Together Magazyn » Aktualności » Konkurs „Świat za sto lat” rozstrzygnięty!

Konkurs „Świat za sto lat” rozstrzygnięty!

W konkursie realizowanym w ramach Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku wzięło udział prawie dwustu uczniów gimnazjów i liceów z całej Polski. Piątka laureatów wypłynie w wakacyjny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej.

Zadaniem uczestników było zaprojektowanie plakatu, który przedstawiał będzie wyobrażenie świata za sto lat. Liczba zgłoszeń i różnorodność prac świadczą o tym, że temat okazał się inspirujący. Wszystkie nadesłane prace stanowią ciekawy obraz tego, jak młodzież wyobraża sobie życie na Ziemi w 2115 roku. Zdecydowana większość autorów przedstawiła mało optymistyczną wizję, z drugiej jednak strony często powtarzał się motyw odpowiedzialności obecnych pokoleń za jakość życia w przyszłości.

Zwyciężyli reprezentanci województw: pomorskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego. Autorom najlepszych prac udało się za pomocą obrazu przekazać ważny komunikat, który motywuje odbiorców do zastanowienia się nad swoimi działaniami w kontekście przyszłości naszej planety.

– Celem ogólnopolskich konkursów Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku jest aktywizowanie
i skłanianie młodych ludzi do refleksji
– mówi   Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki Społecznej. – Takie zabawy w przyszłość widzianą oczami młodych pokoleń są dla nas dorosłych bardzo pouczające. Pokazują, że młodzi ludzie bardzo odpowiedzialnie podchodzą do eksploatacji dóbr, mając świadomość, że nie liczy się tylko „tu i teraz”, ale równie ważna jest nawet bardzo odległa przyszłość. To budujące.

Na potrzeby konkursu opracowane zostały materiały edukacyjne przygotowane przez partnerów merytorycznych – Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną oraz Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie. Teksty przybliżały młodzieży różne aspekty zrównoważonego rozwoju, pokazując, że to właśnie lokalne działania są odpowiedzią na globalne problemy.

Laureaci konkursu wypłyną w wakacyjny rejs po wodach Zatoki Gdańskiej, na pokładzie jachtu True Delphia, którego skipper Kapitan Andrzej Kopytko jest żeglarzem samotnikiem i w ramach projektu Ocean17 przygotowuje się do startu w regatach oceanicznych OSTAR w 2017 roku. Uczniowie wezmą również udział w szkoleniu w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz otrzymają wodoodporne aparaty fotograficzne Fujifilm XP80, dzięki którym przygotują fotorelację z wakacyjnej wyprawy.

Bardzo cieszymy się, ze będziemy mieli okazję pokazać laureatom jak pięknie Gdańsk i całe Pomorze prezentują się od strony wody. Mam nadzieję, ze to będzie niezapomniana żeglarska przygoda – dodaje Piotr Kowalczuk.

Ogólnopolski konkurs Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest co roku dzięki zaangażowaniu sponsorów Ferrero Polska w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupy LOTOS S.A. Konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Środowiska oraz został wpisany w program polskich obchodów 70-lecia istnienia ONZ.

Zachęcamy do oglądania prac laureatów na stronie www.programedukacjimorskiej.pl

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku jest realizowany od 2010 roku na zlecenie Prezydenta Miasta Gdańska przez Fundację Gdańską. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas rejsów uczą się podstaw żeglowania, pogłębiają wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznają swoje miasto od strony wody. Celem Programu Edukacji Morskiej jest promocja sportu oraz przybliżenie i popularyzacja wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej i bogatego dziedzictwa ich miasta. Udział w rejsach jest dla uczestników bezpłatny. Sponsorami Programu są – Ferrero Polska, w ramach akcji Kinder+Sport oraz Grupa LOTOS S.A.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku 2015 został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zachęcamy do odwiedzania:

www.ProgramEdukacjiMorskiej.pl

www.facebook.com/ProgramEdukacjiMorskiej, www.youtube.com/user/PEMGdansk

 

Oceń