Together Magazyn » Zdrowie » Kiedy warto zaplanować wizytę u urologa?
lekarz - urolog z założonymi rękoma

Kiedy warto zaplanować wizytę u urologa?

Choroby układu moczowo-płciowego to niestety nadal dla wielu osób tematy tabu. Jeśli nie chcesz, nie musisz o nich rozmawiać ze znajomymi, natomiast z pomocy specjalisty zdecydowanie warto skorzystać wcześniej niż później. Wizyta u lekarza urologa może rozwiać wiele twoich niepokojów, w razie potrzeby może jednak także pozwolić na szybkie wdrożenie leczenia. 

Kiedy potrzebna jest konsultacja urologiczna?

Masz problemy z oddawaniem moczu? Coraz częściej zdarza ci się nietrzymanie moczu? A może twoje wyniki badań laboratoryjnych wskazują na problemy z moczem? Centrum medyczne z pewnością warto odwiedzić także, gdy regularnie powraca problem ze zbyt wczesną erekcją lub niemożliwość jej osiągnięcia. Ból w dolnej części brzucha lub na wysokości nerek również powinien cię skłonić do wizyty u urologa. Badanie prostaty a często także bardzo szczegółowy wywiad mogą pomóc ustalić źródło problemu i wprowadzić konkretne leczenie. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowany, tym większą szansa, że uda się go nie tylko skutecznie, ale i szybko pozbyć. 

Specjaliści zajmujący się leczeniem chorób układu moczowo-płciowego

Urolog Warszawa to specjalista, który zajmuje się układem moczowo-płciowym. Oznacza to, że może pomóc zarówno w problemach natury seksualnej, jeśli mają one podłoże fizjologiczne, jak również tych dotyczących stanu nerek i całego układu moczowego. Ponieważ te dwa układy są mocno ze sobą sprzężone, często objawy problemów wcale nie muszą być jednoznaczne.  Badanie prostaty, USG układu moczowego czy USG jądra pozwala jednak wskazać źródło problemów i rozpocząć proces leczenia. Bez pomocy specjalisty trudno natomiast samodzielnie zidentyfikować problem i zadbać o jego rozwiązanie. Nie ma tutaj znaczenia, czy mowa o kamicy moczowej, problemie z przedwczesną erekcją czy nietrzymaniu moczu — każdy z tych problemów jest poważny, domaga się specjalistycznego leczenia, a urolog jest najlepszym adresem do pierwszej konsultacji. Czasami konieczne może się okazać skorzystanie z pomocy innych specjalistów, natomiast pierwszą diagnostykę przeprowadza urolog, często to także on kieruje dalszym leczeniem (chorób prostaty, jąder, układu moczowego). 

Urolog dziecięcy — kiedy może okazać się potrzebny? 

Wielu osobom nadal towarzyszy przekonanie, że urolog to lekarz, z którego pomocy korzystają przede wszystkim osoby dojrzałe. Niestety nie jest zdanie prawdziwe. Problemy z układem moczowym, a także płciowym mogą pojawiać się już u małych dzieci. Tutaj potrzebny jest specjalista, który doskonale panuje także nad specyfiką rozwoju tych części naszego organizmu u dzieci. Do wizyty u urologa dziecięcego mogą skłaniać:

  • podejrzenie wrodzonych wad układu moczowego (np. wodonercza, zwężenia cewki moczowej, przepuklina), 
  • nawracające infekcje dróg moczowych (zapalenie pęcherza, nerek), 
  • powracające problemy z oddawaniem moczu (zbyt częste oddawanie moczu, moczenie po wieku, nietrzymanie moczu, problemy z jego oddawaniem), 
  • podejrzenie nietypowego rozwoju narządów płciowych (prącia, cewki moczowej, jąder)
  • podejrzenie dziecięcej kamicy moczowej.

Urolog Warszawa — skorzystaj z pomocy 

Lekarz urolog zajmuje się układem moczowo-płciowym kompleksowo i wielowymiarowo, co oznacza, że jest w stanie dostrzec źródło problemu, zaproponować kompleksowe leczenie i wyleczyć chorobę, a nie tylko jej objawy. Zarówno układ moczowy, jak i płciowy to bardzo wrażliwe części naszego organizmu, których dysfunkcje i choroby mogą prowadzić do znaczącego pogorszenia się naszego stanu zdrowia, a także samopoczucia. Warto więc porzucić myślenie w kategoriach tabu i skorzystać z profesjonalnej pomocy. Nie zawsze możliwe jest szybkie skorzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli jednak borykasz się z problemem, nie zwlekaj i znajdź urologa w Warszawie prywatnie. Czasami USG gruczołu krokowego może pomóc odkryć przyczynę twoich problemów, lekarz zdiagnozuje także szybko objawy prostaty lub wykona badanie PSA.

5/5 – (1 głosów)