Together Magazyn » Zdrowie » Kim jest opiekun medyczny?
face-mask-gcbd

Kim jest opiekun medyczny?

Potrzebujemy coraz więcej specjalistów, którzy mogliby poświęcić się opiece nad osobami starszymi i chorymi. Wśród zawodów, na które zapotrzebowanie stale rośnie, znajduje się z pewnością opiekun medyczny. Warszawa to jedno z tych miast, w których można znaleźć dobre szkoły policealne oferujące edukację w tym kierunku. Choć warto zaznaczyć, że obecnie w każdej większej miejscowości oferta ta jest naprawdę rozbudowana. Dobrze jest więc przemyśleć to, czy taka ścieżka kariery jest może właśnie tym, czego szukacie.

Opiekun medyczny – zakres obowiązków

Z pewnością nie można powiedzieć, że opiekun medyczny to łatwy zawód. Wręcz przeciwnie, w wielu przypadkach wymaga on dużej odporności psychicznej. Jednocześnie jednak praca tego typu daje dużo satysfakcji z faktu, że wykonując swoje obowiązki, można realnie pomóc drugiej osobie. Co zatem należy do najważniejszych zadań specjalisty, który zostaje zatrudniony w charakterze opiekuna medycznego?

Ogólnie mówi się tu o obowiązkach pielęgnacyjno-opiekuńczych. Opiekun medyczny powinien pomagać swoim podopiecznym w wykonywaniu codziennych czynności, z którymi nie mogą sobie poradzić samodzielnie z powodu podeszłego wieku lub najróżniejszych chorób. Chodzi tu więc na przykład o mycie się, ubieranie, jedzenia, czy przyjmowanie niezbędnych leków. Opiekunowie współpracują też i wspierają innych specjalistów zajmujących się ich podopiecznymi, jak lekarze lub rehabilitanci.

Jak zostać opiekunem medycznym?

Mimo że jest to zawód z branży medycznej, do jego wykonywania nie jest wymagane ukończenie studiów wyższych. Osoby zainteresowane pracą jako opiekun medyczny w Warszawie lub innym mieście, mogą edukować się w szkole policealnej. Nauka w niej jest bezpłatna i może z niej skorzystać każda osoba, która ukończyła szkołę średnią. Nie liczy się tu także wiek kandydata na opiekuna medycznego.

Nauka w szkole policealnej kończy się oczywiście egzaminem państwowym. Po jego zdaniu można rozpocząć pracę w tym niełatwym zawodzie. Oczywiście dobrze, by osoba podejmująca się tego zadania byłą pełna empatii, cierpliwości oraz życzliwości. Takiego specjalistę powinna też wyróżniać sumienność i troska o drugą osobę.

Gdzie pracują opiekunowie medyczni?

Tak naprawdę na rynku pracy istnieje duże zapotrzebowanie na specjalistów po takich kierunkach, jak opiekun medyczny. Warszawa i inne większe miasta mają im do zaoferowania posady między innymi w placówkach opiekuńczo-leczniczych, szpitalach, czy domach pomocy społecznej. Takie osoby mogą też znaleźć zatrudnienie w sanatoriach, klinikach albo niepublicznych zespołach opieki zdrowotnej. Coraz częściej opiekunowie medyczni znajdują też pracę u osób prywatnych, zapewniając opiekę ich członkom rodziny.

Oceń