Together Magazyn » Aktualności » Jak oszczędzać energię elektryczną latem?
Jak oszczędzać energię elektryczną latem?

Jak oszczędzać energię elektryczną latem?

Latem dni stają się dłuższe, a naturalne światło słoneczne częściej wpada do naszych domów i mieszkań. Można by pomyśleć, że to prowadzi do mniejszego zużycia energii elektrycznej. Niestety, rzeczywistość często bywa inna. Jak zatem oszczędzić na energii elektrycznej latem? Podpowiadamy!

Dlaczego zużycie energii elektrycznej może wzrosnąć latem?

Choć jest prawdą, że letnie miesiące przynoszą więcej światła dziennego, przez co mniej korzystamy ze sztucznego oświetlenia, to jednak równocześnie lato to także czas, kiedy nasze zużycie energii może wzrosnąć z innych powodów.

Klimatyzacja, której często używamy, aby przetrwać letnie upały, jest jednym z największych pożeraczy energii w domu. Również inne urządzenia domowe, takie jak lodówki i zamrażarki, mogą potrzebować więcej energii elektrycznej w cieplejszych miesiącach, aby utrzymać niską temperaturę.

Latem często też wzrasta zużycie prądu, gdyż część domowników więcej czasu spędza w domu. Letnie miesiące to czas wakacji szkolnych oraz urlopów, co oznacza, że elektroniczne urządzenia takie jak telewizory, komputery czy konsole mogą być używane częściej.

Proste sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej latem

Zarządzanie zużyciem energii elektrycznej latem może wydawać się trudne, ale istnieją proste strategie, które Ci w tym pomogą.

Efektywne korzystanie z klimatyzacji

Klimatyzatory są nieodłącznym elementem wielu domów podczas lata, ale ich nieodpowiednie użytkowanie może prowadzić do dużego zużycia energii. Jak się przed tym chronić? Zanim włączysz klimatyzację, zamknij okna. W ten sposób szybciej schłodzisz pomieszczenie. Ustaw temperaturę klimatyzatora tak, aby była o 3-4 stopnie Celsjusza niższa od tej, która panuje na zewnątrz. Nie tylko zmniejszysz zużycie energii, ale również zadbasz o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Dodatkowo regularnie czyść filtry, aby poprawić wydajność urządzenia. Dzięki temu klimatyzacja będzie pobierać nawet do 15% mniej prądu.

Jak oszczędzać energię elektryczną?

Wietrz pomieszczenia z głową

A co jeśli nie posiadasz klimatyzacji, ale korzystasz z wentylatora? Czy w również możesz ograniczyć zużycie energii? Jak najbardziej! Temperatura wewnątrz będzie przyjaźniejsza latem, kiedy postawisz na efektywne wietrzenie pomieszczeń. Otwieraj okna jedynie rano lub w nocy, kiedy powietrze na zewnątrz jest dostatecznie chłodne. Natomiast w ciągu dnia, kiedy panują wysokie temperatury, zamykaj okna i w miarę możliwości zasłaniaj rolety lub zasłony, ograniczając wpadanie światła słonecznego do środka. Dobrym pomysłem jest również otwieranie drzwi wewnątrz domu np. do łazienki czy innych pokojów. W ten sposób w całym domu możliwa jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Dobrym pomysłem jest także wymiana dużego wentylatora stojącego na mniejszy, ale punktowy. Na przykład wentylator biurkowy pozwoli Ci zmniejszyć zużycie energii o nawet 50%.

Oszczędzaj energię w kuchni

Latem staraj się korzystać z piekarnika jak najrzadziej – generuje on dużo ciepła, co zwiększa potrzebę korzystania z klimatyzacji lub wentylatora. Wybieraj dania, które wymagają krótkiego czasu gotowania lub zaplanuj przygotowanie na raz kilku posiłków. Pamiętaj też, aby nie otwierać lodówki na długo, ponieważ to zwiększa jej zużycie energii. Przed wyjazdem na wakacje opróżnij lodówkę i podnieś w niej temperaturę o kilka stopni. Oszczędzisz dzięki temu nawet 10% energii.

Wyłączaj urządzenia

Pamiętaj, że nawet w trybie czuwania wybrane sprzęty elektroniczne pobierają energię. Jeśli więc aktualnie nie korzystasz z laptopa, komputera czy konsoli, upewnij się, że nie są one w trybie czuwania. Wyjeżdżasz na wakacje? Wówczas odłącz od prądu wszystkie urządzenia, które nie muszą w tym czasie pobierać energii.

Energooszczędne urządzenia

Być może właśnie przymierzasz się do wymiany niektórych urządzeń elektrycznych w domu? W takim razie koniecznie postaw na te energooszczędne. Chociaż mogą być nieco droższe na początku, z czasem spłacą się w oszczędnościach na rachunkach za energię. Podobnie jest z żarówkami energooszczędnymi — zainstaluj takie we wszystkich możliwych źródłach światła w domu.

Korzystaj z naturalnego światła

Ponieważ latem dni bywają dłuższe, to świetna okazja, by wykorzystać światło słoneczne zamiast sztucznego oświetlenia. Jeśli pracujesz w domu, koniecznie zaplanuj przestrzeń biurową jak najbliżej okna, by przez jak najdłuższy czas korzystać wyłącznie ze światła słonecznego. Ponadto, jeśli twoja praca wymaga mimo wszystko dodatkowego oświetlenia biurka, to stawiaj na lampki z oświetleniem LED lub żarówkami energooszczędnymi i takimi, które precyzyjnie oświetlają powierzchnię, nie zaś rozpraszają światło na wszystkie strony.Energia elektryczna pod kontrolą? Jak widać, z powyższymi krokami jest to możliwe. Pamiętajmy, że każda mała zmiana ma znaczenie i składa się na ogólną efektywność energetyczną naszych domów. Niech to lato będzie nie tylko czasem relaksu i zabawy, ale również okresem świadomego i odpowiedzialnego korzystania z energii.

5/5 – (1 głosów)