Together Magazyn » Zdrowie » Popękane naczynka na nogach — jak sobie z nimi radzić?
-

Popękane naczynka na nogach — jak sobie z nimi radzić?

Popękane naczynka na nogach to nie tylko problem natury estetycznej, ale objaw, który może wskazywać na szereg dolegliwości związanych z układem krwionośnym. We wczesnej fazie przeciwdziałać im można odpowiednią pielęgnacją i dietą. Kiedy dolegliwość ta jest już nasilona, często konieczne jest skorzystanie z laseroterapii, a nawet zabiegów chirurgicznych. Jak radzić sobie z popękanymi naczynkami na nogach? Podpowiadamy.

Popękane naczynka na nogach — przyczyny

Popękane naczynka na nogach spowodowane są przez kruche naczynia krwionośne, które pękają tuż pod powierzchnią skóry. Skłonność do tej dolegliwości może być genetyczna. W wielu przypadkach jednak spowodowana jest niewłaściwym trybem życia i dietą, a także zaburzeniami krążeniowymi i hormonalnymi.

Nadwaga, długotrwałe siedzenie lub stanie, noszenie obcisłych spodni, lub spódnic może przyczynić się do pękania naczynek, a w dalszej kolejności do powstawania żylaków. Stosowanie używek, nadmiernej ilości soli i tłuszczów nasyconych, a także niedobór witaminy C także mogą doprowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych.

Rodzaje naczynek na nogach

Popękane naczynka na nogach fachowo noszą nazwę teleangiektazji. Wyróżnia się jej cztery typy. Samoistna pojawia się zazwyczaj u kobiet około 40 roku życia, a jej etiologia nie jest znana. Izolowana nie jest spowodowana niewydolnością żylną i nie doprowadza do powstawania żylaków.

Większą średnicą od poprzednich typów charakteryzują się popękane naczynka na nogach spowodowane niewydolnością żylną. Często przyczyną tej dolegliwości są już wcześniej wykonywane zabiegi chirurgiczne — wówczas mamy do czynienia z teleangiektazją wtórną.

Pielęgnacja skóry naczynkowej nóg

Skóra naczynkowa to nie tylko czerwone policzki i popękane naczynia krwionośne na twarzy, ale również na innych częściach ciała, na przykład na nogach. W jej pielęgnacji należy stosować preparaty dedykowane skórze wrażliwej i naczyniowej. Zawierają one w sobie specjalne substancje, które na przykład pobudzają krążenie kończyn czy redukują uczucie ciężkości nóg.

Domowe sposoby na popękane naczynka na nogach

Wśród domowych sposobów na popękane naczynka na nogach można wymienić stosowanie kremów i suplementów zawierających w swoim składzie niektóre substancje pochodzenia roślinnego takie jak rutyna, diosmina, a także ascyna.

Warto również sięgnąć po specjalne rajstopy uciskające, które mogą przynieść ulgę, jeżeli pajączkom towarzyszą dolegliwości bólowe. Należy jednak pamiętać, że jest to wyrób medyczny, dlatego najlepiej skonsultować dobór odpowiedniego stopnia ucisku pończochy z lekarzem.

Laseroterapia na popękane naczynka na nogach

Jeżeli problem naczyniek na nogach nie jest nasilony i stanowi głównie problem natury estetycznej, wówczas warto skorzystać z zabiegu laseroterapii. Jest to nieinwazyjna i bezpieczna procedura podczas której światło lasera trafia w uszkodzone naczynko i podgrzewa je, dzięki czemu je zamyka i przestaje być ono widoczne na powierzchni skóry.

Zabiegi chirurgiczne na popękane naczynka na nogach

Kiedy popękane naczynka na nogach zajmują sporą powierzchnię i problem ten jest mocno nasilony, a dodatkowo towarzyszą mu inne objawy, warto udać się do flebologa. Specjalista oceni czy w naszym przypadku dolegliwość ta spowodowana jest niewydolnością żylną, czy też innymi czynnikami na przykład genetycznymi.

Zaproponuje nam również leczenie. Wśród zabiegów inwazyjnych, które wykonuje się w takiej sytuacji wymienia się skleroterapię i flebektomię. W pierwszym przypadku do żyły wstrzykuje się specjalny środek powodujący zasklepienie naczynia krwionośnego. W drugim z kolei przeprowadzana jest operacja chirurgiczna podczas której usuwa się uszkodzone żyły.

Oceń