinnej. Czy warto brać udział w takich spotkaniach? Nie odpowiemy wam na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, kto kurs prowadzi. Jeśli jest to osoba doświadczona, posiadająca odpowiednie przygotowanie, wówczas warto skorzystać z oferty. Gdy za na pozór merytorycznym szkoleniem kryje się ktoś, kto ma tylko znane nazwisko, wówczas lepiej zainwestować pieniądze w inny kurs, który da wam znacznie szerszą i głębszą wiedzę w zakresie rodzicielstwa.

Czego możecie spodziewać się po serii zajęć? Przede wszystkim wiedzy teoretycznej, która umożliwi wam właściwe przygotowanie się do roli rodzica. Co więcej, kursy parentingowe pomogą zrozumieć zasady dotyczące wychowaniem dziecka, aby uniknąć błędów, powielanych przez pokolenia. Warto także pamiętać, że czasy się zmieniają, dlatego metody stosowane przez nasze babki czy nawet matki, obecnie mogą nie mieć zastosowania. Oczywiście z udziałem w kursie wiąże się opłata – mniejsza lub większa. Jest ona zależna od formy edukacji, jej zakresu, ale także osoby prowadzącej. Jeśli na przeszkodzie w realizacji planów szkoleniowych stoją przejściowe problemy finansowe, z pomocą przyjdą kredyty pozabankowe.

Skąd czerpać wiedzę?

Oprócz szkoleń parentingowych, które mogą kosztować naprawdę sporo, ogromną wiedzę można czerpać z książek. Jest ich dziś naprawdę dużo. Wystarczy przejrzeć ofertę internetowych księgarń, aby wybrać co najmniej kilka pozycji, odpowiadających na wasze potrzeby. W sfinansowaniu zakupów pomogą kredyty pozabankowe. Poza tym nie zapominajcie o mocy internetu i mediów społecznościowych. To tam jest mnóstwo grup, zrzeszających młodych rodziców, którzy wymieniają się doświadczeniami i dzielą problemami związanymi z wychowaniem dzieci.

Grupy te to z pewnością nie kółko wzajemnej adoracji, ale przede wszystkim silne wsparcie dla młodych rodziców, poszukujących odpowiedzi na czasami podstawowe pytania. Co więcej, znajdziecie tam porady dotyczące wyboru lekarza, a także rozwiązanie problemów, z jakimi borykają się matki w pierwszych miesiącach życia dziecka. Warto zapisać się do tego rodzaju społeczności, co jest po pierwsze bezkosztowe, a po drugie przynosi młodym rodzicom wymierne korzyści.

3.9/5 – (12 głosów)