Together Magazyn » Aktualności » Duże mieszkania coraz bardziej popularne

Duże mieszkania coraz bardziej popularne

Zmieniające się potrzeby i naturalne dążenie do podnoszenia jakości życia sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na zakup większego, dającego więcej swobody i komfortu mieszkania. Widać to wyraźnie wśród rodzin z dziećmi, choć w ostatnim czasie jest to też wynikiem konieczności zaaranżowania dodatkowych funkcji, np. potrzeby posiadania w  mieszkaniu „miejsca do pracy”. Dostrzegają to deweloperzy, którzy zwiększają w swoich inwestycjach udział większych lokali.

Z danych GUS wynika, że średnia powierzchnia mieszkania przypadająca na osobę wynosi w Polsce 28,7 mkw. i w ostatniej dekadzie wartość ta wzrosła o około 4 mkw. Według danych rynkowych w tej kategorii plasuje to nas w ogonie państw europejskich (dla porównania – w przodującej w zestawieniach Danii wartość ta wynosi ponad 60 mkw., a np. u naszego zachodniego sąsiada – w Niemczech – ponad 50 mkw.). Pocieszeniem może być to, że tendencja jest wzrostowa – powoli, ale gonimy Zachód. Standard mieszkaniowy w Polsce cały czas się podnosi, głównie za sprawą dużej aktywności deweloperów budujących nowe budynki wielorodzinne, osiedla i domy. Co widoczne, zmienia się w nich struktura oferowanych lokali – tych o większym metrażu jest coraz więcej.

– Od kilku lat obserwujemy, że rośnie zainteresowanie ofertą większych, 4-, a nawet 5-pokojowych mieszkań, przy czym klienci analizują nie tylko samą liczbę pokoi, ale też ich metraż pod kątem możliwości aranżacyjnych. Ma to niewątpliwie związek z chęcią podnoszenia standardu życia oraz zmianami społeczno-kulturowymi. Do głębokiej refleksji nad wielkością i funkcjonalnością przestrzeni mieszkaniowej skłoniła nas też epidemia – w domu spędzamy więcej czasu, również pracujemy, a do tego potrzeba nam przestrzeni – mówi Anna Tuszyńska, kierownik sprzedaży w Euro Styl z Grupy Dom Development.

Więcej przestrzeni i bliżej centrum

Co istotne, obecnie zainteresowanie ofertą większych mieszkań dotyczy już nie tylko obrzeży miast, ale także inwestycji zlokalizowanych bliżej centrum.

– Jeszcze kilka lat temu, głównie z powodów ekonomicznych, klienci poszukiwali większej przestrzeni do życia w dzielnicach nieco bardziej oddalonych od centrum. Dzisiaj zainteresowanie dużymi mieszkaniami dostrzegamy także w przypadku inwestycji zlokalizowanych centralnie, w śródmieściu, na co staramy się odpowiadać naszą ofertą – dodaje Anna Tuszyńska z Euro Stylu.

Euro Styl realizuje w Gdańsku wiele inwestycji, które w swojej ofercie mają szeroki wybór mieszkań o dużym metrażu. Jednym z przykładów jest powstająca w śródmieściu Perspektywa. Oferta I etapu tego osiedla obejmuje pięć budynków. W  trzech kameralnych willach oraz dwóch budynkach o podwyższonym standardzie zrealizowanych zostanie łącznie 120 lokali, a największe powierzchniowo apartamenty będą miały ponad 159 mkw. Z tego 72 to mieszkania 3-, 4- i 5-pokojowe (lokale 5-pokojowe to apartamenty znajdujące się w budynkach o charakterze willowym). Te dostępne jeszcze w ofercie mają metraże: od 61,34 mkw. do 71,63 mkw. (3-pokojowe); od 79,41 mkw. do 99,76 mkw. (4-pokojowe) i 159,22 mkw. (5-pokojowe). Ofertę uzupełniają 152 miejsca w podziemnej hali garażowej, 110 komórek lokatorskich oraz kilka lokali usługowych. Przyszli mieszkańcy będą mieli do dyspozycji balkony, przestronne loggie, tarasy na najwyższych kondygnacjach, cichobieżne windy, należące do mieszkań parterowych ogródki przydomowe, a także ogólnodostępne stojaki na rowery. Atutami inwestycji są też dogodna lokalizacja, dostępność bogatej infrastruktury miejskiej i komunikacyjnej oraz bliskość terenów zielonych, w tym aż czterech parków, z czego jeden własny, ze spacerowymi alejkami, który powstanie w północnej części osiedla.

Inną inwestycją o szerokiej palecie dużych mieszkań w ofercie i doskonałej lokalizacji – w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz – jest Dawna Poczta. Powstaje ona w zabytkowym gmachu poczty z 1929 r., zaprojektowanym przez niemieckiego architekta Adolfa Bielefeldta. Działała w nim Poczta Wolnego Miasta Gdańska, a po II wojnie światowej ponownie otwarto tu placówkę pocztową, która funkcjonowała do 2005 r. Podczas wojny zniszczeniu uległa ostatnia kondygnacja gmachu i charakterystyczny, 4-spadowy dach. Budynek odbudowano w niepełnej formie, a dzięki renowacji, której podjął się Euro Styl, odzyska dawny blask. W 3-kondygnacyjnym budynku powstanie pięć 2-poziomowych, przestrzennych loftów z oknami dachowymi. W otwartej przestrzeni salonu będą one miały ponad 5 metrów wysokości, a ich powierzchnia wyniesie od 37,87 mkw. do nawet 108,92 mkw. Wyższą kondygnację apartamentu zaprojektowano jako cofniętą w stosunku do kondygnacji niższej, w związku z tym w części dziennej każdego z apartamentów uzyskujemy ponadstandardową wysokość.

Inwestycję dopełnią dwa oryginalnie zaprojektowane skrzydła budynku, z nadającymi lekkości przeszkleniami i loggiami, w których znajdą się 92 mieszkania. Wszystkie mieszkania 4-pokojowe zostały już sprzedane, a będące jeszcze w ofercie 3-pokojowe mają metraże od 60,06 mkw. do nawet 108,92 mkw.

Wielkość powierzchni mieszkania wprost przekłada się na komfort naszego życia. Oczekiwania i aspiracje społeczeństwa (klientów) rosną – chcą żyć bliżej centrum, a jednocześnie w dużych oraz funkcjonalnych mieszkaniach, co będzie znajdowało odzwierciedlenie w ofertach deweloperów.

5/5 – (6 głosów)