Together Magazyn » Aktualności » Europejska Noc Muzeów, 21 maja 2016 r.

Europejska Noc Muzeów, 21 maja 2016 r.

Każda pora jest dobra na obcowanie z dziełami sztuki, a zwiedzanie muzeów nocą może być wyjątkowym przeżyciem. W tym roku Europejska Noc Muzeów odbędzie się w sobotę 21 maja, w godzinach 19.00–1.00. To jedyna w swoim rodzaju okazja, aby wybrać się całą rodziną o nietypowej porze do muzeum, a przy tym uczyć się i dobrze bawić. Placówki z Trójmiasta i okolic przygotowały wiele atrakcji.

Na zwiedzających będą czekać muzea w: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Wejherowie, Tczewie, Malborku, Kwidzynie, Gniewie, Helu, Trąbkach Wielkich, Waplewie Wielkim, Będominie i Żukowie. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych propozycji spędzenia tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów.

W Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zagoszczą gry, zagadki oraz ciekawostki w stylu dawnym i współczesnym. Spichlerze na Ołowiance będą gościć rycerzy średniowiecznych oraz XVIII-wiecznych marynarzy. Spotkamy też dawnych mieszkańców Gdańska – karczmarkę, mieszczkę oraz „ludzi morza” – nurka i pirata. Statki-muzea „Sołdek” i „Dar Pomorza” zaprezentują gościom swe oryginalne wnętrza. Na pokładzie „Białej Fregaty” odbędą się pokazy z życia załogi XVII-wiecznego okrętu. W Muzeum Wisły w Tczewie na naszych gości czekają warsztaty z zakresu szkutnictwa, fizyki i plastyki. Natomiast w Muzeum Rybołówstwa w Helu zostanie zaprezentowana nowa wystawa stała we wnętrzu wyremontowanego średniowiecznego kościoła.

W Muzeum Archeologicznym w Gdańsku będzie można się zapoznać z życiem dawnych Słowian. Skąd pochodzili Słowianie? W co wierzyli? Jak walczyli, pracowali i wypoczywali? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedzi już niebawem. Przygotowano również atrakcji dla dzieci, takie jak nauka gry na instrumentach słowiańskich czy kompletowanie stroju słowiańskiego. Przy Placu Dominikańskim 1 zostanie udostępniona do zwiedzania Piwnica Romańska.

Mariacka_01

W gdańskim Centrum Hewelianum odbędzie się cykl zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych „Maszyna Nauki… W RUCH”. W ich trakcie będzie można poznać zróżnicowane aspekty ruchu, począwszy od symulatora dachowania samochodu, poprzez żonglerkę, aż po ruch w kosmosie.

Muzeum II Wojny Światowej na Westerplatte przygotowało wiele atrakcji umiejscowionych w dwóch strefach edukacyjnych – poświęconej Lądowej Obronie Wybrzeża i obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej w 1939 r. oraz w strefie edukacyjnej, związanej z obchodami „Roku Cichociemnych”. Na gości czekają pokazy w wykonaniu rekonstruktorów, ekspozycja sprzętu i wyposażenia z okresu kampanii polskiej. W strefie edukacyjnej będą zorganizowane warsztaty i zadania dla osób ze wszystkich grup wiekowych. Uczestnicy będą mogli m.in. poznać akcje specjalne spadochroniarzy Armii Krajowej.

Z kolei Muzeum Emigracji w Gdyni proponuje dość nietypową formę rozrywki – Silent Disco. Goście będą mogli stać się częścią najbardziej roztańczonej kolejki w Trójmieście, a może i w całym kraju. Budynek MEG zamieni się w salę dyskotekową, a to dzięki didżejom, którzy jednocześnie zagrają trzy osobne koncerty. Nie będą sobie przeszkadzać, zwiedzający usłyszą bowiem muzykę dzięki słuchawkom. Na godziny 19.00–1.00 zaplanowano zwiedzanie wystawy stałej, która jest poświęcona emigracji Polaków – ten znanej sprzed dziesięcioleci i bardziej współczesnej.

Oceń