Together Magazyn » Aktualności » Kajakiem i rowerem wodnym przez malowniczą Radunię

Kajakiem i rowerem wodnym przez malowniczą Radunię

Nie każdy wie, że w niewielkim Juszkowie, w sąsiadującej bezpośrednio z Trójmiastem gminie Pruszcz Gdański, można aktywnie i rodzinnie spędzić dzień.

Rowery wodne w kształcie łabędzi, kajaki, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, boiska, a także wiata piknikowa – to wszystko czeka w Centrum Rekreacji w Juszkowie, malowniczo położonym nad brzegiem rzeki Raduni.

Urocze Juszkowo to miejsce wypoczynku mieszkańców i turystów, jak również ważny punkt na Kajakowym Szlaku Elektrowni Wodnych Raduni. Zlokalizowany tutaj pomost i parking dają możliwość wygodnego rozpoczęcia spływu kajakowe lub postoju w jego trakcie.

Dostępna na miejscu wypożyczalnia sprzętu wodnego oferuje użytkownikom indywidualnym i grupom zorganizowanym kajaki i rowery wodne. Ponadto na odcinku blisko kilometra wzdłuż brzegu Raduni znajduje się ścieżka spacerowa i rowerowa, na której spotkamy też miłośników rolek i kijków nordic walking. Z myślą o najmłodszych powstał tu przyjazny plac zabaw oraz boiska.

Zmęczeni wrażeniami, wypoczniemy na terenie wiaty piknikowej.

 

W sezonie 2016 wypożyczalnia sprzętu wodnego w Juszkowie będzie czynna:

Do końca czerwca w weekendy:

  • soboty i niedziele w godz. 9.00–17.00.

Od lipca do sierpnia w dniach:

  • środy w godz. 9.00–17.00
    czwartki w godz. 9.00–17.00
    piątki w godz. 9.00–17.00
    soboty w godz. 9.00–17.00
    niedziele w godz. 9.00–17.00

Opłaty:

Kajaki – 10 zł/h
• Rowery wodne – 15 zł/h

Telefon do opiekuna przystani: 666 044 289

juszkowo (1)

Spływ kajakowy rzeką Radunią „Śladem elektrowni wodnych”

Spływ można rozpocząć/kończyć w następujących miejscach:

Elektrownia Wodna Straszyn: dojazd jak do hotelu „Cztery Pory Roku” (ul. Spacerowa 28); parking, hotel, restauracja, możliwość zwiedzenia Elektrowni Wodnej Straszyn; start spływów ostroga – poniżej elektrowni.

Straszyn, okolice piekarni „Mielnik”: pomost i łąka, na której (po uzgodnieniu z klubem kajakowym „Radunia” ze Straszyna) można rozpocząć lub zakończyć spływ; w pobliżu baza klubu (magazyn sprzętu); dojazd od ul. Poprzecznej – należy kierować się w stronę charakterystycznego budynku z wieżą.

juszkowo (9)

Pruszcz Gdański: parking w pobliżu cmentarza żołnierzy radzieckich (dojazd od ul. Zastawnej); miejsce wyciągania/wodowania kajaków; parking.

Ponadto istnieje możliwość kontynuowania spływu do Gdańska – Radunią (do Krępca, gdzie znajduje się kwatera agroturystyczna i łąka pozwalająca na załadunek/wyładunek kajaków), a następnie Motławą do Gdańska – na przystań klubu kajakowego PTTK „Żabi Kruk”.

Pokonanie odcinka Straszyn – Pruszcz Gdański zajmuje (zależnie od stanu wody i liczebności grupy) około dwóch godzin. Nie obejmuje to przerwy na poczęstunek i zwiedzania elektrowni wodnej. Orientacyjny czas spływu od Straszyna do Gdańska to około osiem godzin.

Spływ kajakiem to przygoda sama w sobie. Można ją sobie jednak urozmaicić. Polecamy zwiedzanie Elektrowni Wodnej Straszyn (dostępna dla turystów codziennie w godz. 10.00–17.00) lub odpoczynek w Juszkowie.

Oceń