Together Magazyn » Art. zewnętrzny » Kiedy zacząć naukę pływania?
Obraz

Kiedy zacząć naukę pływania?

Pływanie jest jedną z najlepszych form aktywności fizycznej pod względem wszechstronnych korzyści dla całego organizmu. Oprócz relaksującej funkcji pływania, podczas pobytu w wodzie rozwijamy koordynację, zręczność i pracujemy nad całym aparatem ruchowym. Kiedy więc najlepiej zacząć naukę pływania i jak do tego podejść?

Nauka pływania dla niemowlaków?

Oswajanie z wodnym środowiskiem, które będzie podwaliną do nauki pływania w przyszłości, można z powodzeniem rozpocząć w wielu niemowlęcym. Już dwumiesięczne dzieci świetnie odnajdują się w wodzie. Dzieje się tak ze względu na fakt, że u tak malutkich dzieci utrzymują się jeszcze przez jakiś czas odruchy towarzyszące im w życiu płodowym. To dobry czas na to, by pokazać dziecku, że w wodzie może poczuć się świetnie. Chodzenie na basen z niemowlakiem niesie za sobą szereg korzyści. To nie tylko oswajanie z wodą, ale także świetna nauka koordynacji ruchowej oraz skarbnica nowych, pozytywnych bodźców. Dzieci korzystające z basenu od najmłodszych lat łatwiej adaptują się do nauki pływania, rozwijają się szybciej niż ich rówieśnicy oraz zyskują wiele innych umiejętności. Pływanie świetnie wpływa również na rozwój układu oddechowego. Dzięki ćwiczeniom na basenie zwiększa się wydolność oraz pojemność płuc.  

Na basen z kilkulatkiem

O nauce pływania w pełnym tego słowa znaczeniu możemy mówić dopiero wówczas, gdy dziecko nabiera umiejętności świadomego panowania nad swoimi ruchami, czyli koło 4-5 roku życia. O ile niemowlę korzysta z instynktów i jego ruchy w wodzie są dość przypadkowe, o tyle praca nad koordynacją u starszego dziecka ma już znamiona świadomych działań. Niezależnie jednak od wieku, naukę rozpoczynamy tak naprawdę od zabawy. Warto uczyć dziecko jak korzystać z różnego rodzaju akcesoriów do pływania, a na pierwszych wizytach na basenie skupić się na nauce oddychania. Czterolatek jest już w stanie przyswoić niezbędne do pokonania krótkich dystansów podstawy. O ile wcześniej dziecko oswaja się i nastawia na zabawę w wodzie, o tyle w tym wieku może już swobodnie panować nad swoimi ruchami, tak by pokonywać niewielkie odległości. Oprócz szlifowania predyspozycji ruchowych należy uświadamiać dziecku, jak ważne jest, by w wodzie zachowywać się odpowiedzialnie, a pływanie na tym etapie musi odbywać się zawsze pod nadzorem osób dorosłych.

Na naukę nigdy nie jest za późno!

Wiadome jest, że nauka pływania przychodzi z większą łatwością tym, którzy swoją przygodę z basenem rozpoczęli już w najmłodszych latach. Nie ma jednak absolutnie żadnych przeszkód ku temu, aby nauczyć się pływać na dowolnym etapie życia. Nigdy więc nie jest za późno. Osoby dorosłe, które chcą nauczyć się pływać, powinny skorzystać z pomocy profesjonalisty, który przeprowadzi je przez proces oswajania z wodą i pomoże opanować techniki unoszenia się na wodzie. Ważne jest by skrupulatnie, cierpliwie i w skupieniu wykonywać polecenia instruktora. Pomoże to w szybszym opanowaniu ruchów i złapaniu koordynacji. Skupienie na konkretnych ćwiczeniach pozwoli również pokonać ewentualne lęki przed wodą.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://sportfun.com.pl/nauka-plywania-gdansk-trojmiasto/

Oceń