Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak dobrać pierwsze buty dla dziecka?

Jak dobrać pierwsze buty dla dziecka?

Gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, najwyższa pora, by pomyśleć o zakupie pierwszych bucików. To właśnie od nich w dużej mierze zależy, jak będą rozwijały się stopy Twojego dziecka. Źle dobrane obuwie może prowadzić do deformacji stopy oraz utrwalania nieprawidłowego modelu chodu. Dzisiaj podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać pierwsze buty dla dziecka.

Z butami czy bez butów?

Generalnie zasada jest taka, że dziecko powinno jak najdłużej chodzić boso, ewentualnie w skarpetkach z antypoślizgową podeszwą. Chodzenie bez obuwia po domu to doskonały trening dla rozwijającej jest stopy dziecka. Ważne jest zwłaszcza, aby w początkowym okresie rozwoju zapewnić stopom luz oraz swobodę. Przychodzi jednak taki moment, gdy buty dla dziecka okazują się niezbędne. Wtedy kluczowe jest, aby miało ono jak najlepiej dobrane buciki do nauki chodzenia. Rozwój i kształtowanie się stopy dziecka przebiega inaczej w różnych okresach jego życia. Gdy dziecko zaczyna chodzić, czyli najczęściej pomiędzy 10., a 15. miesiącem życia, stopa dziecka jest szczególnie podatna na wpływ różnych czynników zewnętrznych. Dlatego też należy dbać o stopy swoich pociech już od pierwszych chwil życia, zakładając takie obuwie, które zapewni im prawidłowy rozwój.

Pierwszy buty dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Oto najważniejsze zasady, którymi należy kierować się podczas wyboru pierwszych butów dziecięcych.

Materiały użyte do produkcji obuwia

Przy wyborze obuwia dziecięcego bardzo ważny jest materiał, z którego zrobiono but. Najlepiej, aby buty były wykonane ze skóry naturalnej lub wysokogatunkowych materiałów tekstylnych. Takie obuwie będzie dobrze odprowadzać nadmiar pary wodnej, a stópka dziecka nie będzie się pocić.

Elastyczne spody

But dla dziecka musi być miękki i elastyczny, spody powinny łatwo się zginać na linii stawów śródstopno-paliczkowych (jest to mniej więcej 2/3 wysokości buta licząc od pięty). Jeżeli spód buta jest zbyt sztywny, dziecko zaczyna przybierać nienaturalny chód.

Stabilizacja stawu skokowego

Gdy dziecko jest małe, bardzo często dochodzi do podwichnięć stawów skokowych. Dlatego przy doborze obuwia szczególną uwagę trzeba zwracać na stabilizację stawu skokowego. Jeżeli wybieramy buty na zewnątrz – najlepiej wybierać takie modele, które dobrze trzymają kostkę.

Zaokrąglony czubek buta

Czubek bucika powinien być zaokrąglony, wysoki i odpowiednio szeroki po to, aby zapewnić dziecku prawidłowe ułożenie palców oraz ich swobodne poruszanie. Podeszwa z kolei powinna zapobiegać poślizgowi.

Odpowiednie zapięcie

Bardzo ważne jest również, aby pierwsze buty dziecka posiadały sztywne zapięcie, które będzie zabezpieczało piętę przed przesuwaniem się na boki oraz stabilizowało staw skokowy. Jako pierwsze buty dla dziecka, najlepsze będą modele sznurowane lub zapinane na pasek w kostce. Dzięki takiemu zapięciu but będzie stabilny i dobrze dopasowany do stopy dziecka, co ułatwi mu poruszanie się.

Waga bucika

Dobrze jest też zwrócić uwagę na to, aby but był lekki. Nie będzie w ten sposób niepotrzebnie obciążał stóp dziecka.

Odpowiedni rozmiar butów dziecięcych

Maksymalny rozmiar kupowanego obuwia dziecięcego powinien być o jeden rozmiar większy od długości stopy. Zbyt duże buty spowodują utratę stabilności, a co za tym idzie – przewracanie się. Nie warto kupować dziecku butów „na oko”. Najlepiej przed zakupem zmierzyć długość i szerokość stopy (ale uwaga, nie patyczkiem!), a następnie doliczyć do tej wartości około 10-15 milimetrów. Taki zapas pozwoli stopie na naturalne przesuwanie się podczas stawiania pierwszych kroków.

Zainwestuj w całkiem nowe obuwie

Zdzieranie obuwia po starszym rodzeństwie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może to się źle odbić na stopach dziecka. Każde dziecko chodzi inaczej, przez co i buty formułują się w inny sposób. Noszenie obuwia po młodszym bracie, który miał wadę stóp, może spowodować pojawienie się tej samej wady u drugiego malucha.

Buty dziecięce Primigi i Mayoral

Wszystkie wyżej opisane cechy posiadają buty dziecięce ze sklepu olalaKids. Elastyczność, lekkość, wytrzymałość, wysokiej jakości materiały użyte do wyrobu bucików, które gwarantują możliwość oddychania stopom dziecka, to cechy, które sprawiają, że obuwie marki Primigi oraz Mayoral jest chętnie wybierane przez rodziców dla swoich pociech.

Chcesz przeczytać więcej porad na temat wyboru dziecięcego obuwia? Zajrzyj na bloga sklepu z ubraniami i obuwiem dziecięcym olalaKids.

Oceń