Together Magazyn » Aktualności » Medycyna regeneracyjna – science fiction czy rzeczywistość?

Medycyna regeneracyjna – science fiction czy rzeczywistość?

Medycyna regeneracyjna to dziedzina medycyny, której celem jest leczenie za pomocą zastępowania komórek starych i chorych przez komórki młode, pozyskiwanie do przeszczepów narządów wyhodowanych w laboratorium i regeneracja zniszczonych tkanek bezpośrednio w organizmie pacjenta.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste odznaczają się nieograniczoną zdolnością do podziałów, samoodnawiania i tworzenia różnych tkanek organizmu. Ostatnie badania wykazują, że dorosłe komórki macierzyste mają niespodziewanie duży potencjał do przekształcania się w obce im tkanki i mogą mieć duże zastosowanie w inżynierii tkankowej oraz terapii przewlekłych chorób.

Jak to działa?

Pobranie komórek macierzystych odbywa się poprzez pobranie tkanki, w której się te komórki mieszczą, szpiku, krwi czy tkanki tłuszczowej. Następnie podaje się komórki macierzyste w daną tkankę. Komórka macierzysta rozpoznaje środowisko i regeneruje uszkodzone miejsce.

Czy możliwe jest odessanie tłuszczu w celu zmniejszenia obwodu naszego ciała i wykorzystanie tej tkanki do regeneracji?

Przeniesienie własnego tłuszczu z jej komórkami macierzystymi z jednego miejsca do drugiego fachowo nazywane przeszczepem autologicznej tkanki tłuszczowej ma ponad 40-letnią historię. Pierwsze, nowożytne doniesienia o tej procedurze pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku. Od tego czasu technika pobierania, przeszczepiania, jak i narzędzia użyte do operacji uległy ulepszeniu i spopularyzowaniu.

W jakich sytuacjach pacjenci decydują się na tego typu zabiegi?

Wraz z unowocześnianiem technik pobierania, oczyszczania komórek, eliminowania zanieczyszczeń, wskazania do tego zabiegu rozszerzono. Jest on dobrym rozwiązaniem w przypadku pewnych zniekształceń pooperacyjnych, pourazowych, blizn z ubytkiem tkanek miękkich różnych okolic ciała. Przeszczepiony tłuszcz ma dodatkowo udowodnione działanie rewitalizujące skórę, zwiększając jej napięcie oraz sprężystość. Zabiegi przeszczepienia tłuszczu są powszechnie stosowane w celu korekcji zmarszczek twarzy, powiększania ust, korygowania opadających policzków, wypełniania bruzd nosowo-wargowych, likwidacji cieni pod oczami, modelowania sylwetki, powiększania biustu, pośladków czy też uzupełniania ubytków spowodowanych urazami, chorobami i wadami wrodzonymi. Obecnie z powodzeniem stosuje się przeszczepy tkanki tłuszczowej raz z jej komórkami macierzystymi do leczenia zwyrodnień stawów, trudno gojących się ran czy nawet łysienia.

Czy takie zabiegi są bezpieczne? Czy tylko w pełni zdrowa osoba może zdecydować się na zastrzyk z własnego tłuszczu?

Leczone i dobrze kontrolowane choroby przewlekłe, np. nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy, cukrzyca, nie są przeciwwskazaniem do tej procedury. Dla pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi, dla których wypełnianie zmarszczek preparatami kwasu hialuronowego jest zabronione, lipofilling jest jedyną opcją.

Dr Karolina Kondej – chirurg plastyczny, absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku. Lekarz m.in. Laguna Estética, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Gdyni oraz Politechniki Gdańskiej. Jest autorką i współautorką prac naukowych na temat chirurgii plastycznej oraz leczenia ran i oparzeń.

Oceń