Together Magazyn » Aktualności » Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci?

Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w sieci?

Życie w dobie internetu oraz portali społecznościowych niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo. Wiele osób każdego dnia pada ofiarą ataków hakerskich, naciągania lub innego rodzaju przestępstw więc bardzo ważnym elementem korzystania z sieci jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa. W tym artykule poznasz kilka metod, których przestrzeganie zapewni spokojny sen i brak obaw o wykradnięcie prywatnych danych z Twojego komputera.

Hasło: #nieidźnałatwiznę !

Jeżeli podejmujesz decyzję o założeniu konta w jakimkolwiek portalu społecznościowym lub planujesz założyć skrzynkę pocztową musisz liczyć się z wpisaniem hasła, ale… jakie hasło jest wystarczająco silne by prywatne konwersacje lub emaile nie wpadły w niepowołane ręce? Niestety, ale dużo osób wybiera te najprostsze i łatwe do zapamiętania hasła w stylu „dorota1982” – wpisywanie w haśle swojego imienia i daty urodzenia jest najgłupszą rzeczą jaką można zrobić. Sąsiedzi, najbliźsi znajomi znają daty urodzin i jeżeli zajdziecie komuś za skórę to nie zdziwcie się, że prywatne zdjęcia które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego teraz latają po portalach społecznościowych…
Aby hasło zyskało na sile konieczne jest zawarcie w nim jakiejś cyfry, dużej litery oraz jakiegoś znaku specjalnego. To sprawi, że odgadnięcie go będzie znacznie trudniejsze.

Jak korzystać z bankowości online?

Podstawowym krokiem przy korzystaniu z bankowości online jest upewnienie się przed wpisaniem swojego numeru konta i hasła czy na 100% znajdujemy się na oryginalnej stronie. Niestety, ale hakerzy mają swoje sposoby i niektóre podrobione strony wyglądają niemal identycznie więc łatwo paść ofiarą oszustwa. Dodatkowo odradza się logowania na komputerach w miejscach publicznych ponieważ nigdy nie ma pewności czy nie jest zainstalowane złośliwe oprogramowanie mające na celu wykradnięcie danych do konta.

Podsumowując zarówno komputery jak i smartfony/tablety powinny być chronione odpowiednimi programami antywirusowymi – w internecie można znaleźć wiele bezpłatnych, ale także płatnych wersji, które zapewniają całkowite bezpieczeństwo. Radzi się również, by ubezpieczać swoje telefony. Dawniej nie było to tak popularne, ale jak pokazuje https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance w Europie taka forma ubezpieczenia swoich urządzeń przenośnych jest coraz bardziej popularna. Nic dziwnego, ponieważ bezpieczeństwo zawsze powinno być stawiane na pierwszym miejscu! Nie mam pojęcia jak Wy drodzy czytelnicy, ale ja nie chciałbym by moje prywatne rzeczy ujrzały światło dzienne 🙂

Oceń