Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Odwieczny dylemat rodziców. Kiedy przekłuć uszy dziecku i jakie kolczyki wybrać?
dziewczynka-kolczyki

Odwieczny dylemat rodziców. Kiedy przekłuć uszy dziecku i jakie kolczyki wybrać?

Niezwykle kontrowersyjnym tematem są kolczyki dziecięce. Pewnego rodzaju wojna między przeciwnikami ich noszenia przez dzieci a zwolennikami trwa nieprzerwanie od kilku lat. Najczęstszym elementem sporu jest decyzja o tym, kiedy przekłuć uszy oraz jak powinna wyglądać pierwsza biżuteria. Pod uwagę brane są lecznicze, srebrne oraz złote kolczyki dla dziewczynki.

Przekłuwanie uszu dla dziecka – najważniejsze informacje

Obecnie, wiele salonów kosmetycznych oferuje profesjonalny zabieg przekłuwania uszu. W asortymencie oprócz ozdób do uszu dla osób dorosłych coraz częściej pojawiają się także kolczyki dla dzieci. Decyzja o ich założeniu powinna być przemyślana i podjęta dopiero po rozmowie rodziców z córką. Przygotowanie dziecka na uczucie dyskomfortu oraz zapoznanie go z najważniejszymi zasadami i przebiegiem zabiegu jest priorytetowe.

Jak wygląda zabieg?

Kolczykowanie uszu to nieskomplikowany proces o dosyć szybkim przebiegu. Cały zabieg zajmuje zwykle jedynie kilka minut. Na początku przekłuwane okolice są dokładnie dezynfekowane. Następnie doświadczona kosmetyczka zaznacza punkt, w którym będą znajdować się  dziurki. W ostatnim kroku specjalista za pomocą odpowiednio przygotowanego urządzenia przebija ciało, a w nowo powstałej dziurce umieszcza wybrany wcześniej kolczyk.

Zalecenia po zabiegu

Po wykonaniu zabiegu przez co najmniej kilka dni należy chronić przekłute miejsce przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Warto także przemywać je Octeniseptem, aby nie doprowadzić do zakażenia. Na początku wskazane jest również noszenie leczniczej biżuterii. Po upływie 6 tygodni kolczyki dla dziewczynki mogą zostać zmienione, na wybrany przez nią model.

Najważniejsze aspekty dotyczące wyboru kolczyków dla dzieci

Różnorodność modeli, materiałów zastosowanych do produkcji oraz rodzajów zapięcia mogą przyprawić o zawrót głowy. Wybór bezpiecznej i dobrej jakościowo biżuterii nie jest najprostszy, dlatego powinien zostać poprzedzony dokładnym rozeznaniem się na rynku produktów jubilerskich. Kolczyki dla dzieci ze sklepu Ergold będą doskonałym wyborem.

Z czego powinny być wykonane kolczyki dla dzieci?

Biżuteria dedykowana dzieciom dzieli się na droższą, wykonaną ze szlachetnych kruszców, oraz na tanią, możliwą do kupienia w sieciówkach i na bazarach. Decydując się na tę drugą, można narazić dziecko na uczulenie oraz alergię wynikającą z zastosowania słabej jakości materiałów. 

dzieckozkolczykami

Srebrne oraz złote kolczyki dla dziewczynki to gwarancja bezpieczeństwa, gdyż wykorzystane do ich produkcji tworzywa mają właściwości bakteriobójcze i przyspieszające proces gojenia podrażnionych miejsc.

Jaki model wybrać? Kilka słów o dylematach rodziców małych dzieci

Osoby, będące rodzicami dziewczynek prędzej czy później muszą zmierzyć się z wyborem najlepszych kolczyków dla małej elegantki. Wybierając tego typu biżuterię, powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wielkość i rodzaj zapięcia.

Rozmiar

Jedną z kluczowych kwestii podczas zakupu kolczyków dziecięcych jest ich rozmiar. Wbrew pozorom nie wszystkie z dostępnych modeli spełnią właściwie swoją funkcję. Najmłodszym polecane są ozdoby małe i lekkie, które nie obciążają nadmiernie świeżo przekłutego ucha. Ponadto ich istotną zaletą jest fakt, że nie przeszkadzają w codziennych aktywnościach oraz nie zaczepiają się o ubrania.

Zapięcie

Drugim ważnym aspektem jest zastosowane w kolczykach zapięcie. W przypadku małych dzieci najlepiej sprawdzą się takie, które nie będą się samoistnie odpinać. Szczególnie popularne są dwa rodzaje – sztyfty (wkrętki) oraz bigle angielskie. Te pierwsze zapewniają maksymalny komfort podczas zabawy. Są wygodne i nie powodują dyskomfortu np. podczas snu. Jednak nie są zalecane dla niemowląt, gdyż przez ich łatwe zakładanie i odpinanie, niosą ze sobą ryzyko połknięcia przez malucha ich części. Natomiast kolczyki dziecięce z angielskim zapięciem mogą być noszone nawet przez kilkumiesięczne dzieci. Dzięki wygodnemu zatrzaskowi są niemożliwe do przypadkowego zsunięcia z ucha.

Oceń