Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Konsultacje ortopedyczne w Gdańsku – klinika Carolina Medical Center
konsultacje-ortopedyczne

Konsultacje ortopedyczne w Gdańsku – klinika Carolina Medical Center

Ortopedia jest jedną z podstawowych specjalności lekarskich zajmującą się diagnostyką, leczeniem operacyjnym i zachowawczym schorzeń, wad wrodzonych, wad nabytych, zapaleń, zakażeń, nowotworów, uszkodzeń i zmian pourazowych narządu ruchu.  Ortopeda leczy stany ostre jak urazy, kontuzje, złamania oraz choroby przewlekłe jak wady postawy wrodzone i nabyte, choroby zwyrodnieniowe stawów i inne schorzenia. Ortopeda zajmuje się leczeniem narządu ruchu w skład, którego wchodzą układ kostny szkieletu (z włączeniem kości czaszki), układ mięśniowy i układ więzadło-stawowy. Można powiedzieć, że ortopeda zajmuje się układami, które umożliwiają nam poruszanie się. Ze względu na rodzaj schorzeń, częstość ich występowania oraz możliwość kontuzji i urazów pomoc ortopedy jest jedną z najczęstszych specjalistycznych konsultacji lekarskich.

Kiedy konieczna jest wizyta u ortopedy?

Ortopedia jest bardzo szeroką specjalizacją zajmującą się urazami kości i stawów oraz wadami postawy, czy zmianami zwyrodnieniowymi. Wizyta u ortopedy jest z pewnością konieczna w przypadku wszelkich urazów narządów ruchu, np. złamań, zwichnięć itp. Najbardziej popularne choroby ortopedyczne, które należy skonsultować z ortopedą to: wady postawy, choroba zwyrodnieniowa stawów, np. stawu biodrowego lub stawu kolanowego, łokieć tenisisty, konflikt podbarkowy, zerwanie stożka rotatorów, przykurcz (choroba) Dupuytrena. Wizyta u ortopedy jest także konieczna w przypadku wystąpienia stanu zapalnego. Schorzenia wymagające konsultacji ortopedycznej dotykają dzieci, osoby dorosłe i osoby w wieku mocno dojrzałym, osoby aktywne fizycznie, sportowców i osoby prowadzące mało aktywny tryb życia. Praktycznie każdy z nas, prędzej lub później nie uniknie konsultacji specjalistycznej lekarza ortopedy.

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Konsultacja ortopedyczna ma na celu zdiagnozowanie i ewentualne ustalenie metody leczenia. W Carolina Medical Center w Gdańsku, filii znanego i działającego od 20 lat warszawskiego szpitala ortopedycznego,  specjalizującego się w zakresie ortopedii, chirurgii kręgosłupa, badań obrazowych, operacji i rehabilitacji, termin pierwszej wizyty najlepiej umówić telefonicznie. Pacjenci mają tam dostęp do konsultacji u ponad 20 specjalistów – ortopedów, neurochirurgów, czy fizjoterapeutów. Przed pierwszą wizytą Pacjent wypełnia Kartę Rejestracji Pacjenta. W trakcie wizyty ortopeda przeprowadza z Pacjentem wywiad oraz w razie konieczności zleca badania obrazowe, dzięki którym dobiera odpowiednią metodę leczenia, umożliwiającą możliwie szybki powrót do zdrowia i aktywności. W zależności od diagnozy ortopeda może zalecić leczenie farmakologiczne (leki przeciwzapalne, leki przeciwbólowe, maści, żele, kwas hialuronowy) lub skierować pacjenta na rehabilitację bądź zabieg operacyjny. Od niedawna w klinice Carolina Medical Center w Gdańsku jest możliwa konsultacja ortopedyczna z USG narządu ruchu, co oznacza, że już w trakcie konsultacji lekarz ma możliwość szybkiego postawienia trafnej diagnozy.  

Oceń