Together Magazyn » Kultura » Dla każdego coś dobrego IKM

Dla każdego coś dobrego IKM

W samym centrum Gdańska, przy ulicy Długiej, w sąsiedztwie Neptuna i Dworu Artusa w kamienicy ciut zasłoniętej przez drzewa i restauracyjny ogródek mieści się instytucja o dużym potencjale kulturalnym, która działa bardzo prężnie i przede wszystkim nowocześnie. Mowa tu o Instytucie Kultury Miejskiej, powstałym na fundamentach biura, które starało się o uzyskanie przez miasto Gdańsk tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Bardzo ważną cechą IKM-u jest jego otwartość i nowoczesność. Działania i realizowane projekty wybiegają poza standardowe pomysły i rzeczywiście zachęcają do aktywnego uczestnictwa w kulturze, która jest tutaj rozumiana dużo szerzej niż tylko w kontekście sztuki. Co istotne kultura ta, podawana jest w bardzo przystępny sposób, a projekt są tak skonstruowane, że każdy może znaleźć tam coś dla siebie zaczynając od dzieci, osoby starsze, amatorów, koneserów czy naukowców.

Projekty, które koordynują pracownicy IKM obejmują szerokie spektrum zagadnień, dotyczą m.in. sztuki w przestrzeni publicznej, aktywizacji społecznej, edukacji artystycznej dzieci i młodzieży, artystyczno-kulturalnej wymiany międzynarodowej, promocji literatury, nowych mediów…

Jak już wspominałam w IKM każdy znajdzie coś dla siebie. Instytucja ta organizując różnego rodzaju artystyczne eventy nie zapomina o rodzinach i przygotowuje atrakcje dla wszystkich. Przykładem były tegoroczne Narracje, podczas których odbywały się specjalne wycieczki grup dla opiekunów z dziećmi. Dorośli mogli zwiedzić wybrane instalacje wraz z dziećmi, które poprzez zorganizowaną zabawę, zagadki i konkursy zapoznawały się ze sztuką współczesną oraz historią miejsc, w których odbywały się pokazy.

Projektem kierowanym do lokalnych społeczności są współorganizowane przez IKM Gdańskie Dni Sąsiadów. W tym roku trwać będą od końca maja do 30 czerwca. Idea tego święta narodziła się we Francji i rokrocznie zdobywa coraz większe zainteresowanie oraz odbiorców.

Gdańskie Dni Sąsiadów to okazja do spotkania i poznania swoich sąsiadów i sąsiadek. Zabawa na świeżym powietrzu, spotkanie przy grillu czy święto ulicy – jest wiele sposobów, by wspólnie spędzić czas. Warto to zrobić, bo chociaż widzimy się często, mijamy na schodach i spotykamy w osiedlowym sklepie, nie zawsze zwracamy na siebie uwagę, nie mamy okazji poznać się bliżej. Czas to zmienić!

Wystarczy zarejestrować imprezę, święto, festyn, spotkanie, aby otrzymać tzw. pakiet startowy. Następnie po przesłaniu dokumentacji fotograficznej można zdobyć nagrody. Nie one jednak są tu najważniejsze. Jak można przeczytać wyżej celem całego projektu jest poznanie naszego najbliższego otoczenia, integracja, spędzenie miło wolnego czasu wraz z rodziną i sąsiadami.

Na początku czerwca IKM przygotowuje też, co roku imprezę plenerową: Stretwaves, na którą polecam wybrać się także całą rodziną. W dzielnicach, które nie są uważane za reprezentacyjne IKM organizuje szereg akcji artystycznych, do których zaprasza zarówno już znanych cenionych lokalnych twórców współczesnych jak i artystów młodych. Co ważne do projektów często włączają się także mieszkańcy, bo celem tych spotkań podobnie jak w przypadku gdańskich dni sąsiadów jest integracja społeczności lokalnych, wzmacnianie tożsamość miejsca, ale też zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Uczestnicy festiwalu mogą wziąć udział w szeregu różnorodnych warsztatów od np. zajęć jogi, poprzez Capoeire, czy też działania plastyczne bądź projektowe. Sztuka podawana jest tu w luźny i niezobowiązujący sposób na zasadzie wycieczki z mapą w nieznane, co też może być doskonałą zabawą chociażby dla dzieci.

Jak można zauważyć IKM to ciekawa instytucja z bogatym programem. Wymienione powyżej projekty to jedynie mała cześć. Najmłodsi mogą uczestniczyć jeszcze w spotkaniach Dziecięcego Klubu Filmowego, w projekcie gdańskie miniatury, czy różnego rodzaju warsztatach związanych z mediami i nowymi technologiami. Starsi i opiekunowie też znajdą coś dla siebie. IKM organizuje małe targi designu , odbywają się tam wymiany ciuchów, warsztaty rękodzieła, debaty, spotkania, wspólne czytanie książek oraz projekty związane z kulturą wysoką jak wykłady czy debaty z artystami i projektantami. Program działań, flagowe projekty oraz pomniejsze działania IKM można znaleźć śledząc zarówno ich stronę internetową: http://www.ikm.gda.pl/, jak i fejsbookowego Fan Page: https://www.facebook.com/IKMgdansk, do czego gorąco zachęcam.

Oceń