Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Skóra w ciąży i po ciąży – jak ją pielęgnować?
m

Skóra w ciąży i po ciąży – jak ją pielęgnować?

Problemy skórne u kobiet w ciąży i po ciąży są niezwykle częstą przypadłością. Wiążą się przede wszystkim z rozciąganiem skóry, a także działaniem hormonów, które powodują na przykład zmiany naczyniowe. Dlatego pielęgnacja skóry w trakcie ciąży i po porodzie jest bardzo istotna. Jak się za nią zabrać? Z jakimi problemami może borykać się kobieta w tym okresie?

Skóra w ciąży

Wiele kobiet w ciąży ma problemy ze skórą. I objawiają się one nie tylko rozstępami, choć to właśnie te zmiany skórne są najczęstsze. Podczas ciąży można zaobserwować między innymi powiększanie się znamion wskutek rozciągania się skóry, pajączki naczyniowe, które związane są z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych, a także rumień, żylaki czy przebarwienia. W jaki sposób sobie z nimi radzić? Jak mogą się objawiać?

  •   Swędzenie skóry w ciąży – swędzenie skóry to bardzo częsty problem, z którym borykają się kobiety w ciąży. Jest ono najczęściej związane z rozciąganiem się skóry, spowodowane zwiększaniem się masy ciała. Swędzący naskórek to pierwszy sygnał, po którym należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji nawilżające lub natłuszczające kosmetyki, a także preparaty na rozstępy. Sucha skóra w ciąży może bowiem dużo szybciej pękać, co kończy się bolesnymi ranami i bliznami.
  •   Ból skóry na brzuchu w ciąży – najczęściej jest on związany z rozciąganiem się skóry w tym miejscu. Jeśli skóra jest bolesna, a balsamy do ciała nie pomagają, warto skorzystać z chłodnego prysznicu, by móc zmniejszyć dolegliwości bólowe.
  •   Przebarwienia na twarzy – to tak zwana ostuda ciążowa, która pojawia się w drugim trymestrze ciąży. Bardzo często tego typu przebarwienia pojawiają się na twarzy i są spowodowane działaniem hormonów. Nie warto się nimi przejmować – znikną kilkanaście tygodni po porodzie. Ostudę należy chronić przed słońcem, używając bezpiecznych kremów z filtrem.
  •   Rozstępy – skóra, ze względu na wzrost wagi, coraz mocniej się rozciąga. Dlatego istnieje bardzo duże ryzyko, że pojawią się na niej rozstępy. Dotyczą one około 70% kobiet. Najlepszym sposobem na uniknięcie rozstępów jest korzystanie z kosmetyków ujędrniających każdego dnia, nawet po kilka razy dziennie, by ujędrnić i wzmocnić skórę. Pamiętajmy jednak, że rozstępy pojawiają się nie tylko na brzuchu, ale także na pośladkach i piersiach. Dlatego konieczna jest również pielęgnacja biustu oraz pozostałych części ciała.

Skóra po porodzie

Skóra po porodzie również wymaga pielęgnacji, zwłaszcza, że kobiety nierzadko borykają się z przebarwieniami, które nie zdążyły jeszcze zniknąć. Największym problemem okazuje się jednak skóra na brzuchu, która – ze względu na systematyczne rozciąganie podczas ciąży – jest wiotka i brak jej jędrności.

Jak ujędrnić skórę po porodzie? Warto zdecydować się nie tylko na kosmetyki nawilżające i ujędrniające, ale także na masaże – nawet te wykonywane w domu przy użyciu szczotki lub rękawicy.

Luźny brzuch spowodowany jest nie tylko naciągnięciem się skóry, ale także nadwyrężeniem mięśni i powłok brzusznych. Są na to narażone przede wszystkim te po porodzie operacyjnym oraz innych operacjach ginekologicznych. W takich sytuacjach poleca się zatem wzmacnianie mięśni za pomocą pasów poporodowych, które umożliwiają ich podtrzymanie.

W powrocie do formy, ujędrnieniu i „zgubieniu” brzucha pomocne będą nie tylko kosmetyki i masaże, ale również ćwiczenia. Aktywność fizyczna może być problematyczna zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie, jednak po konsultacji z lekarzem warto z nich korzystać. To lekkie ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie mięśni brzucha i jednocześnie zapewnienie prawidłowej, prostej postawy.

Kobiety po porodzie operacyjnym mogą chcieć także pozbyć się nieestetycznej blizny ze swojego brzucha. Niestety całkowite usunięcie jej możliwe jest za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. Na początkowym etapie można skorzystać jednak z plastrów na blizny, które wpływają na spłaszczenie blizny i zmniejszenie zaczerwienienia.

Skóra zawsze wymaga od nas higieny i pielęgnacji. Jednak właśnie w okresie ciąży oraz po porodzie jest najbardziej wymagająca. Trudno jest uniknąć wszystkich zmian skórnych, jednak warto próbować – odpowiednia opieka może je zminimalizować.

Oceń