Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kiedy należy udać się do ginekologa?

Kiedy należy udać się do ginekologa?

Wśród kobiet panuje wiele przesądów odnośnie tego, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u ginekologa. Dorosłe kobiety nie za bardzo pamiętają, kiedy one pierwszy raz były w takim gabinecie. Takie pytanie chodzi im po głowie zwłaszcza wtedy, kiedy same mają dorastające córki pod opieką. Tak naprawdę jest wiele czynników, które decydują o tym, że wizyta u ginekologa powinna odbyć się właśnie teraz, a nie później.

Pierwszy raz w gabinecie

Może nastolatki nie są skłonne do tego, aby rozmawiać ze swoimi rodzicami o sprawach intymnych. W ich głowach panuje przekonanie, że jest to „obciach”. Ale prędzej czy później młode dziewczęta będą musiały przekonać się do tego, że należy porozmawiać z mamą – w szczególności, jeżeli wystąpiły u nich pierwsze miesiączki. Nie jest powiedziane, że od razu po wystąpieniu po raz pierwszy tego zjawiska należy udać się do gabinetu.

Jeżeli dziewczyna nie uskarża się na żadne boleści, to jak najbardziej na razie wizyty nie trzeba planować. Przyjmuje się jednak, że pierwsza wizyta w gabinecie powinna odbyć się przed rozpoczęciem współżycia. Tak, nie da się zaplanować, kiedy ktoś pójdzie pierwszy raz do łóżka, ponieważ bardzo często jest to spontaniczna decyzja. Ale można określić, kiedy ktoś gotowy jest na podjęcie współżycia seksualnego. W tym czasie w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza, który sprawdzi, czy układ rozrodczy rozwija się w prawidłowy sposób.

Od tej pory warto zadbać o systematyczne wizyty w gabinecie ginekologicznym. Przyjmuje się, że wizyta u lekarza powinna mieć miejsce przynajmniej raz na rok. Zalecane jest jednak odwiedzanie lekarza przynajmniej dwa razy do roku – jeżeli tylko istnieje taka możliwość.

Niepokojące dolegliwości

Czasem dochodzi jednak do takich sytuacji, że występują niepokojące objawy, które sprawiają, iż młoda kobieta musi udać się do lekarza wcześniej, niż to planowała. Do takich sytuacji zaliczyć można, chociażby brak okresu. Przyjmuje się, że pierwsza miesiączka powinna wystąpić u kobiety do ok. 16 roku życia. Jeżeli do tej pory nic się nie dzieje, to koniecznie należy zaplanować pierwszą wizytę.

Do innych niepokojących objawów i dolegliwości zalicza się powiększający się obwód brzucha lub panicznie, niedające się niczym wytłumaczyć bóle w podbrzuszu. Jeżeli dziewczyna czuje, że występuje u niej świąd lub też ma ona do czynienia z upławami, to konieczna jest fachowa konsultacja, ponieważ może to prowadzić do pojawienia się stanu chorobowego.

Do gabinetu należy zajrzeć na pierwszą wizytę również wtedy, jeżeli ma się nieregularne miesiączki, a okres przerwy pomiędzy jedną a drugą można określić poprzez kilka miesięcy lub nawet lata. Lekarze zalecają także, aby umówić się na pierwszą wizytę wtedy, kiedy ma się do czynienia z powiększona łechtaczką, z zaburzonym rozwojem sutków, a nawet jeżeli ma się do czynienia z brakiem włosów łonowych. Lekarz zawsze powinien bardzo dokładnie przebadać pacjentkę i w razie potrzeby wdrożyć najlepsze metody leczenia bezpieczne dla młodego organizmu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistą ginekologiem z Gdańska – DoktorGinekolog.pl

Oceń