Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jaką rasę psa wybrać do małego mieszkania w bloku?

Jaką rasę psa wybrać do małego mieszkania w bloku?

Jeśli masz małe mieszkanie, wcale nie musisz rezygnować z marzenia o czworonogim przyjacielu. Chociaż wiele osób uważa, że psy generalnie źle czują się w małych przestrzeniach, nie jest to prawdą. Oczywiście wiele ras psów do mieszkania w bloku się nie nadaje – jak na przykład modny ostatnio husky. Jednak znajdzie się przynajmniej kilku przedstawicieli psiego gatunku, którzy doskonale odnajdą się nawet na niewielu metrach kwadratowych, oczywiście pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu. Jaki pies do bloku? Poznaj nasze propozycje!

Jakie rasy psów do mieszkania w bloku? Na pewno nie modne!

Wybór rasy psów do mieszkania w bloku na pewno nie jest łatwy, ponieważ na ogół są to stworzenia, które w genach mają zapisaną potrzebę ruchu i źle czują się w ograniczających je przestrzeniach. Niestety dzisiaj wielu ludzi nie zwraca na to uwagi i zamiast kierować się dobrem zwierzęcia, kieruje się dobrem (a nawet dobrobytem) osobistym. Stąd tak popularne w ostatnim czasie posiadanie huskiego, którego spotyka się niemal na każdym osiedlu. A przecież nie jest to ani pies rodzinny, ani do trzymania w domu. Husky musi mieć teren do swobodnego biegania, gdyż od setek lat prowadził zaprzęgi koczujących łowców reniferów.

Bagatelizowanie potrzeb zwierzęcia wiąże się ze zmianą jego natury. Konsekwencją zamykania w mieszkaniach modnych ras psów jest robienie z nich kalekich maskotek. Czy naprawdę chcemy by pies przestał być przyjacielem i został jedynie produktem konsumpcjonizmu?

Jak wybrać psa do bloku, aby nie ograniczać jego natury?

Na szczęście istnieją psy, które dobrze odnajdują się w małym mieszkaniu. Po czym je rozpoznać? Przede wszystkim należy szukać wśród małych ras – zwierzę o niewielkich gabarytach z natury potrzebuje mniej przestrzeni.

Jednak poza kategorią wielkości bardzo ważne jest zwrócenie uwagi także na charakter pupila. Pies do małego mieszkania powinien cechować się spokojnym usposobieniem, dużą zdolnością do adaptacji. Ponadto nie może mieć dużych wymagań ruchowych, jak pies pasterski czy stróżujący. Słowem, pies do mieszkania w bloku to pies kanapowy, czyli na przykład:

  • Yorkshire terrier – piesek o wesołym usposobieniu splecionym z typową dla terrierów inteligencją oraz czułością. Spokojnie odnajdzie się w niewielkim mieszkaniu, o ile w pobliżu bloku jest park – yorki uwielbiają bowiem częste spacery.
  • Biało-kolorowe teriery, takie jak terier japoński (nihon teria) lub tenterfield terier – są stworzone do skromnych warunków mieszkaniowych. Zarówno nihon, jak i tenterfield to typowe rodzinne pieski do towarzystwa. Charakterystyczna dla nich jest wielka czystość i brak zapachu. To psy łatwe w pielęgnacji i niezbyt wymagające.
  • Czin japoński – przyjacielski domownik, który łatwo się przystosowuje do warunków mieszkaniowych. Uwielbia zabawę, a właściciela obdarza rozczulającym przywiązaniem. Jako pies do mieszkania w bloku sprawdzi się świetnie, ponieważ ma pokojowe nastawienie do innych psów. Prócz tego daje się łatwo prowadzić.
  • Gryfonik belgijski – bardzo żywy i wierny pies rodzinny. Idealny do małych mieszkań nie tylko dlatego, że jest niewielki. Gryfoniki bardzo cicho szczekają, tak więc nie będą sprawiać problemów nawet najbardziej wymagającym sąsiadom.
  • Pudel miniaturowy – wierny, oddany, inteligentny. Ten ufryzowany model nie przysparza właścicielom kłopotów, nie szczeka za dużo, nie awanturuje się na widok innych psów, nie jest agresywny. Lubi długie spacery, więc dobrze, gdyby mieszkał w dzielnicy pełnej zieleni. Jedynym mankamentem może okazać się jego pielęgnacja. Pudle należy czesać codziennie i strzyc raz w miesiącu.

A którego z dużych ras psów do mieszkania w bloku wybrać?

Mieszkanie w bloku nie musi przekreślać marzenia o dużym czworonogu. Należy jednak zdecydować się na rasę, która nie wymaga dużo przestrzeni życiowej ani nie musi przebywać na wolnym powietrzu przez wiele godzin, jak mastif, landseer, czy wspomniany już husky.

Niestety, wybierając psa z dużych ras do skromnego metrażu, zawsze ograniczy się jego instynktowne zachowania, dla których będzie trzeba znaleźć ujście w postaci innych aktywności. Jednak jeśli właściciel lubi ruch na świeżym powietrzu, długie spacery i nie straszne są mu śnieg czy deszcz,  wprowadzając pod swój skromny dach nie skrzywdzi boksera ani owczarka. Z tych nieco mniejszych za dobrą rasę psów do bloku uznaje się też shiba inu, chow chow oraz dużego pudla.

Więcej praktycznych informacji doczytasz na stronie wamiz.pl

3.7/5 – (3 głosów)