Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Jak wybrać rower do jazdy po lesie?
ssssa

Jak wybrać rower do jazdy po lesie?

Nie da się ukryć, że jazda na rowerze to dla wielu jedna z ulubionych dyscyplin sportowych. Nie jest mocno męcząca, jednocześnie gwarantuje ponadprzeciętne emocje. W przypadku jazdy po lasach konieczne okaże się wybranie odpowiedniego sprzętu, który poprawi nasz komfort w tych trudnych warunkach. Czy rower górski sprawdzi się do jazdy po lesie? Jakie rodzaje rowerów górskich możemy wyróżnić? Czym powinien charakteryzować się wysokiej klasy rower do jazdy po lesie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czy rower górski sprawdzi się do jazdy po lesie?

W lasach teren jest niekiedy bardzo wymagający, natomiast podłoże jest dość zróżnicowane. W praktyce jednym z najlepszych rowerów w lesie okażą się egzemplarze górskie, które powszechnie znane są również jako MTB. Są one przystosowane do tego, aby przemieszczać się po nierównym podłożu, miękkich ścieżkach, a nawet piaszczystych drogach. W lesie tego typu przeszkody są niemalże na porządku dziennym. Jeśli chodzi o rowery górskie, wyróżniają się solidną konstrukcją, jednocześnie posiadają szerokie opony. W praktyce oznacza to, że są świetnie przystosowane do leśnych ścieżek, które mogą być nierówne i miękkie. Połączenie amortyzatorów z masywną konstrukcją to gwarancja absorbowania wstrząsów, co poprawia komfort jazdy.

Jakie rodzaje rowerów górskich możemy wyróżnić?

Jeśli chodzi o rowery górskie, możemy spotkać ich kilka rodzajów. W salonach rowerowych opularnością cieszą się te MTB, downhill, ATB, dirtówki, freeride, enduro. Ostateczny wybór zależny jest przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb. Przykładowo modele downhill zalecane są w przypadku szybkich zjazdów ze względu na małe i szerokie koła. Niestety wjazd w drugą stronę może okazać się ściśle problematyczny. Podobnie wygląda to w przypadku rowerów freeride. Jeśli szukamy uniwersalnych rozwiązań, warto zainteresować się modelami enduro. Za ich pośrednictwem pokonamy zarówno podjazdy, jak i zjazdy. Przeznaczone są do sportowej jazdy po nierównych ścieżkach. Dirtówki zalecane są, jeśli jesteśmy zainteresowani nauką skoków w powietrzu.

Czym powinien charakteryzować się wysokiej klasy rower do jazdy po lesie?

Rower przeznaczony do jazdy po lesie powinien charakteryzować się ponadprzeciętną solidnością i wytrzymałością. Ogromne znaczenie mają w tym przypadku amortyzatory- teren jest tak nierówny, że w przeciwnym wypadku komfort jazdy będzie znacznie pogorszony. Każdorazowo powinniśmy dopasować rower do siebie. Warto wziąć pod uwagę zarówno doświadczenie, możliwości, jak upodobania. Przykładowo rower o nieodpowiednich rozmiarach może spowodować uszczerbek na zdrowiu. Dodatkowym aspektem jest cena. Pamiętajmy jednak, aby nie oszczędzać na własnym bezpieczeństwie. Niższy koszt roweru wiąże się z wykorzystaniem materiałów gorszej jakości, a to powoduje zmniejszoną wytrzymałość. Kluczowe jest też dopasowanie kół i bieżnika do powierzchni, którą będziemy się poruszać.

Oceń